Культура

Кіровоградцям нагадали, що в їх жилах кров повстанців Холодного Яру (ФОТО)

. 4540

Цього тижня на Кіровоградщині представили фільм присвячений подіям Холодноярівської Республіки.
Покази стрічки «Холодний Яр. Воля України або смерть» відбулися в Знам’янці, Кіровограді і Новгородці. За словами організаторів, фільм побачило близько 1000 людей.

 

Про те, що короткометражка документального характеру не залишила байдужими кіровоградців свідчить і те, що суботнього ранку об 11.00 кінозал кінотеатру портал був переповнений глядачами. До речі, серед них і військові.
Фільм розповідає про події, які мало відомі загалу, адже у радянський час про таке розказувати було не прийнято, та і зараз у шкільній програмі події Холодного яру висвітлює лише побіжно.

У 1919–1922 роках частина Кіровоградської і Черкаської областей вирішили зі зброєю захищати свою територію, яку пізніше стали називати Холодноярська Республіка. Тоді збройні повстанці роками захищали свою землю від червоної армії та денікінців водночас. У той час як апологетами героїзму і патріотизму в уяві більшості є представники УПА, часто забувається, що "першопрохідцями" були повстанці із центральної України. Навіть відоме гасло "Слава Україні" почали вживати саме холодноярівці. Тоді традиційною відповіддю було щоправда "Слава навіки".

Ширший інтерес до історичних подій , що відбувались на території Черкащини і Кіровоградщини пробудив художній роман Василя Шкляра «Чорний ворон». А от активісти, які близько двох років знімали стрічку, послуговувались історичними фактами, зокрема розвідками Романа Коваля та документальним романом одного із учасника тих подій Юрія Горліс-Горського.

Після перегляду стрічки глядачі мали змогу задати питання авторам фільму. Із залу спитали про наболіле: нібито маючи такі патріотичні сторінки історії, дехто все одно приписує Кіровоградщину до так званої Новоросії.

Хвилювання спростував кандидат історичних наук Юрій Митрофаненко:

«Я прокоментую це з точки зору знань, аналізу історичних документів і здорового глузду. Перш ніж цей край окупували, і почали називати Новоросією, то це були території Запорозької Січі – Інгульська та Кодацька паланки. Коли Російська імперія ці землі завоювала, то вона робить так, як роблять всі окупанти – вони змінюють назви. І так наша земля почала називатись Новоросія, Малоросія.

А тепер відповідь на питання чия це земля. У нас у Кіровограді є мікрорайон під назвою Кущівка, але ж не Кустовка? Лелеківка, але ж не Аістовка? Ковалівка, але не Кузнєцовка? Завадівка, а не Мєшаловка. Так само і пісні. Кіровоградщина це Україна. І за це вона голосувала ще у 1917 році. Хай назвуть хоча б один білогвардійський добровольчий загін сформований з українського населення а цій території? А найкраще про це говорить один місцевий сепаратист, який заявляє, що Кіровоград це центр з виховання націоналістів і патріотів.

Найближчим часом фільм у вільному доступі з’явиться у мережі і переглянути його зможе кожен.

Анастасія Дзюбак

Фото: Валерій Лебідь

Поширюйте

Коментуйте


Реклама