Мандрівки

День у Світловодську: легенди, зоопарк, яхти і відкриття купального сезону (ФОТО)

. 6724

Часом, аби хоч якось відпочити від цієї травневої метушні, ти просто плюєш на все, викладаєш останні пару сотень зі стипендії і їдеш куди-небудь. Цього разу далеко виїхати не вдалося, але, скажу вам, далі їхати й не треба було.

Світловодськ, незважаючи на свою відкриту провінційність, досить цікаве містечко, з яким пов'язано безліч легенд. Місцеві одразу говорять, що вода у них така ж як і у всіх, тому ймення міста зовсім не пов'язане з особливими якостями питної. Хоча й така у місті колись була! На перехресті двох вузеньких вуличок, де знімали епізод для радянського художнього фільму "Мечты сбываются", колись знаходилась криниця зі святою водою. Проте після того, як гарна дівчина, через нещасливе кохання та небажання бути вигнаною у суспільстві, утопила свого новонародженця, цілюще джерело засипали.

То чого ж Світловодськ? Бо у цьому місті одна із найбільших в Україні ГЕС виробляє електроенергію (світло) з води. До речі, Світловодськ цією електрикою ніколи не користувався - всі канали одразу йдуть за кордон. Єдине, що радує світловодців, - високооплачувана робота на Кременчуцькій ГЕС.

Нікого не цікавило чого ГЕС у Світловодську назвали Кременчуцькою? Все просто! Для її будівництва усі матеріали привозили до Кременчуга, а звідти по Дніпру перенаправляли в нашу область. А ще Кременчуцьке водосховище у Світловодську одне з найбільших у Європі, а канал та шлюз на ГЕС єдині, що не будувалися окремо, а вибивалися з цілої скелі.

Коротше місто з цікавезною історією, яку із задоволенням вам розкажуть у Світловодському державному краєзнавчому музеї. Віктор Сергеєв, директор музею, згадає і про скарби, що зараз знаходяться на дні водосховища, про ціле місто, яке затопило у результаті будівництва ГЕС, а ще покаже дещо, що завжди показує лише кіровоградцям. Також досить маленький і тісний музей має у своєму фонді ексклюзив - відбиток руки, до якого якщо доторкнутися й загадати бажання, все обов'язково збудеться. Я теж не пройшла мимо цікавинки - як бажання збудеться обов'язково повідомлю.

Туристичні агенції зараз активно підтримують дрібний бізнес. Саме тому у маршруті до Світловодська включений ще так званий домашній зоопарк у с. Озера. Одразу при вході наш гід від турфірми пояснює, що це не зоопарк, а просто приватна колекція, тож ми типу йдемо в гості до люб'язного господаря. Єдине, що просить цей доброзичливий господар, зробити благодійний внесок на годування тварин у розмірі 10 гривень. Проте вже після четвертого вольєра ти розумієш, що доброзичливістю якось господарі зоопарку не вирізняються. Аби подивитися на найцікавіше, потрібно пройти через вахту бабусі, яка без благодійного (!) внеску далі тебе не пропустить. Більш того, ваш внесок вона люб'язно перерахує й мило покаже на скриньку, мовляв, "Дякуємо Вам, що допомогли нашим тваринкам!"

Скільки звірів у зоопарку ніхто сказати мені так і не зміг. "А хто їх рахував?" - говорить один із працівників. Разом з тим звірят у садибі немало: кролі, шиншилка, кози, леви, тигр, бізони, пелікани, страуси, видри, пітони та змії, лами, верблюди, осли, поні, черепахи, крокодил і безліч мавп. Останні викликають чи не найбільгий інтерес у відвідувачів. Улюбленцем і публіки, і господарів є мавпа-одинак Макс. Макс - інтелігентний, але разом з тим дуже вразливий та настроєвий. А ще він чи то від одинокості, чи через інші причини дуже часто курить дорогі сигарети, запиває горілкою або чаєм і все закусює оливкою. Фотографувати й знімати це все діло в зоопарку забороняють.

Найбільше до рук тягнуться козенята, осли і лами. Останні, до речі, плюються, а верблюди навпаки кусаються. Бізони у зоопарку непередбачувані, тож до них близько підходити не варто. Мавпочки дуже милі, але й крикливі. Де яка тварина, з якого вона ареалу і чим годується - ніде не написано. Екскурсовода ви теж собі не знайдете. Ви ж не в зоопарку?!

Бути у Світловодську й не заїхати до яхт-клубу просто гріх! Дістатися до нього не так просто. Як, куди і чим треба їхати не скажу, але до нього нібито їздить окрема маршрутка. На території яхт-клубу є чудовий піщаний пляж (на який з цього року чомусь уже не пускають місцевих жителів), будиночки і яхти. Останнє найцікавіше. Мені пощастило потрапити на "Скітальця" до досвідченого кепа Олександра Івановича. Його син теж є знаним яхт-меном, а також чемпіоном різноманітних змагань по ходінню на яхтах. Кеп розповідає, що усі найкращі спогади пов'язані з цією яхтою під назвою "Скіталєц", якій вже 40 років: тут познайомився з дружиною, тут зачав свого сина, у каюті яхти той народився, а на палубі разом з батьком виріс. На моє питання чи вірить кеп у те, що жінка на кораблі до біди, Олександр Іванович лише розсміявся і розпочав озвучувати свій життєвий літопис. Двогодинне катання на яхті принесло не лише чудову засмагу, а й купу приємних емоцій, цікавих спогадів і...звісно номер телефону кепа і його помічника, до яких я неодмінно приїду ще.


Вперше за багато останніх років я розпочала купальний сезон у травні. Дніпр навесні теплий та лагідний, ще не цвіте, хоча й засипаний тополиним пухом. Тож якщо їдете до Світловодська на всяк випадок прихопіть купальника чи плавки.

Світловодськ - місто невеличке. Розвинутим туризмом в останні роки, як і в Кіровограді, там не пахне. Але у місті живуть люли, які люблять Світловодськ і можуть говорити про нього і своэ життя у ньому безліч годин. Якщо підете по моєму маршруту, на таких людей обов'язково натрапите. У будь-якому разі Світловодськ, раджу, не оминайте. Зрештою це теж територія нашого краю, який обов'язково у цьому житті треба дослідити.

Подорожувала Світлана Дубина

Молодіжна онлайн-газета "5 поверхів"

Поширюйте

Коментуйте


Реклама