Культура

У Кіровограді презентували книжку про сучасний Чорнобиль (ФОТО, ВІДЕО)

. 6235

У Кіровограді побував письменник Маркіян Камиш із дебютною книжкою «Оформляндія, або Прогулянка в Зону». «Письменник зони», як наразі називає себе Маркіян, розповів кіровоградцям про те, як сам потрапив у Зону відчуження, які відчуття відвідують сталкера поблизу реакторів, і про те, що сьогодні Чорнобиль і чому варто про нього писати.

У Кіровограді Маркіян провів дві презентації. Одну в педуніверситеті для студентів,іншу – для допитливих і цікавих мандрівників та любителів мандрівного чтива.

Писати книгу, говорить Маркіян, почав після численних нелегальних походів у Чорнобильську зону. За 5 років 27-річний письменник-сталкер пройшов Зоною більше 7 тисяч кілометрів. Він збився рахувати кількість походів за колючий дріт. Тепер Зона відчуження – особистий мікрокосмос емоцій, вражень, відчуттів.

«Незважаючи на ту шкоду, яку несуть для мене мої походи туди, я вважаю, що цю місію Зони треба нести. 30 років тому усе сталося, а ми досі повторюємо одне і те саме. Повторюємо про те, що це трагедія, драма, купа розірваних людських доль. Я не сперечаюсь з жодним з цих тверджень, бо і в мене самого батько-ліквідатор. Я думаю, що за ці 30 років ми вже все це купу разів проговорили у книгах, фільмах, спогадах і мемуарах з поглядом назад. Я спробував змінити акценти і хочу, і буду, показувати людям якою зона є зараз. Оскільки вона є особливою територією особливого режиму, обнесена колючим дротом, фактично областю в області, там діють свої закони і правила, яких немає в нас тут, тому це місце цікавить нас, сталкерів. Насправді це тема з гігантським потенціалом, з якої можна витягнути історії на 100 романів», - впевнений Маркіян.

Хлопець розповідає, книжка писалась «у стані зміненої свідомості після поїздок». Це був такий собі «зонівський постекспедиційний синдром», який супроводжував письменника увесь час, коли той сідав за клавіатуру комп’ютера. Саме тому книжка читається легко: поряд з описами покинутих будинків і звуків читачеві описують емоції, які відчувають туристи-нелегали, наливаючи чарку на старому столі у закинутому будинку чи розкриваючи спальник на даху побитої вітром і заметами багатоповерхівки.

«Я не торкав весь соціум тієї території. Ставлю переважно акцент на місці, щоб читач узяв книжку, просто ліг собі на диван і на 2-3 години поринув у цю зону. Відчув її повністю. Я пробував зробити усе так, щоб читач відчував місце, а потім якісь мої переживання, пов’язані з цим. Зона викликає в мене багато емоцій. Кожен раз після того, як я повертався звідти, я писав цю книжку», - розповідає письменник.

За словами Маркіяна, Зона останнім часом має популярність серед молодих мандрівників. За останні роки там побувало пару тисяч нелегалів. Близько 100 чоловік є постійними відвідувачами цієї території. Більше того у зоні вже влаштовують тусовки, незважаючи на режими і заборони.

Книга «Оформляндія, або Прогулянка в Зону» розповість про улюблені місця сталкерів, про зміни, що відбулись на тій території, про людей, які там живуть і працюють, про міліцію, вовків, зеків, сотні вітрів і звуки покинутих будинків. Автор говорить, книжка - це не путівник по зоні, це перша спроба показати те, у що перетворився Чорнобиль.

Зараз, говорить Маркіян, ходити за дріт припинив, бо перестав відчувати той адреналін і спокій, які відвідували його раніше. Однак в запасі має сотні історій, про які говоритиме і далі. Сподівається, що невдовзі втратить «статус письменника зони» так само, як статус сталкера.

А поки «Оформляндією» зацікавились і європейські видавництва. Тож, імовірно, говорить Маркіян, книжку чекає перевидання.

Маркіян Камиш вже допрацьовує і другу книгу про Зону відчуження. Це буде роман з елементами фантастики, який презентують у 2016 році, до 30-ї річниці чорнобильської катастрофи.

Світлана Дубина
Фото, відео автора

Поширюйте

Коментуйте


Реклама