Між кіровоградськими художниками розгорнулася цікава конкуренція

11:32, 17 Листопада, 2012

Уже стало доброю традицією, що наприкінці осені в художньо-меморіальному музеї О.О.Осмьоркіна презентується виставка творів претендентів на здобуття обласної премії в сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна. В цьому році ця культурно-мистецька акція присвячена 120-річчю з дня народження відомого художника і педагога О.О.Осмьоркіна.

Премія, заснована Кіровоградською обласною радою в 2005 році на клопотання Кіровоградської обласної організації Національної Спілки художників України, встановлюється у трьох номінаціях: «національна традиція», «новітні спрямування», «мистецтвознавство та історія мистецтв» і присуджується: за досягнення визначних успіхів в образотворчому мистецтві та створення яскравих мистецьких доробків у різних видах образотворчого мистецтва, які б утверджували національну традицію, зберігали основи класичного мистецтва, впроваджували новітні форми в образотворчому мистецтві, адаптовані до сучасності, були виконані на високому професійному рівні та здобули широке громадське визнання в Кіровоградській області та за її межами; за вагомі мистецтвознавчі або історичні дослідження розвитку образотворчого мистецтва Кіровоградщини, пропаганду та утвердження досягнень художників нашого краю. Вручається премія 8 грудня, в день народження О.О.Осмьоркіна, в приміщенні меморіального музею художника.
Як завжди, основна боротьба розгортається у номінації „національна традиція”. На її здобуття в цьому році претендують два митці. Кіровоградська обласна організація Національної Спілки художників України запропонувала до розгляду графічні доробки художниці Ольги Пунгіної, а Олександрійське училище культури представило твори живописця Степана Ніколенка. Таким чином, складається цікава конкуренція. Тож, познайомимося з кожним митцем-претендентом на здобуття премії в цій та інших номінаціях.
Ніколенко Cтепан Федорович – живописець, фундатор Олександрійської дитячої художньої школи. На посаді директора він віддав її становленню 40 років творчого  життя.С.Ф.Ніколенко народився в місті Олександрії в  1941 році. У 1968р. закінчив Краснодарський державний педагогічний інститут, художньо-графічний факультет. З 1968 до 1972 року працював викладачем на кафедрі рисунку цього інституту та викладачем композиції Краснодарського художнього училища. В 1973 році повертається до рідного міста Олександрії. Художник розмаїтої творчої вдачі, реалістична манера якого дає можливість виражати своє світосприйняття в натюрморті, пейзажі та портреті. Окрім того,  значимими є його монументальні твори в Олександрії: декоративне панно на фасаді палацу культури «Світлопольский», оформлення бібліотеки ім. Ю.Гагаріна, ікони і розпис олександрійських Покровської та Св. Анастасії і Феодора церков, а також розробка нового герба міста Олександрії. Творчість С.Ф.Ніколенко любять і цінують олександрійці. В 2005р.  Степана Ніколенко відзначено Почесним знаком «За заслуги перед містом», в 2006р. він став переможцем конкурсу «Олександрієць року» в номінації «Талант року», в 2008р.  –  «Почесним громадянином міста Олександрії»,  разом зі своїм вихованцем, а нині, колегою  Олександром Охапкіним, нагороджений орденом Нестора-летописця 3-го ступеня.

 

Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.info Між кіровоградськими художниками розгорнулася цікава конкуренція

Ольга Анатоліївна Пунгіна  народилась у 1968 році в місті Кіровограді. Першу мистецьку освіту отримала в Кіровоградській дитячій художній школі, яка нині носить ім»я О.О.Осмьоркіна. У 1989р.  закінчила живописне відділення Одеського Державного художнього училища ім. М.Б.Грекова, а в 1994р. графічне відділення Українській Академіі друкарства у Львові. З 1995р.  працює викладачем у Кіровоградському державному педагогічному університеті ім. Володимира Винниченка. Учасниця обласних,  всеукраїнських та міжнародних виставок. З 2000 року член Національної Спілки художників України. В Кіровограді пройшли дві персональні виставки мисткині, на яких вона представляла свої оригінальні, сповнені символічного змісту графічні композиції. Художниця має оригінальний мистецький почерк, коріння якого лежить в традиціях української барокової культури та класичного національного модерну кінця ХІХ – початку ХХ ст. Твори О.Пунгіної вирізняють висока графічна та стильова культура, пошук форм адаптації класичної традиції до сучасності.
В номінації «новітні спрямування» Кіровоградська обласна організація Національної Спілки художників України висунула кандидатуру Оксани Журавель (Надєждіної) за творчі доробки нефігуративного мистецтва, які утверджують принципи вільного творчого пошуку на культурних теренах нашого краю. Журавель (Надєждіна) Оксана Михайлівна народилася в 1971 році в Кіровограді. Закінчила Дніпропетровське державне художнє училище ім. Є.В.Вучетича (1995р.), художньо-оформлювальне відділення (викладачі: О.Годенко, А.Дубовик, А.Губенко); Національну Академію образотворчого мистецтва та архітектури (викладачі: М.Криволапов, В.Джулай). Спеціалізується в галузі живопису. Член Національної Спілки художників України з 2000р. З 1995 по 2008р.р. працювала викладачем Кіровоградської дитячої художньої школи ім.О.Осмьоркіна.  Член редакційної ради творчо- бібліографічного альбому – довідника «Художники України». Нині працює викладачем художнього класу Таращанської школи мистецтв (Київська область).  З 1997 р. бере участь у всеукраїнських художніх виставках. Учасниця Всеукраїнського триєнале живопису 1998, 2001рр., міжнародної художньої виставки “Сучасне мистецтво України” (м.Москва, Російська федерація); персональних – 2002, 2005, 2008рр. м.Кіровоград; групових – 1999р. м.Черкаси, 2005р., 2007р. м.Київ, 2006р. м.Кіровоград, 2009р.м.Тараща Київської обл.  Оксана Журавель (Надєждіна) прибічниця нефігуративного, абстрактного живопису.  ЇЇ композиції – це особливе, асоціативно-знакове сприйняття образів сучасності. Як зазначає доктор мистецтвознавства, дійсний член Академії мистецтв України, професор  О.Федорук: «Твори Оксани  межують з традицією нефігуративного малярства. ЇЇ живописно-колористичні імпровізації «Пісня», «Окрема кімната», «Композиція», «Майже вихід» – барвисто утаємничені, наснажені архітектонікою кольору. Вони – неначе відбиток миттєвих переживань, спроба втілення абсолюту дієвості руху і матерії. У них наявно відчутні мотиви первообразів української культури».

 

Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.info Між кіровоградськими художниками розгорнулася цікава конкуренція

В номінації «мистецтвознавство та історія мистецтв» також маємо дві кандидатури: кандидата педагогічних наук, професора кафедри хореографічних дисциплін, образотворчого мистецтва та дизайну, декана мистецького факультету Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка Бабенка Леоніда Вікторовича за створення підручника «Українське образотворче мистецтво» та видання «Художньо-графічне відділення», «Мистецький факультет» та викладача-методиста Кіровоградського музичного училища, журналіста газети “Ведомости-плюс” Людмилу Іванівну Френчко за серію публікацій в пресі та відеопроект «Світ у чуттєвих образах (Минуле і сучасне образотворчого мистецтва Кіровоградщини)».

Всі претенденти є своєрідними, неординарними творчими особистостями, які мають за своїми плечами значний мистецький досвід. Звичайно, останнє слово у виборі лауреатів має сказати поважне журі премії, але рішення його, до речі, буде залежати і від відгуків глядачів-шанувальників образотворчого мистецтва. Тож, завітайте до художньо-меморіального музею О.О.Осмьоркіна і залишіть свої враження про творчість сучасних художників Кіровоградщини.

Надєждін Андрій,

мистецтвознавець, член журі премії,провідний науковий співробітник   художньо-меморіального музею О.О.Осмьоркіна

Ілюстрації:

001 Ніколенко С.Ф. Літній вечір. 1984. Полотно, олія. 73х71

002 Пунгіна О.А. Синій подих. 2002. Папір, мішана техніка. 33х60

003 Журавель О.М. (Надєждіна) Пісня. 1998. Оргаліт, авторська техніка. 75х75

Останні новини по темі
Що кіровоградці подарують колегам до свят?
Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.com.ua Що кіровоградці подарують колегам до свят?
Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.com.ua Історія Арбату у Кіровограді
Історія Арбату у Кіровограді
Читайте також

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників. 

21:15, 25 Травня, 2024

У Кропивницькому сьогодні, 25 травня, відбулися спортивні змагання серед військових та ветеранів “Сильні України”....

19:44, 25 Травня, 2024

Сьогодні, 25 травня, підприємство «Кіровоградобленерго» оприлюднило графіки відключення електрики в області, які діятимуть з 18:00 до 00:00....

16:37, 25 Травня, 2024