«Українська книга» в Кіровограді – чи можливі зміни на краще?

16:27, 26 Березня, 2012

Минув рівно рік, як єдиний в Кіровоградській області книжковий магазин, що спеціалізувався на літературі виключно українських видавців, фактично припинив своє існування. Ініційована владою зміна власника крамниці практично знищила популярну книгарню в центрі Кіровограда.

І якщо до передачі “Бібліотечному колектору”, в 2010 році крамниця “Українська книга” заробляла до 20 тисяч гривень на місяць, то сьогодні  вона безнадійно збиткова.

«Спадкоємці» торгівельного закладу – обласне комунальне підприємство «бібліотечний колектор». Рік часу підприємство бореться за виживання «укркниги», але без обіцяної підтримки з боку влади, їм мало що вдається. На сьогодні «Українська книга» співпрацює лише з сімома видавництвами, коли до владної ініціативи партнерів було 75!

Яка була потреба у зміні власника і чому це відбулося? На ці питання ми спробували дізнатися відповідь у безпосередніх учасників подій.

У 2008 році за ініціативи Валерія М’ятовича – на той час редактора газети обласної ради «Народне слово» , було створено перший на Кіровоградщині магазин української книги.

Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.info «Українська книга» в Кіровограді – чи можливі зміни на краще?«В Україні з’явився величезний потік добротної потрібної суспільству літератури і ми вирішили відкривати книгарню. Поступово наповнили її,  і дуже швидко налагодили співпрацю більш ніж з 50-ти видавництвами. Було дуже легко знайти з ними спільну мову, адже в Кіровограді українські видавці представлені дуже скромно. 

За оренду ми не платили, оскільки книгарня була розташована в нашому приміщенні. Окрім того, друкували у себе в газеті інформацію про всі нові надходження, тож існувати в стінах редакції було вигідно. Ми повинні були стати площадкою для всієї області. Мали складські приміщення, могли накопичувати різноманітну літературу видавництв»,

– розповідає засновник магазину «Українська книга» Валерій М’ятович.

 

Усім, хто раніше хоча б одного разу заходив до цієї книжкової крамниці, пам’ятають Тетяну Волочай, продавця та менеджера книгарні, яка можливо не надто розумілася на українській літературі, та мала  талант до торгівлі. Якщо вам була потрібна реально існуюча в природі книга українського  видавництва, то Тетяна без проблем могла відшукати її на поличках магазину або в безмежних нетрях Інтернету. При тому домовлялася з  видавцем таким чином, що вам це видання коштувало значно дешевше, ніж в будь-якій іншій книгарні. Окрім того, асортимент видань кіровоградських авторів був найширший в області.

Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.info   «Українська книга» в Кіровограді – чи можливі зміни на краще?

Тетяна Волочай вважає, що багато залежить від продавця:

«Я домовлялася з усіма видавництвами, дзвонила зі свого телефону, займалася закупками, принесла  на роботу власний комп’ютер.

Щоправда, то не надто добре оплачувалося, проте я не могла працювати в пів сили, така я вже людина. Потрібно займатися усім і тоді буде результат. На третій рік з нуля і  без жодної підтримки, ми розкрутились. Магазин почав нормально працювати, приносити прибуток. Ми вже співпрацювали з 75 видавництвами і мали свою клієнтуру. На сьогодні я маю свою точку в УТО. Це невеличка крамничка ізотерики та української літератури. Ціни там теж досить нормальні, не дивлячись на дуже велику вартість оренди торгівельних площ».

Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.info «Українська книга» в Кіровограді – чи можливі зміни на краще?

Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.info «Українська книга» в Кіровограді – чи можливі зміни на краще?

Для шанувальників «Української книги» лишається загадкою, навіщо було робити незрозумілі маніпуляції з успішною книжковою крамницею. Щось подібне нині відбувається з  Кіровоградським обласним музично-драматичним театром ім.М.Кропивницького…

Валерій М’ятович вважає, що закриття «Української книги», це спрямована насамперед проти нього, акція нового керівництва газети. На  думку Валерія Павловича,  на меті було знищити все з ним пов’язане. І з огляду на сьогоднішній хід справ  – це вдається.

Офіційно ж, магазин зняли з балансу “Народного слова” (газети, яка не має жодного стосунку до торгівлі книжками) і передали профільному обласному комунальному підприємству «Бібліотечний колектор». Директор «Бібліотечного колектору» Анатолій Войний не береться оцінювати дії влади і стверджувати, наскільки правильним було рішення про передачу книгарні на баланс очолюваного ним підприємства. Тим більше, що це відбулося ще до того, як цей керівник обійняв посаду директора. Проте незважаючи на збитковість «Української книги» сьогодні, вірить в можливість виходу з кризи найближчим часом.

«На сьогодні ціни в нашому магазині залишилися на рівні річної давності. Проблемою є те, що багато видавництв не працюють сьогодні без передоплати. На жаль дуже тяжко реалізовується проект з нашими кіровоградськими письменниками. Адже все що видається в Кіровограді, має доволі мізерні наклади, і їх вистачає лише бібліотекам. З іншого боку, автори які друкуються, дуже часто отримують гонорари книжками. Але ми не можемо оформити цю літературу під реалізацію без документів про її походження. В планах багато всього  – ми будемо піднімати «Українську книгу». Сьогодні тривають переговори з організаторами туру Юрія Андруховича, плануємо провести його автограф-сесію в нашій книжковій крамниці» .

 

Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.info «Українська книга» в Кіровограді – чи можливі зміни на краще?

Багато хто з постійних клієнтів «Української книги» називають іншу причину того, чому справи в магазина кепські. Насамперед, газета і саме  приміщення редакції «Народне слово» перестало асоціюватися з чимось українським.  Це пов’язане з призначенням Валентини Бажан редактором цієї газети. Читачі скаржаться:

«Коли при вході вас зустрічає напис «Русское вече», то як  там може бути щось українське?» Проте, все таки чекають на позитивні зрушення…

На жаль, ситуація з культурними центрами на Кіровоградщині лише підтверджує загальноукраїнські тенденції. Невмотивована зміна директорів одразу трьох провідних музеїв Києва, закриття  книгарні «Сяйво», асортимент якої налічував продукцію понад 300 українських видавництв, реконструкція  Анріївського узвозу, яка може закінчитися зникненням вулиці майстрів. Схоже, це лише початок нескінечного списку, який яскраво ілюструє новітні пріоритети нашої держави.

 Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.info   «Українська книга» в Кіровограді – чи можливі зміни на краще?

Валерій Лебідь

Фото: Валерій Лебідь, Наталя Кравченко

Останні новини по темі
Молодь запрошують поговорити про театр
Зустріч з Анатолієм Степановичем Гриценком
Читайте також

Господарський суд розглянув позов «Укренерго» про стягнення боргу у 106,2 мільйона гривень з «Кіровоградобленерго». Обласне підприємство оскаржило суму боргу – зокрема в частині...

17:27, 4 Березня, 2024

У Кропивницькому в Інноваційній гімназії планують провести ремонт укриття. Через батьків попередили про те, що школярів переведуть на цей період на дистанційне навчання. Батьки ...

16:55, 4 Березня, 2024

Легендарні 3-й полк спецпризначення імені князя Святослава Хороброго та 8-й полк СпП імені князя Ізяслава Мстиславича оголосили про набір....

15:30, 4 Березня, 2024