У Кіровограді відбувся вечір пам’яті Василя Стуса(ФОТО)

Опубліковано . в Культура

Кількість переглядів - 1511

«Ця людина була новою ягідкою величезного натхненного грона літературних діячів. Це була людина власної філософії життя, іншого переконання і особливого світогляду на дійсність. Це був поет європейського типу, який надихався Рильським, Верхарном, Пастернаком, Камю. Його перу належать переклади з Рільке та Гете, Кіплінга, Гі де Мопасана, Рембо та багатьох інших немало відомих письменників світу», - так сьогодні  говорять у різних літературних колах, на уроках та заняттях у школах та університетах про відомого українського поета Василя Стуса, який став черговою жертвою радянського тоталітарного режиму. Втім, говорять про поета не лише у наукових працях чи під час навчання.

 

Його літературний доробок, життєвий шлях переосмислюють, переглядають і на літературно-музичних вечорах. Одним із чергових кроків до переосмислення Василя Стуса стала літературно-музична композиція, присвячена 75-річчю від дня народження поета, «Народе мій, до тебе я ще верну», що відбулася у Кіровограді 13 лютого у бібліотеці ім. Д. Чижевського. Ініціаторами та співорганізаторами заходу виступили студенти філологічного факультету КДПУ ім. В. Винниченка.

Завдяки фотографіям, аудіозаписам, відеозаписам, листам до батьків, сина, дружини, друзів поета, і, звісно ж, віршам складалася атмосфера присутності Василя Стуса під час заходу. Студенти намагалися передати ті емоції та почуття, які переживав сам поет під час написання своїх послань і віршів.  Під час читань та виступів можна було переглянути унікальні кадри з життя Василя Стуса, познайомитися з ним не як з представником української інтелігенції ХХ ст., а як з людиною, яка не перейняла досвіду зламаного Тичини і стояла на своїх світоглядах, позиціях до кінця. Про це свідчив виступ Василя Стуса під час презентації фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків»,  говорили про наполегливість митця і спроби передати свої зошити з поезіями на волю, і способи протесту, які він використовував під час арештів, за що його неодноразово відправляли до холодного карцеру чи камери-одиночки.


Під час заходу гостей, якими були студенти КНУКіМ та Кіровоградського будівельного технікуму, знайомили з нещодавно відкритими фактами із життя Василя Стуса, найцікавішими та найзмістовнішими поезіями митця.

«Унікальність Василя Стуса насамперед полягає у його життєвій філософії. Філософська позиція Стуса – це позиція тривання на межі, тобто як може людина зберегти своє духовне єство в абсолютно несприятливих для цього умовах. Життєва філософія Стуса дає відповідь на питання, як цікавлять, мабуть, кожного з нас, а особливо тих людей, які намагаються зберегти свою людську гідність. Саме тому Євген Сверстюк, критик і сучасник Стуса, який і сьогодні веде активну громадську діяльність, назвав найкращим твором Стуса його життя» - розповіла доцент кафедри української літератури філологічного факультету КДПУ ім. В. Винниченка Олена Буряк.

Цікаво те, що за досить недовге життя Василя Стуса, половину якого він провів у таборах та засланнях, поет встиг багато чого зробити: вивчитися на історико-літературному факультеті у Донецькому педагогічному університеті, стати редактором газети «СоциалистическийДонбасс», вступити до аспірантури Інституту літератури Академії наук УРСР ім. Т. Шевченкана спеціальність «Теорія літератури», попрацювати у Центральному державному історичному архіві, згодом — на шахті, залізниці, на будівництві, в котельні, в метро і повчителювати.

Саме як вчителя знає Василя Стуса Кіровоградщина. Протягом 2 місяців у 1959 році випускник педагогічного університету працював учителем української мови й літератури в селі Таужне Гайворонського району Кіровоградської області, після чого змушений був поповнити лави радянської армії.
Сьогодні творчість Василя Стуса більшою мірою досліджена, видано багатотомне видання поезій митця, але дещо залишається невідомим. Зокрема, останній рукопис «Птах душі», завдяки якому можна було б прослідкувати життя і настрій поета майже перед самою смертю, і досі незнайдений. Якого змісту, емоційного наповнення були ці поезії, нині залишається лише здогадуватись.Проте ніхто не сумнівається, що і ці твори будуть зривати емоційні клапани, як сказала громадський діяч Ірина Фаріон в одному із відеосюжетів присвячених Василеві Стусу, продовжуватимуть змушувати читача замислитися та переоцінити власні позиції і настрої.

stusss2

stusss3

stusss4

 

Світлана Дубина
Фото автора

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити