Культура

В Державному архіві в Кропивницькому відкрили меморіальну кімнату, присвячену Смоленчуку (ФОТО)

. 3740

 

У Кропивницькому в приміщення Державного архіву Кіровоградської області відкрили меморіальну кімнату-музей присвячену Миколі Смоленчуку, українському письменнику та літературознавцю, який родом із Бобринця.

 

Експозицію музею складають особисті речі письменника, фотографії, документи, листи, адресовані йому тощо. Також, книжки різних років видавництва. Крім того, є і галстук, який Смоленчук завжди носив із собою в портфелі. Коли офіційні події зобов’язували до урочистого дрес-коду – він вдягав його поверх вишиванки, яку зазвичай носив.

Всі експонати розташовані у хронологічному порядку його років життя: від дитинства та юності до зрілих років.

Збирати фонд почали ще рік тому, коли у Олега Бабенко, одного із засновників музею та директора архіву, з’явилася ідея відкрити музей. 

Велику частину експозиції складають документи, які зберіг сам Микола Смоленчук за життя.
«Смоленчук збирав документи про себе протягом всього життя. Ота скрупульозність, з якою він це робив, наштовхує на думку, що він не просо людина, яка створювала себе, а яка ще і задокументувала процес творення. Якби зараз всі сучасні письменники, митці інших спеціальностей так про себе думали, ми би були справжньою мистецькою столицею України. Відомими митці стають не тільки через свою творчість, а через документи, які по собі лишають», - розповів Олег Бабенко.

Цього року не випадково відкрилася кімнати-музей, адже 2017 рік – рік 90-річчя Смоленчука.

Також музей має особливу просвітницьку функцію:
«Сьогодні багато київських дослідників творчості Кропивницького, Карпенка-Карого, Володимира Винниченка абзацами використовують публікації Миколи Кузьмовича, не посилаючись на нього. То ж ми вирішили допомогти у боротьбі з плагіатом і оприлюднити ще раз всі роботи», - зазначив Олег Бабенко.

Доступ до музею вільний за попереднім записом. Для того, щоб потрапити до меморіальної кімнати треба звернутися до адміністрації музею. Контактні телефони є на офіційному сайті Державного архіву.

Нагадаємо, у червні в приміщенні театру ім. Кропивницького відбулася презентація книжки Миколи Смоленчука «Степи Полинові».

 

Довідка. Письменник Микола Смоленчук народився 3 липня 1927 року в Бобринеці. Підлітком зазнав страхіть фашистських концентраційних, а згодом і радянських («трудова армія» на металургійному заводі в місті Добрянка) фільтраційних таборів, про що написав у незавершеній трилогії, започаткованій автобіографічним романом «Сиве покоління».

Навчався у Бобринецькому сільськогосподарському технікумі та на філологічному факультеті Кіровоградського педінституту, який закінчив у 1954 році. Працював учителем та директором школи на Кіровоградщині та Черкащині.

У 1963 році за рекомендацією Максима Рильського вступив до Спілки письменників України, протягом тривалого часу був єдиним її членом у Кіровограді.

Микола Смоленчук викладав у Кіровоградському та Луцькому (де завідував кафедрою української літератури) педінститутах. Кандидат філологічних наук, доцент.

У 1972 році був звинувачений у «буржуазному націоналізмі» та зазнав переслідування у зв'язку з цим - його на півтора десятиліття вилучили з активного громадського та літературного життя.

Життя М.Смоленчука передчасно завершилося 12 січня 1993 року після тривалої виснажливої хвороби.

Автор історичних повістей «Степи полинові» (1961), «Степівчани» (1963); «Родня» (1968); нарисів «Хутір Надія», «Кіровоград» (1967); романів «Сиве покоління» (1965), «Ой, літав орел» (1969), «Білі бланкети» (1985), нарисів «Хутір Надія» (1967), «Кіровоград» (1967); наукової розвідки «Марко Кропивницький і його рідний край» (1971) та майже сотні наукових, науково-популярних і методичних (про передовий досвід найкращих учителів-словесників) статей, краєзнавчих розвідок і нарисів, зокрема, присвячених театру корифеїв та його діячам.

 

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама