Першу мальовану книгу з історії України висунули на здобуття Шевченківської премії

Опубліковано . в Культура

Кількість переглядів - 1046

Асоціація українських письменників висунула книгу Братів Капранових «Мальована історія Незалежності України» на здобуття Шевченківської премії у номінації «Публіцистика і журналістика». Список лауреатів на премію опублікували на офіційній сторінці Комітету з Національної премії України ім. Тараса Шевченка.

Книга Братів Капранових «Мальована історія Незалежності України» стала провісником української революції 2014-2015 років. Це унікальний публіцистично-науково-художній проект, який розкриває читачам традиційно найзаплутанішу та найнезрозумілішу тему ‑ історію української держави. Лише 80 сторінок з мапами, портретами та коміксами знімають радянсько-російську полуду з очей і розвінчують усі «традиційні» міфи про бездержавність, вторинність, покірливість українців, що їх нав'язували нам століттями. Простий, цікавий, короткий та науково вивірений текст затверджує історію української державності як безперервну з часів скіфів через Русь, Руське королівство Данила Галицького, Велике князівство Литовське та Руське, Військо Запорізьке, Гетьманщину і аж до проголошення Незалежності 1991 року.

Особливо хочеться відзначити те, що вперше в українській історичній публіцистиці історію Криму та кримськотатарського народу подано невід’ємно від історії решти українських земель, а історію кримськотатарської державності разом з історією державності української.

Окрему увагу у книжці приділено історії інших народів України ‑ греків, гагаузів, караїмів, кримчаків, болгар, циган, євреїв ‑ тому, як виникли ці народи і коли оселилися в Україні.

«Мальована історія Незалежності України» ‑ чи не найперша оптимістична книжка з історії, яку можна читати «без брому», всупереч знаменитому твердженню Винниченка. Після її прочитання в душі виникає гордість за те, що ти українець, за своїх предків, які століттями відстоювали державність, за українську державу, яку ми всі вибороли.

Це книжка ‑ для дорослих та дітей одночасно, адже не є таємницею, що для більшості дорослих знання історії України обмежується портретами на купюрах у гаманці. Комікси, над якими працювали провідні художники, дозволяють дитині зануритися у атмосферу старих часів, яскраві та зрозумілі мапи створюють чітке уявлення про те, як творилися кордони сучасної України, що це результат боротьби українців, а не «подарунків» від Катерини чи Сталіна. Текст вивірено провідними істориками, але він легко читається та сприймається дорослими і навіть підлітками, і може бути зрозуміло переказаний малим дітям.

Коротко про авторів

Брати Капранови розпочали свою працю в українській літературі у 2001-му році книжкою «Кобзар 2000», з того ж часу почали активно працювати як публіцисти. Гострі статті на актуальні теми, які друкували «Українська правда», «Телекритика», «Майдан», «Газета по-українськи» та інші провідні видання, викликали велику цікавість читачів, але водночас вони містили глибокий культурологічний та історичний підтекст.

Брати Капранови є також авторами художніх книжок «Приворотне зілля», «Розмір має значення», «Зоряний вуйко», «Щоденник моєї секретарки». (За цю останню книжку та загальний внесок у розвиток національного літературного процесу їх було прийнято до лав Асоціації українських письменників).

Крім того, Брати Капранови багато років видають газету та підтримують сайт «Друг читача», який сьогодні є найпопулярнішим ресурсом, що пише про українські книжки.

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити