файно сусід

Галопом по Італії за сім днів (ФОТО)

Опубліковано . в Мандрівки

Кількість переглядів - 4469

Куди поїхати, аби купа вражень і захват? Хтось, як Ілля Еренбург, скаже: «Побачити Париж і померти». А ми скажемо: «Побачити Італію і жити, жити, жити», адже жити варто хоча б для того, аби знову повернутись сюди.


Римські канікули
Почали свою подорож ми із Риму, столиці Італії і серця світу, як вважають самі римляни. Так-так, саме римляни, а не італійці.

 «Рим – це оригінал, увесь світ – його копія», – заявляв Віссаріон Бєлінський. І з ним важко не погодитись. Саме римляни першими освоїли ті архітектурні форми, без яких був би неможливий поступ сучасної інженерії, тут ще до нашої ери з’явилося централізоване водопостачання через акведуки, були побудовані терми (своєрідні давньоримські лазні, де і знать, і простий люд могли не лише помитись, а й відвідати бібліотеку, помилуватись садами і скульптурами, завести потрібне знайомство), тут бере свої початки епоха Ренесансу.

Отже, Рим зустрів нас 12 квітня мінливою хмарністю і багатотисячними протестами. Кажуть, італійці загалом дуже полюбляють різного роду маніфести і мітинги, це ледь не спосіб провести вихідні, тож відбуваються пікети часто.

Цього разу не все було так мирно. На вулицю вийшли близько 20 тисяч протестувальників. Із боку влади – дві тисячі поліцейських, купа «швидких» та вертольоти, що постійно патрулювали у небі.
Кожен протестував за своє: проти політики економії, порядку розподілу соціального житла, а також проти нового закону про трудову діяльність (хоча для українців Італія – своєрідна робітнича Мекка, місце пошуку кращої долі, місцеві ж, особливо молодь, далеко не завжди можуть знайти роботу і сидять на шиї у батьків, або ж щасливо живуть за рахунок ренти, здаючи в оренду квартиру в центрі столиці, яка дісталась їм, наприклад, від бабці). Також до руху долучились студенти, які проти побудови високошвидкісної залізниці між Італією і Франціє, адже такий тип потягів дуже забруднює навколишнє середовище, а також активісти, які виступають проти будівництва на Сицилії частини телекомунікаційної системи стеження військо-во-морських сил.

Спочатку протест проходив мирно, проте від натовпу відділилася група більш агресивних активістів, яка почала закидати правоохоронців яйцями, апельсинами та петардами. У відповідь поліцейські застосували сльозогінний газ та кийки. Заарештували близько сотні демонстрантів, приблизно стільки ж звернулись до медиків.

Інші ж спокійно продовжували свою ходу, додавши до своїх лозунгів ще один: «Поліція – фашисти».
Чи стало це подією для Риму?

www.gre4ka.infoНі. Вже на кілька вулиць далі вирувало туристичне щастя. Ми теж рушили на запах… апельсинів. У той час, коли Україна буяє цвітом вишень, тепліший Рим дарує аромат цвіту апельсинів, гліциній, троянд і ще бозна-кому відомих рослин. Взагалі, попри свою столичність, місто дуже зелене. От вам платан, от пінья (середземноморська сосна, до речі, саме з неї був виготовлений Пінокіо Карла Колоді), а он цілий квітник або сад на балконі, або ж і на даху. «Мінус» – на вулицях не бракує сміття. Очевидно, розповіді за гігантські штрафи аж надто перебільшені.

А ще Рим фОнтастичний. Це не проблеми з граматикою, а захоплення безліччю фонтанів. Звичайно, найвідоміший з усіх – фонтан Треві (до речі, його навіть з картою шукали близько години). Але їх тут сотні, не кажучи вже про питні фонтани (воду в Римі можна пити як з крану, так і з безлічі розгалужених по місту фонтанів-поїлок. А от купатись у фонтанах не можна – отримаєш штраф, тож день десантника тут не відсвяткуєш).

www.gre4ka.info

Особисто мене зачарувала вулиця Чотирьох фонтанів: там на одному з перехресть фонтанчики обрамляють усі чотири будинки.

Але по порядку… Ми почали своє знайомство з фонтану на площі Республіки. Він не надто ошатний і відреставрований, але особливий, бо ж дивиться просто на Базиліку Санта Марія дель Ан-гелі, спроектовану самим Мікеланджело. Дивлячись на зовнішній вигляд, ніколи не здогадаєшся, що всередині настільки надзвичайний храм. Архітектор розмістив його у колишніх римських термах Діоклетіана у пам’ять про десятки тисяч християн, які загинули на їх будів-ництві. Архітектурна композиція храму варта окремого тексту. Саме тут на підлозі храму розташований меридіан, за яким у сонячний день можна визначити точну годину. Тут також знаходиться маятник у пам’ять про Галілео Галілея.

www.gre4ka.info

www.gre4ka.info

Наступного дня ми рушили на пішохідну екскурсію найвизначнішими місцями Риму. Пройшлися від набережної Тібру до площі Навона. У часи панування Римської Республіки на місці площі був цирк, де, за легендою, була страчена свята Агнес. Нині ж тут три знаменитих римських фонтани скульптора Берніні та церква святої Агнеси, побудована у XVII столітті.

www.gre4ka.info

Фонтан Чотирьох річок обрамлює єгипетський обеліск (отаких «вкрадених» давніми римлянами монументів у місті сім).

Далі по курсу – Римський Пантеон. Храм з дивовижним куполом із бетону був споруджений на початку ери як храм усіх богів, а в VII столітті у приміщенні освятили церкву Святої Марії та всіх мучеників. Тут знаходиться гробниця знаменитого Рафаеля.

www.gre4ka.info

Недалеко звідси – площа Венеції з дивовижним білосніжним палацом. Споруджений у XV столітті, він кілька разів змінював своє призначення, а зараз є музейним комплексом. На підході до палацу знаходиться «Вівтар Вітчизни» – пам’ятник, що нагадує італійцям про першого короля, адже ще кілька століть тому країни як такої не було – лише низка республік. Уже з цієї площі видно знаменитий Колізей. До цього доклав у свій час руку Бенітто Муссоліні. Щоб з вікон його кабінету було видно цю пам’ятку, він просто зніс кілька кварталів.

www.gre4ka.info

www.gre4ka.info

Поруч із Колізеєм залишки давньоримського форуму – центральної площі міста.

www.gre4ka.info

Звідти рушаємо до площі Іспанії. Тут, звісно, також є фонтан, але нині він на реставрації, тож вдалося лише помилуватись Іспанськими сходами та церквою Трініта-деі-Монті. Цікава історія будівництва сходів, якими щороку з показом мод прогулюються найвідоміші світові моделі. Раніше церква знаходилась на околиці Риму, а на місці сходів був пагорб з кущами, де збиралася на здибанки молодь із передмістя. Це неймовірно дратувало очільника церкви, тож він наказав звести тут сходи. Проте від долі не втечеш – сходи і надалі залишились улюбленим місцем молоді.

Звичайно, будучи в Римі, просто не маєш права оминути країну в країні – Ватикан. Ми також зазирнули до папської резиденції. Щоб оглянути музеї Ватикану, треба мінімум тиждень, тож ми обмежились відвідинами Сікстинської капели, знаменитої фресками Мікеланджело, а також тим, що саме тут відбувається конклав – вибори нового папи, та оглядинами Собору Святого Петра – найбільшого християнського храму у світі. Окремо варто відзначити, що італійці як католики з великим пієтетом ставляться до нового папи Франциска І. На відміну від попередників, він відмовився від папських апартаментів і автомобіля, з більшою поблажливістю ставиться до багатьох постулатів церкви. Ще одна подія, плакати про яку можна побачити у місті скрізь – 27 квітня канонізують Іоана Павла ІІ (колиш-нього папу, який пробув на посаді 27 років).

На жаль, це все, що ми встигли за наш короткий римський забіг. Мусили рушати далі.

www.gre4ka.info

Тоскана – оливково-виноградна мрія

Рухаємося на північ. Покидаємо регіон Лаціо, де розташувався Рим, та потрапляємо у Тоскану.
Кажуть, що кожен порядний італієць мріє про «Феррарі» та віллу у Тоскані. Ця земля так щедро обдарована, бо саме сюди Бог поцілував землю, жартують місцеві. Пагорби, гірські річечки, оливки і виноград, а ще ошатні хатки і шикарні вілли. Це те, що бачиш, їдучи цим регіоном. Дорога втомлює і хочеться заснути, але як же можна пропустити таку картинку.

www.gre4ka.infoПерша зупинка, середньовічна Сієна. Маленьке містечко з населенням 60 тисяч, де в одному з найдавніших університетів країни навчаються тисячі студентів, зберегло не лише архітектуру того часу, а й традиції та менталітет. «Ти ніби із середньовіччя» – найбільший комплімент для місцевих. Тут ніхто нікуди не поспішає, окрім туристів.

Кілька століть тому, до об’єднання Гарібальді країни у королівство, Сієна була окремою республікою, яка складалась з 24 районів. Нині в місті їх залишилось 17. Кожен район має свій прапор і герб, назву та символ. Наприклад, є «Орел», «Сова», «Дикобраз», «Гусак». Кожен район – це окрема церква, потужна громада, яка стає для сієнця другою сім’єю.

Так, наприклад, коли дві сестри поважного віку забули попередити сусідів та поїхали на кілька місяців на відпочинок, то повернувшись, окрім купи пошти, отримали на дверях ще і записку: «Шановні пані, раді що вам сподобалось на відпочинку, проте, будь ласка, наступного разу не забудьте нас попередити, аби ми не хвилювались». Літні синьйори потім ще місяць боялись вийти на вулицю, аби їх не присоромили сусіди.

Жителі міста ревно ставляться до своєї приналежності до певного району, всіляко її підкреслюють, іноді між районами розгорається багаторічна ворожнеча. Раніше люди з різних районів навіть одружуватись не могли. Нині пари, де наречені з різних районів, беруть шлюб. До якого ж району належатимуть діти? Донька – до маминого, син – до татового.

Із давнини збереглась і традиція Паліо. Це знамениті історичні скачки, які проводять двічі на рік – 2 липня і 16 серпня. Подивитися на це змагання, яке зберегло давні традиції, з’їжджаються з усього світу.

Напередодні змагань відбираються 17 коней та жокеї. (Вони не місцеві та обираються шляхом жеребкування). За добу до скачки коня вводять у церкву району, над ним чаклує місцева знахарка, а потім відчитує молитву священик. Всю ніч коня охороняють, аби представники іншого району, наприклад, не отруїли тварину. (На сьогодні це нереально, адже до змагання прикуті пильні погляди захисників тварин, але традиція є традиція).

Наступного дня – змагання. Подивитись їх приходять на центральну площу, а хто не має змоги – споглядає по ТБ. Три кола – і визначається переможець, якому честь і хвала. Потім, район-переможець пускає з місцевого фонтана вино замість води і гуляння триває до ранку.

www.gre4ka.infoНе менш чарівне містечко і Лукка – батьківщина Джакомо Пуччіні і місце проведення щорічного музичного фестивалю, який не оминають знаменитості на зразок Джо Кокера, Елтона Джона чи Лайзи Мінеллі.

Загадкова Піза зі своєю похилою дзвіницею – Пізанською вежею – також приваблює щороку мільйони туристів. Бути поруч і не подивитись, означає потім ще довго кусати лікті.
І звичайно, яка ж Тоскана без Флоренції – адміністративного центру провінції. Саме тут у музеї знаходиться знаменита скульптура Мікеланджело «Давид», тут трудилися Рафаель і да Вінчі. Неможливо оминути і собор Санта Марія дель Фйоре – приклад італійської готики, який додав похмурому стилю кольорів та витонченості.

Тут жив і кохав основоположник літературної італійської мови, автор «Божественої комедії» Данте, якого пізніше вигнали з міста. Тут знаходиться гробниця його коханої – Беатріче. Через тогочасні традиції парі не вдалось створити сім’ю, але їхні стосунки стали символом кохання високого і вічного. Якщо у Вероні закохані несуть листи до стіни Джульєти, у Флоренції шукають церкву, де похована Беатріче, та залишають їй листи з проханнями допомогти в особистому житті.

Туристи не оминають і бронзового Кабана – символу всього регіону. Кажуть, якщо потерти йому носик, а в щілинку на язиці вкласти монетку (при цьому фонтанчик з першого разу має змити її в решітку), то загадане бажання збудеться.

Для шопоголіків тут рай із крамничок із флорентійським золотом і шкірою. Для цінителів мистецтва – галерея Уфіци та палац Піті.

Отож гуляти, гуляти та ще раз гуляти.

www.gre4ka.info

Продовження чекайте згодом...

Анастасія Дзбак, "Нова газета"

 

G

Сподобалася стаття?

Кировец
Реклама

Коментарі  

 
0 # Олександра 09.05.2014, 10:39
Ех...дивовижна. ..експресивна Італія..)
З нетерпінням чекаємо продовження)
Цитата
 

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити