Культура

Шпигунки та катакомби під міськрадою: розповіли маловідомі легенди Кропивницького (ФОТО)

. 9098

11 грудня в обласній науковій бібліотеці ім.Д.Чижевського презентували проєкт «Слідами легенд нашого міста». 

 78814199 437338893817558 5030264902506250240 n 1

Це спільний проєкт видавництва ТОВ «Імекс-ЛТД» , музею музичної культури імені Кароля Шимановського і міської ради Кропивницького: збірка листівок кожна, з яких розповідає міську легенду.

Презентувала16 легенд співробітниця музею музичної культури імені Кароля Шимановського та лауреатка краєзнавчої премії ім. В. Ястребова - Олена Класова.

79377535 1027731804235562 2941030971069169664 n

Пропонуємо вам три легенди Кропивницького.

Про підземний хід

-Будинок міської ради збудували на місці, де колись був розташований Успенський Собор. Коли німці покидали наше місто, вони намагалися підірвати собор, але він встояв. У 1949 році прийняли рішення підірвати його остаточно і збудувати на цьому місці міськвиконком. На його місці виявили катакомби і я пам’ятаю тих робітників, які працювали на будівництві приміщення. Вони казали, що у великих коробках носять мощі. Внизу виявили церковний архів, криті галереї, багаточисельні переходи, двері та ніші,- каже Олена.

Легенда, пов’язана з цим палацом, полягає у тому, що у 1950-х роках, коли розбирали храм, у дворі позаду міськради знайшли «катакомби». Так спочатку думали ті робітники, що розбирали собор. Але виявилось, що це – старовинний некрополь,тобто цвинтар, на якому в давнину ховали видатних громадян міста.

Про жінок-шпигунок

У 1905 році в місті відкрили лінію телефонної станції, яку профінансував Давид Барський. 1914 році на станцію надійшов наказ: набирати телефоністів зі знанням іноземних мов. Країна була зацікавлена у «шпигунах», які намагалися дізнатися від Німеччини якомога більше військових таємниць. Тому телефони громадян за наказом прослуховувались.

Стало відомо, що до міста приїздить «таємний інспектор», який буде набирати команду «прослуховувачів» телефонів. Документи поштово-телеграфнної контори свідчать, що ні прізвища, ні зовнішнього вигляду цього таємного агента ніхто не знав. Всі здивувались, коли дізнались, що це –жінка. Вона набирала команду жінок-шпигунок.

-Почали набирати молодих жінок з знанням трьох мов: англійської, французької та німецької. Жінка мала підписати документ «Я не буду вступати в «масонську ложу», не належатиму до таємного товариства. Зобов’язуюсь доповідати і прослуховувати всі телефонні розмови, які відбуваються під час мого чергування. Також не виходити заміж доки працюю на телефонно-телеграфній конторі» - це входило в контракт,- розповіла Олена.

Це все зафіксовано у документах поштової контори, які зберігаються зараз в архівах.

Про підземного водовоза

Легенда свідчить, що під юнкерським училищем і зараз знаходяться підземні лабіринти, які ведуть під вулицю Дворцову до річки.

-У нашому місті водогін з’явився лише у 1897. До цього воду набирали з криниць. Кожного ранку нібито приїжджав в Єлисаветградське кавалерійське училище водовіз з бочкою на бричці. На вулиці були люки, і жінки, коли чули цокання копит і спів водовоза - лякалися,- каже пані Олена.

Ширина цього проїзду ніби була такою, що можна було проїхати бричкою. Коридори вели через Театральний провулок до річки.  

Поширюйте

Коментуйте


Реклама