На Кіровоградщині руйнується еклектичний панський маєток, що віднесений до пам'яток культури (ФОТО)

Опубліковано . в Культура

Кількість переглядів - 1655

У селі Ясинуватка Олександрійського району на руїни перетворюється колишній маєток поміщика, доживаючи так свого віку. Хоча ще два десятиліття тому він знаходився у відмінному стані, а нині — лишається без нагляду.

Як пише Наталія Луценко у блозі "Моя Україна", загалом маєток Вінберга знаходиться у  числі найстаріших культурних пам’яток нашого краю. Побудований він в еклектичному стилі. У інтер’єрі ще й досі частково збереглися ліпні прикраси стін, стелі та мозаїчна підлога.

Хто і коли його споруджував - невідомо. Втім, існує кілька різних версій. За однією з них, перша згадка про будівлю датована 1858 роком. З архівних даних, на той час будинок належав поміщиці, доньці підполковника - дівиці Марії Миколаївні Протопоповій, яка володіла землями та мала 207 селянських душ на 60 дворів.

З інших відомостей, з 1898-го року власницею садиби стала Єлисавета Володимирівна Анненкова, дружина штабс-капітана, згодом генерала Василя Федоровича Вінберга. За переказами, які й досі побутують серед місцевих мешканців Ясинуватки, юній панянці маєток дістався, як придане, по заміжжю.

Самі ж Вінберги жили у Петербурзі, та Єлизаветі клімат „північної столиці” дуже шкодив і вона часто хворіла. Тому чоловік, ніби-то, побудував для неї у Ясинуватці літню резиденцію - точнісінько такий же палац, який вони мали у Петербурзі. А будинок цей - дуже гарний, навіть занедбаний, нереставрований.

Розташований він у надзвичайно мальовничому місці, у центрі села Ясинуватка, на пагорбі. Колись при ньому був створений садибний комплекс, що включав у себе льох, стайні, склад, флігель для прислуги тощо.

Сам маєток східним фасадом повернений до річки, де була влаштована купальня для ясновельможної пані. Біля нього також простягалися тераси, на яких росли фруктові дерева. Окрім того, до нині поблизу маєтку зберігся дуб, якому вже, певно, два століття.

У 1916 році Єлизавета Вінберг володіла 1012 десятинами землі на 194 двори. Проте після повалення царизму в 1917 році жителі села негайно приступили до розподілу панської землі. На час цих подій поміщик Вінберг знаходився у Петербурзі, тому селянам легко вдалося захопити володіння. Таким чином, у маєтку родина прожила до революції, а потім, за одним із переказів, виїхала в село Янів Онуфріївського району, де й завершилась її історія.


Після Жовтневої революції панський маєток реорганізовано в дитячий будинок (притулок) для сиріт і напівсиріт. У 1966 році проведена реорганізація дитячого будинку в допоміжну школу-інтернат для розумово відсталих дітей. В ідеальному стані будівля збереглась фактично до початку 90-х років минулого сторіччя.

А вже за часів незалежності, як розповідає Бандурівський сільський голова Наталя Волинець, а саме з 1997-го по 2007-й, приміщення маєтку орендував жіночий монастир. Та через людську недбалість двічі у ньому ставалися пожежі. Отож певний час цим питанням займалась прокуратура і міліція. А за два роки, у 2009 році до сільської ради з пропозицією про оренду звернулися представники іншого жіночого монастиря. У надії, що це стане порятунком для історичної пам’ятки, за рішенням сесії, депутати передали будівлю на 49 років в оренду Українській православній церкві.

Садиба теоретично могла б стати філією Богоявленського монастиря, що розташований у селі Диківка. Однак, щоб її відновити, православним треба віднайти чималі кошти. Але зараз таких у наявності немає…

G

Сподобалася стаття?

Реклама
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити