Відкрилася ексклюзивна виставка гончарних виробів Кіровоградщини (ФОТО)

Опубліковано . в Культура

Кількість переглядів - 4724

У Кіровоградській обласній науковій бібліотеці ім. Д.Чижевського відкрилась ексклюзивна виставка гончарних виробів. Її особливість у тому, що вона відображає діяльність найбільшого гончарного центру нашого краю.
Ініціаторами створення такої виставки стала викладач художньо-хореографічного відділення мистецького факльтету КДПУ ім. В. Винниченка Лариса Кулініч та її колеги. В одній експозиції представлено більше 300 гончарних виробів з колекцій Кіровоградського обласного художнього музею, Кіровоградського обласного краєзнавчого музею, Олександрівського районного краєзнавчого музею, а також предмети з приватних колекцій В. Нагорного (складає основу експозиції), О. Малюка, В. Філімонова, О. Босого, Л. Гарбузенко, Л. Кулініч та інших.

Гончарство Кіровоградщини і надалі залишається малодослідженою сферою. Село Цвітне (стара назва – Цвітна) колись було найвідомішим і найбільшим гончарним осередком нашого краю, за виробами якого можна вивчати стилістику гончарства нашої області взагалі. В Цвітній колись майже в кожному дворі виготовляли гончарний посуд. А посуд вирізнявся високою якістю і широким асортиментом.
Для виготовлення гончарних виробів використовували місцеву глину: вона була легкою як під час добування її, так і при замішуванні. Згодом, коли шахти, де видобувалась сировина для гончарів, почали валитися, а люди гинути, глину вирішили привозити. Але вона не була такою якісною.
У радянські часи на території села були розміщені два невеликих гончарних заводи, втім там виготовляли на замовлення примітивні й масові вироби за ескізами "столичних" художників.

Але автентичні гончарні двори не зникали: вони продовжували виготовлення виробів, дотримуючись традицій. Головне для виробу у Цвітній була його практичість, а вже потім декоративна функція та ужитковість.

В асортименті виробів у гончарів можна було побачити ритуальний та побутовий посуд: слоїк для зберігання ковбас, пасківники для випікання пасок, бинчики для зберігання молока, барило та куманці - для спиртних напоїв, тиквачі, полумиски, друшлаки і т.д. Усі названі гончарні вироби є в експозиції виставки, що відкрита для відвідувачів у мистецькому відділі бібліотеки.

На посуді с. Цвітне переважали квіткові орнаменти. Вироби покривали спеціальною поливою жовтого або зеленого кольору, рідше коричневого. Для замісу матеріалу на виріб використовували три види глини: білу ("масляна" чи "масна"), червона та глей.

Сьогодні гончарство у с. Цвітне Олександрівського району вже вимерло. З діяльністю гончарних дворів села можна ознайомитися по фотографіям та звітами експедицій, що теж представлені в експозиції бібліотеки. Цікаво, що колекції зразків цвітнянського гончарства зберігається у фондах Російського Етнографічного музею у Санкт-Петербурзі, в експозиціях та фондах Музею українського народного декоративного мистецтва, Українського центру народної культури “Музей Івана Гончара”, Музею народної архітектури і побуту НАН України (м. Київ), Національного музею-заповіднику українського гончарства в Опішному, Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України (м. Львів) та інших. Представлено гончарство Цвітного, хоча й не так широко, як воно на те заслуговує, і в музейних колекціях Кіровоградщини.


Світлана Дубина
Фото автора

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити