Українські традиції Масляної: вареник проти млинця

Опубліковано . в Культура

Кількість переглядів - 1873

В Україні триває Сиропусний тиждень, більш відомий як Масляниця. В наш час відзначення цього свята перейняло багато російських традицій, які були нав’язані українцям в радянський час. На теренах Радянського Союзу впроваджували одні і ті самі свята, щоб традиції етносів, які входили до складу імперії, відходили на периферію і їх не згадували. Але є нормальна біологічна та біологічна потреба: душа бажає свята. Проводи зими в Радянському Союзі були повсюдно з гуляннями.
Зокрема етнологи нагадують, що суто українським обрядом в це свято є ліпка вареників, які заправляли сиром, маслом і сметаною.

Вареник замість млинця
Колодій, Ма́сниця, Масляна, Пу́щення, Сиропу́ст, Сиропу́сний тиждень, Си́рна неділя, Ба́бське свято, Зага́льниця, Ніжкові за́говіни - стародавнє свято, яке дійшло до нас з язичницької культури і збереглося після прийняття християнства. Якщо для язичників це час пробудження природи навесні, початок нового циклу залицянь і любощів, пошуку пари, з метою продовження роду, для християн – час примирення та прощення перед Веиким постом.

Колодій (так на Україні називалось свято, яке зараз поголовно називають Масляна)збігався в часі із Сиропусним тижнем, останнім тижнем М'ясниць. Це останній, напередодні Великого посту, тиждень коли можна було справляти весілля. Цей тиждень також називали Бабським тижнем або попросту Бабським, а Колодій, відповідно, Бабським святом. Протягом цього тижня чоловікам належало слухатися жінок і витримувати їхні збиткування.

Чому Колодій? Це символ родючості, шлюбу, любові чоловіка до жінки, у язичників так звали бога шлюбу. 
Наприклад, на Поділлі хлопці пригощали дівчат горілкою, пивом, солодощами — купували (запивали) Колодку (тобто загорнуте уполотно полінце). У подяку за це кожна дівчина вишивала перкалеву хусточку, оздоблюючи її квітками та ініціалами свого обранця, та дарувала йому на Великдень — повертала Колодку. Такі обряди нерідко завершувалися укладанням шлюбу.

Головним почастунком на Колодія є вареники з сиром і сметаною, пироги з сиром, гречані млинці. Свято Колодія характерне лише для України та Білорусі. Протягом цілого тижня паралельно з іншими обрядами проходило коротке Колодчине життя.

У понеділок Колодка «народжувалась», у вівторок — «хрестилася», у середу справляли «похрестини», у четвер «помирала», у п'ятницю Колодку «хоронили», а в суботу «оплакували». У неділю ж наставала кульмінація Колодія, а заразом і Колодчиної долі. Молоді жінки «волочили» Колодку.
Часом прив'язували Колодку, до ноги парубкам та дівчатам які не скористалися з весільного сезону і не побралися, а також їхнім батькам, що «досі не пошлюбили» дітей. Особливо ж тим, які відмовили нареченому і сватам.

«Не хотів слухатися батька, 
не хотів женитися, тепер тягни колодку.
Думалося весілля справляти,
а довелося колодки відкупляти»

Звісно, що ніхто не бажав ходити з таким собі «ярликом», а тому одразу ж давали жінкам певний відкуп - стрічки, намисто або ж наїдки, горілка і солодощі.
Колись в Україні був звичай двічі на рік частувати тещу — «щоб горло не пересихало». Хто женився в осінні М'ясниці, той урочисто віз тещу до себе в гості на другий день Різдвяних Свят — якщо добра, або на третій — якщо зла. Хто ж оженився в різдвяні М'ясниці, той возився з тещею в п'ятницю на Масницю. Разом з тещею запрошувались ще й інші родичі. Частуючи гостей, зять говорив: «Пийте, люди добрі, по повній чарці, хай у моєї тещі горло не пересихає!» (натяк на сварливість).
У християнській традиціїж на Пущенні, чи Сирному тижні немає посту в середу й п'ятницю, кожен день можна вживати молоко, яйця і рибу, але м'яса вже не їдять. У православних храмах починають здійснювати Великопісні служби.
Сирна Седмиця завершиться Прощеною неділею. Цього дня в церкві здійснюється чин прощення, коли духовенство та парафіяни взаємно просять прощення одне в одного, щоб вступити у Великий піст з чистою душею.
Чому вареники були , а не млинці головною ставою для українців? Оскільки свято вважалось жіночим, то важливим був вареник, як символ місяця. Солярний знак проявляється в тому, що в неділю спалювали опудало зими Мару. Спершу її садовили на колесо (символ сонця), потім здіймали, палили, а попіл розвіювали. В такий спосіб немовби приносили в жертву цю ляльку, яка є уособленням зими, а попіл можна розглядати в ключі контагіозної магії, тобто запліднюючої.

Масниця у Європі
У Європі аналогом українського Колодія і російської Масляної був карнава́л (від лат. carne — м'ясо і лат. levare — прощавай) — народні гуляння, що відбуваються у католицьких країнах у вівторок за сорок днів до Великодня напередодні початку Великого посту.
В Іспанії, наприклад, спалюють солом'яне опудало. А млинці у Франції вважають мало не національним блюдом.
У Німеччині Масляна припадає на так званий "п'ятий сезон", він починається 11 листопада в 11:00 11 хвилин 11 секунд і триває чотири місяці. Перед пивними весь масляний тиждень стоять солом`яні опудала - нуббелі. Вони беруть на себе "всі тяжкі" гуляк-німців і в останній день карнавалу їх спалюють на вогнищі.
В Іспанії карнавал - свято свободи від усіх правил. Над старшими жартують і підсміюються, у сусідів жартома крадуть речі. Найзнаменитіший іспанський карнавал - в Санта-Крус, на Канарських островах. Людям, які потрапили на нього, може здатися, що вони в Ріо-де-Жанейро - яскраві гротескні костюми, голі тіла, танці та волелюбність.
У Чехії карнавал на Масляну навіть визнаний світовою спадщиною ЮНЕСКО. Він проходить у місті Веселий Копець і називається М`ясопуст. Невелике містечко наповнюють ведмеді, кози, кобили, баби в традиційних костюмах. А в Празі в суботу проводять Червоний та Чорний маскарад. Червоні маски - для добрих персонажів, чорні - для злих.

За матеріалами мережі Інтернет

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити