Культура

Розробка програми регенерації Фортечних Валів викликала бурхливе обговорення

. 2094

У міськраді відбулось засідання робочої групи з розробки Програми регенерації фортеці Святої Єлисавети у Кропивницькому.

Надія Лісняк, начальник відділу охорони культурної спадщини, зазначила що наразі лише 4 будівлі - приміщення лікарні на Валах - паспортизовані. Зараз планують провести паспортизацію земляних ділянок та визначити межі пам'ятки. Для цього оголошено тендер.

- Ми не збираємося надавати політичного забарвлення нашій роботі, тому ми звернулися в різні навчальні установи, музеї, і запропонували долучитись всім охочим, - зазначила Лісняк.

Активіст Ігор Козуб, а також представники "Бойового братства", висловили побоювання, що у час гібридної війни розбудова Фортечних Валів, заснованих царицею Єлизаветою Петрівною, може стати шляхом просування культури "русского мира".

У свій час історики наголошують - незалежно від походження Фортецю треба зберегти як історичну пам'ятку.

- Калнишевський був у нашому місті,про це є дані. Чому не просувати цю історію? Є інформація, що на Фортечних валах були поховання жертв голодомору і політичних репресій, але без грунтовного дослідження пам'ятки не можна про щось говорити. Ця пам'ятка може стати прикладом того як Україну гнобили,а вона постала з колін, - зазначив історик Олег Бабенко.

Історик Юрій Митрофаненко поцікавився, чи не буде  проект регенерації Фортеці конфліктувати із ідеєю побудування у майбутньому храму Єдиної помісної української церкви, адже таку ідею висловила громада.

Також історик зазначив що Вали - це трагічна сторінка нашої історії, проте про неї треба знати і зберігати її саме у такому баченні. Як приклад, він навів діючий музей у польському місті Освєнцим, де діяв концентраційний табір «Аушвіц-Біркенау».


Як зазначила Лісняк, зараз дано доручення Кропивницькій Єпархії розробляти проект церкви у межах комплексу, а далі і проект реконструкції, і програма будуть передані на розгляд Мінкульту.

Присутні відзначили, що програма над якою вестимуть роботу - це розробка, яку мають втілити не за один рік,адже навіть археологічні досліди можуть затягтись на роки. Створена програма пройде і громадські обговорення, і затвердження мін культом.

Проте, через напружену обстановку і словесні баталії, засідання робочої групи перенесли. Зокрема і не була представлена  3-D схема фортеці авторства Володимира Тарана.

 

 

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама