Складна математика, або Два дні з життя театру корифеїв (ФОТО)

Опубліковано . в Культура

Кількість переглядів - 1857

Чим живуть актори кіровоградського театру ім. М. Кропивницького? У що вірять? Що любить і цінує кіровоградський глядач? І з якими проблемами стикаються сьогодні режисери? Кореспондент видання "Вести. Репортер" два дні провела з кіровоградськими акторами: побувала за кулісами, поспілкувалась навіть з тими, кого глядач ніколи не бачить на сцені.

 

Кричати на акторів Євген Курман перестав з тих пір, як одного разу в Донецьку став жертвою змови.

- Я дуже жорстко вів репетиційний період, і артисти мені цього не пробачили. Вони завалили прем'єру. Так паршиво грали, що глядач покидав залу. А взагалі, у мене в житті були і моторошні провали, і неймовірний успіх. Це нормальна доля, коли є все.

БЕЗПРОГРАШНІ СЮЖЕТИ

- Добрий день. Що пилосос робить на сцені? - Заходимо ми в зал, де ось-ось почнеться репетиція «Кайдашевої сім'ї».

- Бере участь! - кричить зі сцени актор Микола Ігнатьєв, зайнятий в ролі Довбиша.
«Кайдашева сім'я» та «За двома зайцями» - це безпрограшні сюжети в Кіровограді.

- Місцевий глядач консервативний. Люди взагалі рідко замислюються, наскільки вони бояться нового в повсякденному житті. Але цей страх добре проявляється в театрі. Саме тому ми робимо ставку на класику. Коли режисер вибирає п'єсу, він вирішує складне інтегральне рівняння з безліччю невідомих. Це і економічні витрати, і актуальність п'єси, і розклад в трупі, і наскільки спектакль буде користуватися успіхом у глядачів. Тому що є маса чудової драматургії, на яку тут не підуть. А на кону стоїть наша популярність. Варто один раз глядачеві піти з театру, і повернути його буде дуже складно! - робить наголос на слові «дуже» Євген Курман.

- Стоп. Ось ці 10 секунд, Ілля, які ти витрачаєш на те, щоб рознести мішки і відкрити ворота, - вони збивають ритм і роблять все несправжнім. Вийшли, дівчатка танцюють, кинули мішки. Рознесіть їх відразу. Домовилися?
Звучить музика. На сцені танцюють дівчата в українських костюмах.

- Це та даність, без якої тут на вистави не ходять, - пояснює Курман. - Деякі критики кажуть: «Нафталін!» Ідіть до чорта! Ви на вистави ходите безкоштовно, а мені треба, щоб глядачі купували квитки. Так, нафталін. Але ми намагаємося зробити його гарним.

У минулому київський режисер, Курман прийшов у кіровоградський театр чотири роки тому, коли тут ще стояли будівельні ліси (будівлю побудували заново після того, як у 2002 році стару споруду визнали аварійною).

У той час він думав, що, очоливши театр, нарешті реалізує свою програму. Але його перший експеримент на сцені Кіровограда глядачі прийняли зі здивуванням.

- Навіщо так складно? - Запитували у Курмана місцеві вчені і педагоги.

- Я взяв п'єсу Карпенка-Карого «Хазяїн» і поставив її в постмодерністському ключі. Сучасною мовою, жорстко, так, як писав Карпович. Просто в той час не було слова «олігарх», хоча саме це він і мав на увазі. У п'єсі написано, що у Терентія Пузиря землі - від Херсонщини до Київщини, а отара овець - 52000 голів. Це абсолютно інших масштабів чоловік. І на сцену вийшов бандит. Точніше, людина з дуже жорстким стилем керівництва. І всі його помічники сиділи, а він викидав: «Чому мало грошей з такою-то економією?!» Але коли я все це показав, кіровоградський глядач був страшно збентежений: «Як же так? А де тини? Де горщики? Це ж ніби й не Карпенко-Карий вже, а щось інше ». Просто тут театр розуміють більше як музей. Тут такий стереотип.

ПІСЛЯ НОВОГО РОКУ - «ЧАЙКА»

Для того щоб поставити спектакль, треба купити все - від цвяха до тканини для костюма. Держава дає гроші тільки на зарплату і комунальні послуги.

- А щоб заробляти, треба користуватися любов'ю у глядача. Тобто ми повинні давати їм той продукт, за який вони заплатять. Я можу бути авангардистом і у себе на кухні, - змирився з місцевими реаліями Курман. - І мені тепер зовсім неважливо, хто і що скаже про художній рівень мого театру. Мене навіть перестала цікавити любов критиків. Мені важливо, щоб глядач прийшов і заплатив гроші. У нас, за мірками провінційного театру, дуже дорогі квитки (від 40 до 200 грн. - Авт.). Це не кожен може собі дозволити.

Втім, режисер вірить, що запити городян змінюються. Нещодавно він поставив спектакль «Моїй мамі 100 років» Мішеля Лоранса. Зараз репетирує п'єсу «Арт» французької письменниці Ясміни Рези (прем'єра відбулась у рамках фестивалю "Вересневі Самоцвіти" - "Гречка"), а після Нового року має намір взятися за «Чайку» Антона Чехова.

ТЕАТР БЕЗ КОРИФЕЇВ

- Є інша реальна проблема, - Курман змінюється в голосі. - Актори не їдуть в провінцію працювати. Я беру людей з вулиці і вчу їх бути артистами. У мене вся трупа така. Он Антон Адаменко, - режисер показує на Карпа Кайдаша, - коли прийшов, не міг нічого. Через два місяці я його змусив гавкати на сцені, а тепер він грає головні ролі.

Саме так, з вулиці, в театр прийшла Любов Кардаш - виконавиця ролі Мелашки.

- Спочатку мене попросили станцювати. Потім прочитати «Сон» Шевченка. «Тепер читай, як на параді», «а тепер - як в анекдоті». Наприкінці режисер підсумував: «Я очікував гіршого».

Так Люба стала членом трупи. Всього ж у кіровоградському театрі 39 акторів. Та й то лише на папері: похилого віку актори хворіють, а молоді дівчата йдуть в декрет.

- Разом ми маємо 15-20 працюючих людей, з якими багато прем'єр не зробиш, - пояснює директор Володимир Єфімов, в минулому артист Дніпропетровської філармонії. - А враховуючи, що рівень у багатьох студентський, прем'єра робиться довго.

ЧУДЕСА ЗА ЛАШТУНКАМИ

У театрі всі дороги ведуть на сцену. Туди можна потрапити і з кімнати, де працюють художники-декоратори, і з столярної майстерні, і з монтувального цеху. Колись його начальник Юра і сам хотів стати актором. Але не склалося.

- Хтось же повинен творити дива за лаштунками, - розводить він руками. - До того ж актор - це найбільш залежна людина в театрі. Він залежить від усіх, а від нього нічого не залежить. Але за провали завжди розплачується актор.

Один час Юра думав стати режисером і навіть закінчив Олександрійське училище, але в процесі навчання втратив і мету, і натхнення.

- Якось я приземлився: одружився, народилася дочка, з'явилися інші пріоритети в житті. Побут веде від мистецтва. Як там в «Майстрі і Маргариті»: «Люди ті ж, але їх сильно зіпсувало квартирне питання». Я себе виню в тому, що, провівши 10 років тут, колись упустив свої шанси. Зараз у мене дружина і маленька дитина, і я прив'язаний до місця. Треба було бігти років три тому.

ХАЛАТ ЗІ ШЛЕЙФОМ НА ВСЮ СЦЕНУ

У 2000 році Людмила Іванівна, начальниця пошивочного цеху, так і вчинила: втекла з театру в міні-ательє, але три роки тому повернулася назад.

- Це у мене робота для душі, - посміхається приємної зовнішності жінка.
Вона працює в театрі давно і ще пам'ятає старих акторів, які роз'їхалися хто куди - в Київ, Луцьк, Ізраїль.

- Тоді ж бюджетникам як платили - вермішеллю, цукром. Я пам'ятаю, ми 10 місяців не отримували зарплату. Ми тоді в сусідній військовій частині брали у десантників парашути і з парашутного шовку шили бальні сукні XVII-XVIII століть.

Вони і зараз зберігаються в костюмерній. У театрі нічого не викидають: навіть старі і рвані речі. На випадок, якщо доведеться наряджати якогось жебрака.

- У нас донедавна зберігався післяреволюційний фрак. Я вам зараз покажу блузку, вона тисячі вісімсот якогось року. Там вже лахміття одні, але ми її тримаємо для зразка. Дивіться, це все ручна робота, - сама дивується Людмила Іванівна.

- Вам доводиться зі старих костюмів шити нові? - Запитую.

- Звичайно. Нам свого часу надсилали з Києва костюми з «Золотого півника», і ми їх розпорювали і перешивали на «Марусю Богуславку». Але це за радянських часів було. Тоді ж оксамиту не вистачало. А зараз ми використовуємо театральну байку. Вона на сцені виглядає як оксамит. І ще габардин - ходова тканину.

- Взагалі, для того щоб створити костюм, його треба уявити, - продовжує Людмила Іванівна. - Інакше робота не піде. Я от пам'ятаю, нам треба було пошити халат до вистави «Хазяїн». У нього повинні були бути величезні підлоги, які б покривали всю сцену. Його мав надіти на себе актор і тягнути на цих підлогах актрису. Ось це було найскладніше. Ми спочатку не знали, як, з чого його взагалі почати виконувати? Але нічого, в результаті зробили. З бортівки, з мішковини.

Зазвичай тканини костюмери купують у Києві. А іноді заходять на секонд-хенди.

- Скажімо, у нас зараз ставлять французький спектакль і потрібні фірмові джинси і сорочки. Ми сьогодні купили штани від «Армані», нові зовсім. Вони, звичайно, завеликі, але тканина там шикарна!

«ВИДОВИЩЕ - НАШЕ КРЕДО»

Сьогодні театр їде на гастролі до Новоукраїнки. Везуть все: оркестр, балет, масовку, світло, звук, декорації.

- Видовище! - пояснює директор. - Це наше кредо.

Вже в автобусі я дізнаюся, що у нас НП: вночі диригент потрапила в обласну лікарню з підозрою на інсульт. Її підмінить хтось з музикантів.

Через годину ми приїжджаємо в місцевий Палац культури, в програмі дві вистави - денний та вечірній. І обидва рази грають «Кайдашеву сім'ю».

- Заходь, - запрошує мене в гримерку актриса Тамара Лаптєва. - У театрі немає чоловіків і жінок, в театрі тільки актори.

- Чого це? Не треба. Я жінка, - кокетливо заперечує хтось із її колег, накладаючи театральний грим.

- Я у виставі «Республіка на колесах» грала 90-річну стару, зігнуту, в хустці, - малює величезні вії прямо на столітті актриса Вікторія Майстренко. - Мене знайомі в залі не впізнавали. А взагалі, буває, варто хтось за мною в магазині і запитує: «Звідки я вас знаю?»

- Вас, Петрівна, важко не впізнати, - сміється її партнер Микола Ігнатьєв, людина колоритний і з почуттям гумору. Він прийшов у театр в 34 роки, а до цього був ... майстром виробничого навчання.

- В основному я начальство граю. У мене така фактура - керівник. А ось ролі героїв-коханців не люблю. І ще: в труні не хочу лежати, якщо раптом що. Кажуть, погана прикмета.

ЛЕДІ та ПОВІЇ

Молоді й старі актори по-різному ставляться до містики і театральних забобонх.
Вождь червоношкірих, Голохвастов, Чорт з «Сорочинського ярмарку» ... Євген Скрипник каже, що не знаходить цьому підтверджень.

- А ви не боїтеся, що вас вивозять мертвим на возі? - зустрічаю я в дверях актора у віці Олексія Дорошева - Омелька Кайдаша, який за сюжетом тільки що втопився і вийшов подихати свіжим повітрям.

- Давайте я не буду відповідати на це питання.

- Мені здається, якщо людина в Бога вірить, то Бог його захистить, - обережно, немов сумніваючись, міркує Вікторія Майстренко, яка теж уже «відстрілялася».

- А кого Бог не захистить, того Конституція України, - підхоплює Микола Ігнатьєв.

- Взагалі, кожна роль накладає відбиток на характер, - задумливо вимовляє актриса. - У мене теж в житті були ролі, які мене змінили.

- Ой, а пам'ятаєш це? Повії наліво ... - заливається сміхом Ірина Дейнекіна.

- А, так, був у нас спектакль «Моя прекрасна леді». І режисер, він у нас такий захопливий був, кричить: «Так, леді направо, повії наліво. Де повія Зіновата?» - «Так вона ж в декреті!»- сміється Майстренко.

- Але взагалі, роль дійсно накладає відбиток на актора. Після важкої ролі довго опам'ятовуєшся, - вносить драматичну ноту Тамара Лаптєва. - Я пам'ятаю свою Брунгільду з «Спекотного літа в Берліні» - 40-річну жінку, яка перенесла концтабір, де її стерилізували. Я годину відходила після вистави. А в постановці «Світанкова фея» я грала мати дівчинки, яка покінчила життя самогубством. У фіналі я стояла на колінах, і її приносили мертвою. Коли закривали завісу, мене актори піднімали на уклін, я не могла сама встати з колін.

На годиннику вже 19:00. Всі втомилися. Наближається до кінця вечірній спектакль. Ми сидимо в гримерці і обговорюємо акторські забобони, страхи, знахідки.

- Імпровізація на сцені - це добре, якщо в міру, - киває Ігнатьєв. - Але взагалі, є тут любителі ковдру на себе потягнути. У нас один товариш, заслужений артист, грав роль глухонімого. Так він настільки імпровізував, що через 20 вистав у нього було тексту більше, ніж у головних героїв!

СИНЯ ПТИЦЯ

Завіса. Оплески. Шум за сценою. Нарешті вечірній спектакль відіграний. Тепер переодягатися - і назад до Кіровограда.

- Скаче, скаче, стара сука, та й на одній ніжці, - знімаючи грим, наспівує пісеньку з вистави Дар'я Завгородня - фатальна жінка Мотря, яка посварила все сімейство.

Люба Кардаш (Мелашка) пропонує комусь бутерброди з краківською ковбасою, тому що сама дебютантка перенервувала і їсти не хоче.

- Ой, я пам'ятаю свою першу роль в «Гайдамаках» за Шевченком, в масовці. Уклін, закривається завіса, і мій партнер повертається до мене і цілує чи не взасос. Я стою в шоці. А потім мене всі починають цілувати. Тоді до мене вже дійшло. Це традиція в театрі: коли людину вітають з дебютом - цілують, - сміється, згадуючи свої перші кроки на сцені Євген Скрипник.

Він прийшов у театр в 2009 році, а вже сьогодні спільно з Євгеном Курманом намагається поставити спектакль «Арт» (презентація вже відбулась під час "Вересневих самоцвітів" цими вихідними - "Гречка"), до якого сам написав музику і де задіяний як актор.

- Сучасне мистецтво - це те, що ти в ньому бачиш. Воно повинно провокувати глядача і підштовхувати його до духовної роботи, - філософствує Євген Курман.

- Тобто це елемент психотерапії? - уточнюю.

- Звичайно. У мене був досвід, коли я ще жив у Києві. Один голландський фонд запросив мене поставити «Синього птаха» по Метерлінку з вихованцями 21-го інтернату в Пущі-Водиці. Я два роки з ними працював, і, пройшовши школу спектаклю, діти з цього сирітського будинку вступили в інститути, один хлопчик пішов до Академію управління, хоча до цього максимум куди вони виходили, це було будівельне ПТУ. Дотик і робота з мистецтвом змусили їх бути кращими, розвиватися. Вони почали щось читати, цікавитися. І я пам'ятаю досвід у Севастополі, коли я поставив сучасну українську п'єсу Анатолія Дяченка Together, де головні дійові особи - мама, син і метелик. Хлопчик болючий, неповна сім'я, у нього едипів комплекс. Метелик залітає в кімнату, і тут починається містифікація. Він починає цю метелика неадекватно сприймати. То бачить її як жінку, то як птицю, то як ангела, хоче з нею одружитися. І я поставив спектакль і повернувся до Києва. А потім на фестивалі «Херсонес» зустрівся з акторами з Севастополя. І вони мені кажуть: «Женя, ти знаєш, у нас був приголомшливий випадок. Якось в театр прийшов молодий чоловік, знайшов нас - тих, хто грав спектакль, - і подякував. Сказав, що після того, як побачив нашу постановку, налагодив стосунки з батьком.

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
+1 # Sergii 02.10.2015, 09:30
Дякую, цікаво.
Треба в театр піти.
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити