Брати Капранови в Кіровограді: Вчися пишатися своїми предками – і нащадки пишатимуться тобою (ФОТО)

Опубліковано . в Культура

Кількість переглядів - 1966

 

На вигляд вони дуже серйозні: два великих кремезних брати-близнюки – солідні бороди, насуплені брови… Сказали якусь закомизину, самі при цьому не сміються, а ти сидиш і думаєш – от зараз заіржу, як коняка, а вони на мене як подивляться-подивляться суворо… Але ж ні – ти собі регочеш, а вони очима бісики пускають і тут таки весь глядацький сміх у торби свої складають, а потім вечорами дістають його звідти і ліплять із нього свої капосні сміховинки:


Кіровоград. Інформаційний портал Це не в мене маленька трембіта – це ти просто не вмієш дудіти.
А ось іще сподобався:
Як в деканаті згасали вогні, сивий професор зізнався мені:
Лихо у тому, що всі ми старіємо, а першокурсниці – ні.

 

Смішити – діло благородне і корисне, але брати Капранови приїхали в Кіровоград із більш серйозною і конкретною метою – презентувати свою нову книгу «Мальована історія незалежності України».
Ще до презентації відгуки про цю книгу чула різні: комусь вона здалася надто спрощеною, а хтось був у захопленні від того, що все дуже стисло, але змістовно від «А» до «Я».

Скажу чесно: купувати книгу спочатку не збиралася. Для цього цілеспрямовано не брала з собою грошей. Але вже до кінця презентації чіплялася до знайомих з питанням, хто позичить мені 50 гривень. Купила таки і покупкою дуже задоволена:)

Як кажуть самі брати Капранові: «Ми зробили хитрий трюк: написали історію України для дітей так, щоб її почитали і дорослі».

Кіровоград. Інформаційний портал Сама книга влаштована цікаво й непересічно: вся історія України від трипільської культури і до Незалежності розділена на 38 періодів. Кожен період займає один розворот книги. Коротко описуються події даного періоду, в лівому верхньому кутку – ключова постать, яку можна назвати героєм цього періоду, наприклад: «Дмитро Байда Вишневецький», «Максим Залізняк», «Євген Коновалець». Тут же два комікси – геніальна знахідка для приваблення до історії дітей (ми з донькою до тексту ще не дійшли, але комікси вже всі прочитали). А в правому кутку – карта України в стабільному масштабі, на якій видно, як змінювалися кордони України у той чи інший період. Капранови таке придумали – кажуть: «Можна місце, яке вас цікавить (наприклад, Кіровоград), проткнути голкою і протягом наступних сторінок дивитися, які режими панували на цьому місці протягом століть». Протикати не буду – шкода :)

Дуже зручно мати таку книгу в якості довідника – адже час і сили на досконале вивчення історії знаходяться не завжди. Та й навіть якщо колись знав історію гарно, і навіть з першого разу здав екзамен Наталі Іванівні Біденко, це не значить, що через кілька років не вилетить з голови, що там робилося за часів Симона Петлюри або де пролягали межі князівства Литовського. А тут у книжку заглянув – усе, як на долоні!
Присутнім на презентації книга сподобалася – за автографами вишикувалася ціла черга. Насправді 50 гривень за таку річ – гроші невеликі. А робота пророблена неабияка: над книгою працювало шість художників! Портрети історичних осіб в своєму неперевершеному стилі виконав фронтмен гурту «От Вінта» Юрій Журавель. Його малюнки мають одну характерну рису: всі зображені ним постаті – МОГУТНІ. А як же інакше? Саме такі люди могли вести за собою сотні тисяч війська і отримувати перемоги в масштабних кривавих битвах.
«Без брому! Без шмарклів! Без білих плям! Без чорних дір!» − брати Капранови вирішили не скиглити. Вони акцентують у своїй книзі не на стражданнях і поневіряннях українців, натомість в кожному витку історії добачають цінний урок, який Україна видобула з тієї борні. Кожна історична епоха ¬ від Святослава до Шухевича, від козака Мамая до Левка Лукʼяненка – то сходинки, по яких Україна піднімалася на шляху до становлення державності.

І якщо ми з вами зараз є, якщо пройшли крізь усі руїни та розрухи, якщо вистояли поміж гризнею найзажерливіших імперій, значить, настав час говорити про наші перемоги і про наших героїв. А їх є у нас.
Практичним втіленням цієї думки стала презентація і книги Сергія Богана «Повстанці Одещини і Придністровʼя» – автор, чия книга видана у видавництві «Зелений пес» братів Капранових, представив свою книгу сам. Читачі, зацікавлені в глибоких історичних розвідках, мають змогу ознайомитися з антикомуністичним рухом південно-західної України в часи Холодноярської республіки (1920-1923 рр), дізнатися про славних отаманів Придністровʼя і проаналізувати, хто й чому називав їх «бандитами» (чи не ті, на кому «шапка горіла»?) Книга написана легко й цікаво, водночас містить багато цінного фактичного матеріалу.

* * *
А далі в затишному пабі «Черчилль» брати Капранови виступили із сольною програмою «Дзен.ЮА». «Якщо в давнину козак чогось не знав і звертався з цим питанням до старійшин, ті казали йому: «Погугли, синку», – коментують Капранови таємниче слово «дзен». Так і робимо: виявляється, це – вчення про просвітлення. Ага, то ось чому я так просвітліла! І «Львівське світле» тут зовсім ні до чого – всьому виною містично-зваблива поезія Сергія Татчина, покладена на музику. Вийшов такий собі кобза-реп - ритмічний речитатив під кобзу та дудку.

«Ми познайомилися по Інтернету, - зізнаються Капранови. – Це така чарівна поезія, що в ній всередині вже ніби звучить внутрішня мелодія, тому пісні склалися самі собою».

«Блюз – це коли добрій людині погано, - Капранови підводять до композиції в стилі кобза-блюз. – А от хто знає, як називається стиль, коли поганій людині добре?..»

Ви теж здогадалися? Правильно – шансон. :-) Представники цього напрямку культурного розвитку (точніше, тупика) сиділи за першим столиком – спочатку в шоці, потім в сливах (був замішаний алкоголь у великій кількості), але в кінці вечора їх таки накрило мистецтвом, особливо коли Капранови від лірики перейшли до своїх бешкетливих пісень та сороміцьких віршів.

«Ми зрозуміли різницю між еротикою та порнографією, - заявили вони. – Якщо на ранок не соромно – то була еротика. А якщо соромно – значить, порнографія».

Вірш «Любіть Українок», я − як українка – вважаю, найкращим завершенням ідеального вечора (відвідувачі з першого столика думали, що це тост, й урочисто встали, піднявши келихи).
Життя в Україні дає нам урок -
Затямте, Тарасові діти:
Єдина можливість приборкать жінок -
Це їх РЕГУЛЯРНО любити!

Читайте братів Капранових – це найкоротший шлях до просвітлення :)

Підготувала Надія Паливода

Фото зі сторінки Фейсбук Олени Карпенко

 

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити