У Кіровограді не святкуватимуть ювілей Дмитра Чижевського?

Опубліковано . в Культура

Кількість переглядів - 983

Згідно з Указом Президента України «Про додаткові заходи з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка» наступний, 2014 рік, вважається роком українського класика, до святкування ювілею якого в Україні готуються вже зараз.

Кіровоград від приготувань теж не відстає: наприклад, був оголошений конкурс на краще художнє оформлення генеалогічного дерева родини Тараса Шевченка по лінії його сестри Катерини. Проте наступний рік є ювілейним не лише для відомого класика.

 У 2014 році справлятимуть 120-річчя з дня народження  ученого-енциклопедиста, культуролога, філософа, релігієзнавця, лінгвіста, славіста, дослідника української і слов’янської літератур, історії культури, філософії, релігійної думки й слов’янської духовності Дмитра Чижевського. Точніше, було б непогано якби відзначили цю дату. Незважаючи на те, що наш земляк (Дмитро Іванович народився у м. Олександрія) зробив величезний вклад в українську науку, його ім’я залишається невідомим для кіровоградців, і навіть для тих, хто постійно ходить у бібліотеку, що носить його ім’я, і для тих, хто безпосередньо проживає на його батьківщині.

З метою популяризації особистості Дмитра Чижевського у Кіровограді, його творчих та професійних надбань у бібліотеці ім. Д. Чижевського презентували дослідницько-просвітницький проект «Наш земляк Дмитро Чижевський – видатний вчений енциклопедист, філософ та історик культури й науки». Цей проект висвітлює особистість вченого як європеїста, людину з абсолютно новим поглядом на життя, нерушимим науковим ентузіазмом, який в силу усіх життєвих обставин повинен був працювати за кордоном. Сам учений не раз називав Німеччину, де він довгий час проживав, рідною, а його творчий період того часу дослідники вважають найпліднішим у плані вивчення україністики і написання праць з дотичних до цієї тем.

Лариса Гайда, керівник музейної кімнати з історії освіти Кіровоградщини, співавтор проекту розповідає, що у нашій області немає жодної вулиці, названої ім’ям ученого, а в Олександрії відсутній туристичний маршруту по місцям, де з’являвся Д. Чижевський. А олександрійська гімназія, де вчився історик, не працює.

Проект, що був представлений у бібліотеці ім. Д. Чижевського, Андрієм Іванко, заступником директора Кіровоградського обласного інститут післядипломної педагогічної освіти ім. В. Сухомлинського, кандидатом педагогічних наук, має невелику кількість сторінок створених на базі безлічі існуючих дослідницьких праць інших учених: Надія Жахалова, Петро Карнак, Панас Феденко, Оксана Бляшків та інші. Видання вийде у вигляді брошури, проте поки невідомо у якому видавництві, оскільки все впирається у кошти, яких наразі немає.

Ювілей від дня народження Дмитра Чижевського, за словами Лариси Гайди, повинен відзначатися на Кіровоградщині. Проте, аби з’явилося розпорядження про офіційне відзначення (масштабне святкування, до якого необхідно готуватися вже зараз!), потрібні ініціативи, яких і шукали серед гостей презентації проекту. Краєзнавець говорить, що було б непогано записати диск із інформацією, що міститься у брошурі, фотографіями, що зібрала бібліотека, а потім його використовувати для популяризації. Оксана Ткаченко, заступник директора ОУНБ ім. Д. Чижевського говорить, що за цю справу можуть узятися і бібліотекарі, втім для цього треба писати черговий проект, який ще повинен пройти конкурс. До відзначення ювілею, за словами Лариси Гайди, можуть долучитися і журналісти, школярі чи студенти, результатом роботи яких міг би бути фільм або програма про вченого. Корисними б були також різноманітні акції і конкурси, які б залучили і молодь, і вчених, і працівників музеїв. Проте  серед двох десятків гостей презентації ініціатив не з’явилося, мабуть, і через те, що потенційної аудиторії, на яку б вплинула озвучена інформація, майже не було.

Світлана Дубина

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити