На виставці представили обличчя кіровоградської провінції (ФОТО)

Опубліковано . в Культура

Кількість переглядів - 1341

Зазвичай люди відносяться до фотографії, як до своєрідної забавки, або деякого технічного процесу, часто відмовляючи їй в мистецькій складовій. Ну, дійсно, що тут такого недосяжного - наводь об’єктив, натискай кнопку затвора фотоапарата, а все інше зробиться саме. Але чомусь, коли в нашому житті відбуваються вікопомні події, то ми кличемо фотографа, бо знаємо, що в дійсності не станеться істинного дива світлини, якщо за об’єктивом камери не буде чутливого до миттєвостей життя ока, вправних рук, етичної та естетичної чуттєвості майстра, а якщо до цих якостей додадуться ще й його власна емоція, бажання пошуку гармонії та істини, то взагалі маємо надію отримати художній твір мистецького ґатунку.

Нині в художньо-меморіальному музеї Олександра Осмьоркіна відкрито виставку фототворів І.Г.Бєлоуса під символічною назвою «Провінція…», присвячену 70-річчю автора.

Іван Гнатович Бєлоус народився 25 лютого 1944 року в с.Кіровка Маловисківського району Кіровоградської області. Ще в школі захопився фотографією. В 1964 році був призваний до армії, в якій прослужив 25 років кадровим військовим. Закінчив у 1975 році Державний педагогічний інститут в Комсомольську-на-Амурі за фахом «вчитель географії». По закінченні війської служби у 1990 році почав працювати в Трепівській загальноосвітній школі Знам’янського району на Кіровоградщині. Створив при школі екологічний гурток «Природа», з ініціативи якого обласне управління екології та природознавчий факультет Кіровоградського державного педагогічного університету імені В.Винниченка провели грунтовне наукове обстеження місцевої флори, на основі якого було прийнято рішення про створення місцевого ботанічного заповідника «Антоновичі горби», що в 3 км від Трепівки. Останні майже двадцять років І.Г.Бєлоус працює керівником дитячого фотогуртка «Пошук» Знам’янського районного центру дитячої та юнацької творчості. І.Г.Бєлоус – член Національної Спілки фотохудожників України та фотоклубу «Коллаж» Кіровоградського обласного центру народної творчості. Активний учасник обласних та всеукраїнських фотоконкурсів та фотовиставок. У 2009р. в художньо-меморіальному музеї О.О.Осмьоркіна з успіхом експонувалася його персональна фотовиставка «Трепівська палітра».

На нинішній виставці представлено понад 30 кольорових та чорно-білих фото із серій: «Провінція» та «Перлини Знам’янщини», виконаних у 2010-2014 роках. Перед глядачами постають неповторні миттєвості степової природи нашого краю, колоритні ансамблі народної архітектури, зафіксовані у Національному музеї народної архітектури та побуту України в Пирогово, натюрмортні композиції та портретні образи, висвітлені об’єктивом фотокамери І.Г.Бєлоуса, творчі пошуки якого такі ж різноманітні й неповторні, як і безмежно загадковий світ природи та людського буття.

Особливе враження на багатьох глядачів справляє робота під назвою «Спогади долі». Фотомайстер так розповідав про героїню світлини: «Це портрет баби Галі. В далекому 1939 році молодою дівчиною вона за комсомольською путівкою поїхала на Донбас піднімати вугільну промисловість. Працювала на шахті оператором електрокара, возила вугілля, доки не стався нещасний випадок. Зосталася без роботи і, не діждавшись благ від держави, пішки пішла додому на рідну Знам’янщину. Був 1941 рік, почалася війна і фронт покотився на схід, а вона вперто йшла на захід, поки не дісталася рідної домівки». На фото одинока, стара жінка, доля якої, неначе дзеркало, відображає шлях надій, розчарувань, поневірянь і трагедій України ХХ століття. Вона дивиться на нас втомленими очима, неначе запитуючи: «А що далі? Чи є надія?»

«Надія є!» - відповідає їй усмішка на обличчі юної дівчинки з фото «Провінціалка», «Надія є!» – вторить їй дитина зі світлини «Літо», що безтурботно хлюпається у воді за вікном майстерні місцевого художника, і навіть самотній осінній лист, падіння якого зупинив об’єктив камери Івана Білоуса, неначе підспівує: «Надія є!..» Бо коли існують люди, душами і серцями яких рухає любов до рідного краю, до кожної маленької стеблини трави, до сонця, що сяє над жовтими полями соняхів, до неосяжних просторів українського неба, то є не лише надія, а й впевненість у щасливому майбутньому.

Тож, завітайте до художньо-меморіального музею О.О.Осмьоркіна на виставку Івана Бєлоуса, фотохудожника з села Трепівки, твори якого стверджують оптимізм і віру в життя.

Андрій Надєждін,
заслужений художник України,
мистецтвознавець

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити