Ми їм художників, а вони нам - "гради"

Опубліковано . в Культура

Кількість переглядів - 1422

 На території, яка сьогодні входить до Кіровоградської області, у ХІХ – ХХ століттях народилася плеяда майстрів пензля, які урізнобарвили образотворчу палітру Москви. Найтитулованіший із них, Петро Оссовський, народився у Малій Висці. Сім’я мешкала деякий час у Зінов’євську (тепер – Кіровоград), Горькому, з 1936 року в Москві. Оссовський закінчив середню художню школу при державному художньому інституті ім. В. Сурикова та сам інститут. Писав у СРСР, європейських та латиноамериканських державах. Його твори постійно експонувалися в столиці і республіках Союзу та за кордоном. Став одним із засновників “суворого стилю” у мистецтві. Працював першим секретарем правління Спілки художників СРСР. Став народним художником РРФСР і СРСР, лауреатом Держпремії СРСР, членом Російської академії мистецтв. Його твори зберігаються в Державній Третьяковській галереї, Державному Російському та інших музеях Федерації, закордонних колекціях. Сьогодні художник продовжує творити зразки високого мистецтва в сусідній державі. До її агресії підтримував зв’язки з рідною українською землею. У Кіровоградському обласному художньому музеї діє картинна галерея П. Оссовського “Світ і Вітчизна”. 

Один із найстарших художників, вихідців з краю – майбутніх москвичів Амшей Нюренберг народився у Єлисаветграді, де перші фахові уроки отримав від художника Ф. Козачинського. Його картини експонувалися в Парижі. У радянські часи працював у “Вікнах РОСТА”, був художнім рецензентом газети “Правда”. Подарував біля 200 картин Кіровоградській картинній галереї. В Москві побачила світ його книга “Спогади, зустрічі, роздуми про мистецтво”. Помер художник у столиці СРСР.
У вечірніх рисувальних класах при Єлисаветградському реальному училищі навчався уродженець міста Петро Покаржевський (1889 – 1968). Потім були Київське художнє училище, Петербурзька академія мистецтв (золота медаль). Став представником Московської живописної школи. Виховував живописців у художньому інституті ім. В. Сурикова. Передав Кіровоградській картинній галереї більше 100 своїх творів. Художник-баталіст став заслуженим діячем мистецтв РРФСР.
1892 року в Єлисаветграді народився ще один талановитий учень Ф. Козачинського О. Осмьоркін, випускник реального училища. У Москві мешкав з 1913 року. Через п’ять років почав викладати у художніх вишах, пройшовши шлях від асистента до професора. Працював у художньому інституті ім. В. Сурикова. Входив до художнього об’єднання “Бубновий валет”, товариств “Московські живописці”, “Крило”. Створив цикл пейзажів Москви. 1948 року був звинувачений у “формалізмі”, відсторонений від педагогічної діяльності. Помер 1953 року, похований на Ваганьківському цвинтарі. Його портрети зберігають Третьяковська галерея, багато інших музеїв. 1994 року в Кіровограді відкрито міський художньо-меморіальний музей Олександра Осмьоркіна.
Виходець з Єлисаветграда Амінодав Каневський (1898 – 1976) закінчив Вищий художньо-технічний інститут у Москві, ілюстрував дитячі книжки, твори М. Гоголя, М. Салтикова-Щедріна, працював у журналі “Крокодил”, став народним художником СРСР, дійсним членом Академії Мистецтв СРСР.
… Це –тільки внесок вихідців з Кіровоградщини в художню культуру тільки Москви. В обмін звідти сьогодні направляють “гради” і танки з ворожими солдатами. Творчість наших художників не змогла “окультурити” Путіна, Лаврова, Шойгу, Медведєва, Жириновського.

Сергій ШЕВЧЕНКО

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити