Про Леоніда Куценка видали книгу спогадів

Опубліковано . в Культура

Кількість переглядів - 1907

15 лютого Леонідові Куценку виповнилось б 60 років. І хто знає, скільки б він ще встиг зробити і написати за ті 7 років, які його з нами немає, яким би було культурне життя міста, аби доля по-іншому розпорядилася життям цієї чудової людини і глибокого науковця.  Якби і сьогодні йшли до нього за порадою, допомогою, за оригінальними автографами, цікавим спілкуванням чи просто сонячною посмішкою...

 

kucenkk7  Втім, Леоніда Васильовича пам’ятають, говорять про нього у теперішньому часі, цінують його внесок  у літературознавчу сферу. А нещодавно у світ вийшла унікальна книга спогадів «Я обрав свій шлях…», яку створювали, як-то кажуть, усім миром.

Видання презентували 15 лютого у Кіровограді, у день народження Леоніда Куценка, спочатку у літературно-меморіальному музеї ім. І. Карпенка-Карого, потім у КДПУ ім. В. Винниченка і бібліотеці ім. Д. Чижевського. Упорядником книги виступив наш земляк, літературознавець Іван Задоя, перу якого належать документальні книги і про інших видатних кіровоградців.

Як розповів сам упорядник, матеріали для видання збирали протягом 2 років, з деякими авторами спогадів, власниками листів Леоніда Васильовича доводилося вести довгі переговори. Публікації до книги збирали і надавали літературознавці з України ( Львів, Київ), Словаччини, Канади, Німеччини, Америки. Значну частину матеріалів надала студентка філологічного факультету КДПУ ім. В. Винниченка, авторка невиданої книги спогадів колег Леоніда Куценка «Книга без автографа»  Галина Богомаз. Допомагали у творенні книги і рідні науковця: дружина, син та брат.

Загалом книга складається з двох частин: перша вміщує спогади та поетичні присвяти, у другій частині розміщено листи ( у книзі всього 160 листів  та останній, недописаний)та інтерв’ю Леоніда Васильовича. Цінним матеріалом для книги спогадів стали  фотографії, де можна побачити літературознавця у різні роки: перше фото було зроблено у 1954 році, коли Леонідові Куценку виповнився 1 рік, останній кадр - 6 грудня 2006 року(за 14 днів до трагедії), під час інтерв’ю, яке науковець дав для студентської газети.

Значні проблеми були під час видання книги. Спочатку друк тиражу повинна була профінансувати Одеська облдержадміністрація. Втім, коштів на цей проект не знайшли. Кіровоградська влада теж не взялася за видання цінної для нашого краю книги. В результаті, попередньо зібравши кошти, книги у видавництва викупили колеги та знайомі Леоніда Куценка. Загальний тираж видання виявився невеликим –  250 примірників.

Під час презентації книги у бібліотеці ім. Д. Чижевського завідуюча відділом краєзнавства Тетяна Макаренко розповіла, що паралельно з виданою книгою спогадів, працівниками бібліотеки готувався збірник «Закоханий у життя» про життя та наукову діяльність Леоніда Куценка. Проект ще не виданої книги також складається з двох частин: перша вміщує бібліографічний покажчик книг, статей у періодиці, публікацій у збірниках та матеріалів про життя Леоніда Васильовича, що знаходяться в архівах бібліотеки. Другу частину книги заповнили спогадами, інтрев’ю та фото з літературознавцем, рецензіями на збірки. Матеріали відображають життя Леоніда Куценка  1983-2012 років . Видання збірника, за словами працівників бібліотеки, також планується, проте ще невідомо коли.

Більшість колег і знайомих науковця вважають книгу спогадів «Я обрав свій шлях…» своєрідним пам’ятником видатній людині нашого краю, людині, яка щедро дарувала світові свої знання  та  любов. Втім, дозвіл на встановлення самого пам’ятника, а точніше меморіальної дошки, отримати було теж не просто. Завдяки зібраним серед викладачів педагогічного університету підписам, дозвіл на розміщення все ж таки отримали. Згідно рішенням виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 26 грудня 2012 року, меморіальну дошку розмістять на гуманітарному корпусі (п’ятиповерхівка) КДПУ ім. В. Винниченка.

kucenkk1

kucenkk2

kucenkk3

kucenkk4

kucenkk5

kucenkk6

Світлана Дубина
Фото: Валерій Лебідь

text-align: center;

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити