Культура

Післясвяткові ускладнення, або Податок на патріотизм

 Автор: Віталій. 1707

www.gre4ka.com.ua

Після відзначення 20-ї річниці Дня незалежності центральні ЗМІ ще не раз були змушені повернутися до подій, які відбувалися цього дня в Києві та інших містах України. Повідомлення переважно зводилися до того, як жорстко запрацювала адміністративна машина по відношенню до тих, хто святкував день народження своєї країни не так, як того всупереч конституційним правам громадян вимагала влада. Нацьковування міліції на активістів маршу непокірних Хрещатиком, допити організаторів ходи під синьо-жовтими й червоно-чорними прапорами в Донецьку, арешт пенсіонерки Галини Швидкої за те, що зрізала стрічку з написом «Від Віктора Януковича» з вінка біля пам’ятника Тарасові Шевченку в Києві, чим (згідно вердикту суду) пошкодила власність Президента… Наша область на цьому фоні могла б виглядати цілком благопристойно, якби не чутки про «наїзди» податкової інспекції на керівника ТОВ «Згода» Івана Соловчука, уявлення якого про святкування Дня незалежності також різко контрастують із уявленнями влади. Збіг?

За логікою Кіровоград з його людським і фінансовим ресурсом мав стати головним майданчиком області з відзначення 20-ї річниці незалежності. Але чи то авторам і режисерам свята від влади, яка виступила головним організатором, забракло ідей чи коштів, чи, може, розуміння значущості цього дня?

Не те, щоб 24 серпня в Кіровограді не відбувалося нічого цікавого, та як для ювілейної дати чогось особливого, що вирізнило б її з дев’ятнадцяти попередніх, не було точно. Зважаючи ж на ще свіжі в пам’яті концерти всесвітньо відомого оперного співака Володимира Гришка, Таїсії Повалій та інших відомих артистів, особисто в мене склалося враження, що вибори для Кіровограда є більшим святом, ніж День незалежності України. Подарувати кіровоградцям зірку, звісно, всього-на-всього естрадну, ні у місцевих спонсорів, ні у влади, мабуть, із міркувань економії коштів на грядущі вибори, не виникло навіть думки. Тому свято, яке відбулося в невеличкій Скопіївці Добровеличківського району, різко контрастувало з тим, що було в Кіровограді.

www.gre4ka.info

Як уже повідомлялося, 24 серпня 213 мешканців Скопіївки та близько чотирьох тисяч гостей з усієї області святкували День незалежності та День села з народним артистом України Миколою Гнатюком, популярними українським та білоруським гуртами "Ot vinta" й "Ляпіс Трубєцкой". Ті, кому пощастило побувати неподалік центру України, сповнені вражень не тільки від концерту та високого рівня організації такого масштабного масового заходу, а й святкових декорацій.

www.gre4ka.info

www.gre4ka.info

А ще дехто з них відзначає неймовірну «працелюбність» податківців. Кажуть, що місцеві мешканці й люди, які готували сцену та все необхідне до заходу, розповідали, що ті в переддень свята на чолі з начальником брали у них свідчення щодо організатора. Дехто з податківців не міг відволіктися від роботи й діймав людей запитаннями навіть у вихідний. Іван Соловчук підтвердив чутки, що й перед святом і після нього податкова проводила перевірку на предмет відповідності організації гастрольних заходів податковому законодавству.

Начальник Добровеличківського відділення Новоукраїнської міжрайонної податкової інспекції Андрій Шитря надіслав листа, у якому, посилаючись на законодавство та інші нормативні документи, вимагав від очолюваного ним підприємства сплатити 15 відсотків податку від розміру гонорару артистів. Коментувати дії податківців Іван Михайлович відмовився.

- Єдине, що можу сказати, це те, що очолюване мною підприємство не має до організації концерту жодного стосунку. З його коштів на це не пішло жодної копійки. Приїзд артистів організували за власні кошти кілька приватних патріотично налаштованих осіб, - повідомив він журналісту.

Підозрювати Івана Соловчука в ухиленні від сплати податків не доводиться, бо ТОВ «Згода» один із найбільших платників податків у районі.

Взагалі ж те, що людина, яка вклала кошти й душу в добру справу, ще комусь щось винна, якось не вкладалося в голові. Але, знаючи про парадокси й задачки для здорового глузду, які можуть траплятися в нашому законодавстві, я про всяк випадок його перечитала та ще й попросила проконсультувати з приводу організації гастрольної діяльності працівників обласної інспекції. Чіткої відповіді, як це повинно відбуватися й оподатковуватися, не отримала. Про організацію ж гастролей приватними особами, а не суб’єктами господарювання та ще й не з метою одержання доходів у законодавстві ні слова… Крім того, на випадок організації гастролей закордонних гуртів податківці порадили мені звернутися до Угоди між Урядом України і країни, яку представляють артисти (у даному випадку Республіки Білорусь) про уникнення подвійного оподаткування, що я і зробила. Згідно зі статтею 14 названої Угоди, білоруський гурт повинен сплачувати податки з доходів за індивідуальні професійні послуги у своїй державі. Тобто організатор його концерту не повинен виступати його податковим агентом і сплачувати податки від отриманого ним в Україні гонорару.

Є ще й інші положення, які дають підстави дискутувати з головним добровеличківським податківцем. Багато хто вважає дії з його боку своєрідним тиском, продиктованим політичними мотивами, бо Іван Соловчук - депутат обласної ради від опозиційної партії. Зрозуміло, що це тільки припущення. Але ж погодьтеся, що на фоні загострення стосунків між владою й опозицією вони виглядають цілком правдоподібно. Тим більше, що артисти на День незалежності приїздять в Скопіївку вже не перший рік і раніше податкова такої пильності не виявляла.

Своєрідним лакмусовим папірцем щодо ставлення до організованого чи то Іваном Соловчуком, чи кимось іншим свята може служити й районна газета, яка зазвичай точно відображає настрої влади. «Районка» такого масштабного не те що для району, а й для області заходу в себе під носом не побачила чи то зробила такий вигляд від гріха подалі… Та якщо навіть дії податківців продиктовані виключно турботою про наповнення бюджету, погодьтеся, що ними можна загнати в «тінь» не тільки бізнес, а й спонсорів і культуру в цілому. Адже жоден подібний культурний захід сьогодні не може обійтися без підтримки останніх.

Наталя Кравченко

Фото:  Олена Карпенко

Поширюйте

Коментуйте