Культура

Як зараз живе село, де провів останні роки Марко Кропивницький (ВІДЕО)

 Автор: Ірина Маслюкова. 4890

Медіагрупа Накипіло опублікувало відео про село Сподобівка, де провів свої останні роки Марко Кропивницький.

kr

-Місцеві голоси, таланти, ремесла – це все, що привабило Марка Кропивницького сюди. На хуторі Затишок він оселився на останні 20 років свого життя. Тут створив дитячий театр, приймав на гостини видатних діячів театрального мистецтва,- каже Вікторія Склярова, координатора громадської ініціативи «Мандруймо Україною».

Де любив відпочивати з сім`єю та акторами, що любив їсти, та де проживав дивіться у відео:

Біографічна довідка: Марко Кропивницький народився 10 травня 1840 р. у селі Бежбайраки Бобринецького повіту Херсонської губернії (тепер с. Кропивницьке Новоукраїнського району Кіровоградської області).

Початкову освіту здобув у приватній школі шляхтича М.К.Рудковського в слободі Олександрівка. 1856 року із похвальною грамотою закінчив трикласне повітове училище в м. Бобринці. Служив там же у повітовому суді.
У 1862-1863 рр. — вільний слухач юридичного факультету Київського університету.

Під враженням однієї з перекладних мелодрам, побачених у київському театрі, він пише п’єсу «Микита Старостенко». Новинка! Сбивает с ног хулигана за 1 секунду З лютого 1864 р. — знову на службі в Бобринецькому повітовому суді.

З 1865 — у м. Єлисаветградi (тепер м. Кропивницький), куди перенесено повітовий центр.

Працює секретарем поліційного управління, згодом — у Єлисаветградському сирітському суді. На 28-му році життя одружився з Олександрою Костянтинівною Вукотич (1851-1880). З 1869 р. — секретар Бобринецької міської думи. У 1871 р. Кропивницький перейшов у професіональні актори, погодившись працювати у трупі графів Моркових (Одеса). Протягом десяти років роботи в російських театральних трупах він набув величезного сценічного досвіду.

У 1872 р. в одеській газеті «Новороссийский телеграф» було опубліковано водевілі М. Кропивницького «Помирились» і «За сиротою і Бог з калитою, або ж Несподіване сватання». З 1873 р. — у складі Харківського театру Александрова—Колюпанова. 1874 р. М.Л.Кропивницький отримує запрошення до Петербурга, де виступає з великим успіхом. У лютому 1875 р. вирушає на гастролі в Галичину, де стає наставником і режисером галицького театру «Руська бесіда», привносить ряд новацій у його діяльність.
В 1876—1881 рр. — у складі російських труп Сімферополя, Єлисаветграда, Кременчука. У 1882 р. він організовує свою трупу, яка приблизно через рік зливається з трупою Михайла Старицького, де Кропивницький стає провідним режисером. Починається нова епоха в історії українського професійного театру. Своєрідним явищем є комедії Кропивницького «Чмир» (1890), «На руїнах» (1900), «Супротивні течії» (1900), «Мамаша» (1903). 1890 р. оселився на хуторі Затишок під Харковом; одночасно з працею на хуторі очолював українські трупи, часто виїздив із ними на гастролі. Помер 21 квітня 1910 по дорозі з Одеси, де був на гастролях.

Поширюйте

Коментуйте