Музейний день народження в Кіровограді

Опубліковано . в Культура

Кількість переглядів - 1097

Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.com.ua Музейний день народження в Кіровограді21 червня 1994 року в місті Кіровограді було урочисто відкрито художньо-меморіальний музей О.О.Осмьоркіна.

Цій події передували довгих дев”ять років ремонтно-реставраційних робіт, які почалися ще в радянсько-партійну епоху, а завершувалися вже у буремні 90-і, коли ламалися стереотипи, змінювалися пріоритети, але, завдячуючи здоровому глузду тодішнього міського керівництва в особі мера Василя Мухіна,

не зважаючи на фінансові негаразди та виниклі міждержавні кордони, були віднайдені кошти і на відрядження до Москви з метою збору матеріалів для насичення музейної експозиції, і на запрошення відомого мистецтвознавця, фахівця музейної справи, головного зберігача фондів Київського музею російського мистецтва Емми Бабаєвої для надання наукової консультації щодо монтажу експозиції, і на здійснення вишуканого на той час дизайну інтер”єрів виставочних залів, адже будинок є пам”яткою архітектури, збудований у 1899 році за власним проектом відомого єлисаветградського архітектора Якова Паученка, і заслуговував на гідну презентацію.

Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.info Музейний день народження в Кіровограді

Активну участь у створенні музею брала вдова художника Надія Георгіївна Осмьоркіна. Як архітектор вона власноруч розробила проект реконструкції будинку музею, що передбачав як відновлення первинного зовнішнього вигляду будинку, так і внутрішню перебудову з метою створення експозиційних залів. Н.Г.Осмьоркіна передала до музею живописні та графічні твори майстра, архів художника та його особисті речі, у тому числі предмети творчої праці – мольберт, палітру, етюдник, пензлі, натюрмортний фонд. На жаль, на відкриття музею Н.Г.Осмьоркіній завадив приїхати поважний вік та незадовільний стан здоров”я, але ця самовіддана жінка, яка присвятила все своє життя поверненню доброго імені свого чоловіка, незаслужено звинуваченого у формалізмі і на довгі роки забутого, постійно підтримувала музей аж до останніх своїх днів, а пішла вона з життя в 1997 році, заповівши музею живописні твори О.О.Осмьоркіна, його студійні малюнки 1920-х-30-х років та численні предмети з майстерні художника.

Аналізуючи діяльність музею за двадцятирічний період, зокрема науково-просвітницький та експозиційно-виставочний напрямки роботи, можна зробити висновок про певний досвід успішної реалізації багатьох мистецьких проектів.

Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.info Музейний день народження в Кіровограді

Так, музеєм презентовано майже 200 художніх персональних, колективних та тематичних виставок, серед яких і всеукраїнські, і міжнародні і навіть зарубіжна (виставка творів кіровоградських художників „Барви степу” в Посольстві України в Російській Федерації – 1996р.).

У виставочних залах музею представляли свої твори відомі кіровоградські митці, серед яких: народний художник України Михайло Надєждін, заслужені художники України Борис Вінтенко та Сергій Шаповалов, заслужений працівник культури України Леонід Бондар, члени Національної Спілки художників України, Анатолій Янєв, Юрій Гончаренко, Андрій Надєждін, родина Фірсових. До речі, багато хто з них згодом стали лауреатами обласних премій в сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені О.О.Осмьоркіна та в галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка, а також художники з інших міст України - заслужений діяч мистецтв Галиччини, член НСХУ Володимир Липовий (Львів), заслужений художник України Іван Бондар та член НСХУ Тетяна Сосуліна (Черкаси), член НСХУ Юрій Петрушкін (Донецьк). Активно діє в музеї так звана „Галерея дитячого мистецтва”, мета якої презентація виставок дитячої творчості, популяризація кращих творів юних художників, залучення дітей до занять образотворчим мистецтвом. Популярною є і своєрідна “Музична вітальня”, в якій відбулися концерти народних артистів України – співаків Ніни Матвієнко та Дмитра Гнатюка, скрипаля Богодара Которовича, лауреатів міжнародних конкурсів скрипаля Олеся Семчука, піаністки Ганни Сегеди та гітариста Андрія Остапенка, а також муніципального камерного хору під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України Юрія Любовича, фольклорних та дитячих музичних колективів міста.

Музеєм започатковано чимало культурно-мистецьких акцій: “Музейні гостини”, “Візит до музею”, “Дні відкритих дверей”, під час яких презентуються тематичні виставки із циклу “Таємниці музейного зібрання”.

Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.info Музейний день народження в Кіровограді

Ось і в цьому році, який ознаменований відзначенням 120-річного ювілею з дня народження художника і педагога О.О.Осмьоркіна, до Дня відкриття музею для відвідувачів презентовано тематичну виставку “Публікації науковців музею про життя та творчість О.О.Осмьоркіна” . Майже сорок публікацій у таких фахових всеукраїнських друкованих виданнях та місцевій пресі - журналах “Українська культура”, “Музеї України”, “Образотворче мистецтво”, “Артанія”, газетах “Культура і життя”, “День”, “Народне слово”, “Вечірня газета”, “Украина-Центр” та багато інших - розповідають про невідомі сторінки життя художника, особливості його творчого почерку і мистецьких уподобань, активну педагогічну діяльність. Ці статті є результатом багаторічного кропіткого наукового пошуку музейників в архівних фондах та бібліотеках, під час спілкування з вдовою художника Н.Г.Осмьоркіною та його учнями – відомими російськими художниками Р.М.Зелінською та І.І.Вітман.

Тож, запрошуємо всіх шанувальників образотворчого мистецтва завітати до художньо-меморіального музею О.О.Осмьоркіна аби поринути в царину творчої атмосфери, познайомитися з виставкою, а головне, споглянути справжній живопис, який наповнює серця високими почуттями і збуджує душі до повноцінного людського буття.

Чернова Віта

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити