15 тез про Олега Лишегу від Тараса Прохаська

Опубліковано . в Культура

Кількість переглядів - 1406

 

Ці нотатки – продовження моїх звітів із чудесних лекцій «Історія літератури в авторах і текстах»від «Культурного проекту». Цього разу – про сучасного поета Олега Лишегу. Лектор – Тарас Прохасько. Тарас сказав: «Лишегу треба слухати». Я кажу: «Прохаська треба слухати». Бо усі тонкощі його розповіді передати тут просто неможливо. Тож навіть не намагатимуся. Але зовсім залишити поза увагою цю літературно-просвітницьку подію не можу. Тож нижче подаю кілька тез Прохаська про Лишегу. Подивитися ж запис (як і попередні лекції) можна на сайті організаторів.

 

1.Якось домовилися з Олегом зустрітися в одному «культовому» кафе на презентацію книги. У галицьких звичаях добре витримати квадрант, 15 хвилин. Мені ж довелося півтори години розповідати про Олега Лишегу, кажучи, що він скоро буде.

2.Можна було б сказати, що розповідатиму про одного з найцікавіших українських поетів. Але ніякий він не цікавий, ніякий не один із, ніякий не сучасний. Хоча він справді є одним з найцікавіших сучасних українських поетів.

3.Олега Лишегу треба слухати. У нього є щось таке, що називається «впадати в думку». Потік роздумів: він говорить, потім слухає, що говорить, і потім продовжує.

4.Коли він готує щось для гостя, то, якщо гість голодний,– краще йому мати якийсь рогалик в кишені.

5.Олег Лишега у поезії є комунікатором із сліпоглухонімими. Мусить промацати, пронюхати, провідчувати. Він не знає, яке слово буде далі, який поворот.

6.Його страх – найсимпатичніший. Він лякається, наскільки людина віддалилася від справжнього, під першооснови. Його лякає «діснейленд»: як людина може піти шляхом феєрверків, каруселів. У нього основні персонажі – вода, вогонь, риба, гілка, дерево, птах.

7.Поезія Олега Лишеги у певному сенсі є античною. Для нього страшенно важливо, щоб вона була оповідною. Цим він подібний на Бродського. Але я не хочу сказати, що його поезія подібна на поезію Бродського.

8.Для Олега Лишеги просто їсти кусок хліба – це подія, це частина історії. Йдеться про увагу до базових речей.
Був серед тих, хто зробив у Львові альманах «Скриня», – перший в Україні самвидав, який абсолютно нічого не мав політичного. Збірка була подана як величезна удача КДБ. Неполітичність виявилася дуже небезпечною.

9.Олега Лишегу не посадили. Всього-на-всього вигнали з останнього курсу університету, просто усунули з того, що називається «літературний процес».

10.Він став справжнім андеграундом. Він не мусив нічого вдавати, шифрувати. Хоча він і тепер так пише, що здається, що шифрує. Так незрозуміло.

11. Пробує довести поезію до абсолюту. Пише, не щоб розказати щось, а виявити, що ж таке поезія.

12.Олег Лишега казав, що справжній поет не повинен включатися в інтерв’ю, виступи, коментарі, автографи… це ганебний шлях. Бу-ба-бісти ж казали, що це потрібний шлях, що ми не можемо нехтувати українською популяризацією. Кожна зі сторін була б не проти по практикувати те, що заперечує.

13.Перебуваючи в Америці стусувався з якимись індіанцями, з якимись чеськими бомжами. Але там запізнав, як можуть виказувати повагу письменникові його рівня. Та вся американська пригода закінчилася тим, що перекладена збірка його віршів англійською отримала премію американського пен-клубу. Дві треті лауреатів цієї відзнаки далі отримують Нобелівську премію. Таким чином у світових розкладах піднявся до найвищих пунктів.

14.Це поезія, яка не має шансів бути широковідомою. Це поезія, яку ніколи не читатимуть широкі кола людей.

15.(У відповідь на запитання про можливу реакцію на лекцію). З одного боку, йому було б сумнівно, що хтось може прочитати добру лекцію про нього, а з іншого – радісно, що його згадують.

За матеріалом "Гречаного блогу" Наталі Романюк

 

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити