файно

Що чекає на туристів у Чорнобильській зоні відчуження (ФОТО, ВІДЕО)

Опубліковано . в Мандрівки

Кількість переглядів - 21963

З моменту аварії на Чорнобильській атомній станції минуло 30 років. Ця подія внесла корективи в життя сотень тисяч людей по всій планеті. Чимало питань щодо причин трагедії не мають відповідей і сьогодні. Сама ж 30-ти кілометрова зона відчуження до цих пір оповита ореолом таємничості та страху. Щоб побачити все на власні очі, «Гречка» вирушила на українське Полісся.

watermarked chrnnnn22

Чорнобильська зона на території України займає площу в 2 598 квадратних кілометрів і включає північ Іванківського району Київської області, де розташовані безпосередньо електростанція, міста Чорнобиль та Прип'ять, північ Поліського району Київської області (у тому числі смт. Поліське та смт. Вільча), а також частина Житомирської області аж до кордону з Білоруссю.

Щоб подолати певне хвилювання тих, хто вперше їде в Чорнобильську зону, гід Сергій пояснює, що боятися радіації не слід, адже за день перебування в зоні, людина отримує опромінення не більше ніж на центральній вулиці Києва – Хрещатику, або – години польоту в літаку.

chornn1

Для тих, хто вирішив відвідати 30 кілометрову зону відчуження в складі туристичних груп, діють певні правила. Зокрема, не можна фотографувати зони контролю(КПП) та співробітників поліції, не варто заходити на узбіччя деяких доріг та вивозити з Зони "артефакти", знайдені на території. Про це вам неодмінно не раз нагадають під час екскурсії. Приставши на ці правила, ми вирушили з Києва до Чорнобильської зони відчуження.

За сотню кілометрів від Києва контрольно-пропускний пункт Дитятки. Півгодини на паспортний контроль та огляд транспортних засобів, і ми вже в "Зоні". В групі три дозиметри і постійний дозиметричний контроль.

ЗАЛІССЯ

watermarked chrnnnn5

Перший населений пункт в якому зупиняємося – Залісся. Колишнє село Іванківського району Київської області. До аварії на ЧАЕС тут проживали понад 3 000 людей.

Довідкове видання «Історія міст і сіл УРСР» 1971 року подає такі дані:

«Залісся — село, розташоване за 3 км від районного центру і за 23 км від залізничної станції Янів. Населення — 3062 чоловіка. Сільській Раді підпорядковані населені пункти Запілля, Іванівка та Новосілки. У селі — центральна садиба колгоспу «Дружба», який має 5,3 тис. га сільськогосподарських угідь, у тому числі 3,5 тис. га орної землі.

Поблизу Залісся виявлено могильник зарубинецької культури, а біля Запілля — залишки поселення доби неоліту».

watermarked chrnnnn6watermarked chrnnnn7watermarked chrnnnn8

Після аварії на ЧАЕС мешканців села Залісся було переселено у село Нове Залісся Бородянського р-ну. Офіційно зняте з обліку 1999 року. Станом на 2005 рік у селі проживало 5 самоселів. У 2015 році померла остання жителька.

watermarked chrnnnn9watermarked chrnnnn10watermarked chrnnnn11

Станом на 28 травня 2016 в селі ніхто не живе. Хати переважно поруйновані: покрівлі провалені, вікна вибиті, майно розкрадене мародерами. В місцевому магазині демонтоване все, що має матеріальну цінність. В місцевому ФАПІ можна побачити крісло для пологів та знайти залишки медичної документації. Загалом на прикладі вцілілих хат, можна бачити типову архітектуру цієї території. Майже в кожному будинку є піч. Вулиці села заросли деревами та кущами.

Далі на нашому шляху село Копачі. За іронією долі весь населений пункт було закопано, як і ще три сусідніх села. Таким чином влада вирішила перевірити чи зменшить це рівень радіації на цих територіях. Проте досягли цим ще більшого забруднення через ґрунтові води.

КОПАЧІ

watermarked chrnnnn16

Копачі — покинуте село за 4 км від ЧАЕС (найближче до станції), на правому березі річки Прип'ять, в Іванківському районі Київської області.

Назва села походила не від слова копати, а від копа (купа) — народного сходу для релігійних, торговельних чи судових потреб. Бурхливо розвивалося в 1980-х, перед аварією у селі проживало 1114 мешканців.

watermarked chrnnnn17watermarked chrnnnn18watermarked chrnnnn19

Після аварії на станції 26 квітня 1986 село було сильно забруднене, ліквідовано шляхом повного знищення і спеціально засипане землею. Знаходиться в 10-кілометровій зоні відчуження ЧАЕС. І зараз територія не заселена, самоселів немає. Мешканці Копачів були переселені до Лехнівка Баришівського району.

Після ліквідації Копачів, там залишилося лише кілька споруд. Зокрема колишній дитячий садочок. Радіація в його приміщенні не перевищує допустимої норми, а от біля колишнього дошкільного дитячого закладу є кілька радіаційних плям, де цифри на дозиметрі зростають в кілька разів.

У приміщенні дитсадка можна побачити ігрові кімнати, спальню, роздягальню та інші приміщення.

ЧОРНОБИЛЬ

watermarked chrnnnn13

Місто Чорнобиль зовні мало чим відрізняється від сучасних населених пунктів центральної України. Чимось подібне, наприклад, до Знам`янки, але з хорошими дорогами. В місті працюють кілька підприємств, в деяких житлових будинках обладнано гуртожитки для людей, які працюють вахтовим способом. Працюють комунальні служби, деякі магазини. Поруч з обжитими будинками є закинуті.

watermarked chrnnnn50

Місто розташовано на Київському Поліссі в Іванківському районі Київської області, при впаданні ріки Прип'яті до Київського водосховища і ріки Прип'ять в Уж. Мешканці Чорнобиля були евакуйовані внаслідок аварії у 1986 році. Свою назву АЕС, збудована неподалік Чорнобиля, отримала саме від цього містечка.

За однією з версій, назва Чорнобиль походить від прикордонного міста на межі Чорної і Білої Русі, за іншою - від одного з видів полину (чорнобилю). Перша згадка про Чорнобиль датується 1193 роком.

Населення району складає 185 тисяч жителів, в самому місті проживали 14 тисяч людей. Всі вони переважно евакуйовані. У 2016 році в місті продовжують проживати працівники Зони Відчуження і ті, хто відмовився переїжджати.

В Чорнобилі розташовано Державний відділ Адміністрація зони відчуження та Зони Безумовного Відселення, рота охорони Міністерства внутрішніх справ, яка здійснює охорону території зони, а також проводить нагляд за Контрольно-пропускним режимом зони на 9-ти КПП.

watermarked chrnnnn49

Особливої уваги заслуговує пам’ятник ліквідаторам аварії на ЧАЕС, створений коштом простих людей та адміністрації підприємств, що працюють у Чорнобилі.

Як пояснив нам наш провідник, попри те, що зона "Чорнобильська", більше уваги варто приділити сусідній Прип`яті. Тому ми вирушили туди, щоб встигнути до дощу, який насувався.

ПРИП`ЯТЬ

watermarked chrnnnn21

Містечко енергетиків Прип`ять знаходиться у 155 кілометрах від столиці України міста Києва. Засноване 4 лютого 1970 року на березі річки Прип'ять, поблизу залізничної станції Семиходи. Головним приводом для заснування міста стало будівництво однієї з найбільших в Європі атомних електростанцій. До аварії на ЧАЕС у Прип'яті проживало 45 000 жителів. У місті діяло 15 дошкільних закладів на 4980 місць, 5 середніх загальноосвітніх шкіл на 6786 місць, 1 СПТУ на 600 місць, 10 спортивних залів, 3 басейни, 10 стрілецьких тирів, 2 стадіони.

watermarked chrnnnn23watermarked chrnnnn24

До 2001 року місто жило та працювало за рахунок функціонування ЧАЕС. Однак після повної зупинки атомної електростанції (15 грудня 2000 року), Прип`ять почала занепадати. Нині центральною вулицею міста – Леніна ледь може проїхати туристичний автобус.

watermarked chrnnnn32

Стадіон нагадує ліс, а школи, будинок культури, готель, басейни – руйнуються. Знизу вулиці міста нагадують лісові хащі, а справжні масштаби Прип’яті можна побачити лише згори. Тут функціонував річковий вокзал, звідки можна було дістатися Дніпром до Києва. У місті, збудованому в 1970 році, серед іншого, є 16-ти поверхові житлові будинки. У Кропивницькому у 2016 році – жодного.

watermarked chrnnnn25watermarked chrnnnn26

watermarked chrnnnn29

Палац культури «Енергетик», готель «Полісся» та парк атракціонів, який пропрацював два дні в тестовому режимі, а офіційно так і не розпочав свою роботу, відомий всім користувачам Інтернету, адже з цих місць в мережі можна знайти тисячі фотокарток. У будинку культури окрім концертної зали та кінозалу був великий спортзал, з нього, мов на долоні, видно парк відпочинку з «Автодромом», «Чортовим колесом», «Корабликами» та іншими атракціонами. За парком розташовано стадіон. На сьогодні там збереглася лише одна трибуна, на футбольному полі виріс густий ліс.

watermarked chrnnnn27

watermarked chrnnnn28watermarked chrnnnn30

Пробравшись через хащі, в які перетворився газон між будинками, заходимо в під’їзд 16-ти поверхівки. В покинутих квартирах будинку – меблі та література. Металеве оздоблення ліфтів, батареї, кухонне приладдя вирізані на метал. Проте скло у вікнах ще ціле і будівля досить непогано збереглася.

watermarked chrnnnn36watermarked chrnnnn37watermarked chrnnnn55watermarked chrnnnn58watermarked chrnnnn57

На даху багатоповерхівки нас застає дощ. Зверху видно багато міських вулиць, які поринають в зелень. Зовсім поруч на околиці міста видніється 4-й реактор ЧАЕС.

watermarked chrnnnn59watermarked chrnnnn60

Дорогою з Прип’яті туристична група, яких до речі, в зоні чимало, відвідала пам’ятник ліквідаторам біля самого 4-го реактора станції. Коротка фотосесія, історія будівництва нового саркофага і їдемо дивитися величезну недобудовану градирню - споруду у вигляді башти для охолодження води повітрям.

watermarked chrnnnn38

watermarked chrnnnn39watermarked chrnnnn40watermarked chrnnnn41

Масштаби недобудованої споруди вражають. Передати реальні її розміри на фото дуже складно. Як і в інших місцях зони, поруч з градирнею гори будівельного сміття та металобрухту, складеного ближче до залізниці.

Далі наші провідники пропонують нам відвідати територію дослідної лабораторії. За їх словами, тут свого часу проводили досліди впливу радіації на тварин та риб.

watermarked chrnnnn1

watermarked chrnnnn43watermarked chrnnnn44watermarked chrnnnn45

Зараз там збереглась адмінбудівля і приміщення, де тримали живність. Знаходиться лабораторія на березі штучного озера, водою з якого охолоджували реактори ЧАЕС.

ЧОРНОБИЛЬ - 2

Після короткої екскурсії їдемо на військовий об’єкт «Чорнобиль - 2», військове містечко, розташоване серед лісу неподалік Чорнобиля. Тут знаходиться Загоризонтна радіолокаційна станція «Дуга» - величезний комплекс антен, висотою в 150 метирів, створений у 1985 році для виявлення запусків міжконтинентальних балістичних ракет. З-за допомогою «Дуги» військові планували слідкувати за надземними переміщеннями на території всієї Європи та США.

watermarked chrnnnn46watermarked chrnnnn47

Після аварії на ЧАЕС радіолокаційна станція припинила свою роботу. Саму антену пробували відмити, частину обладнання вивезли, те, що лишилось - розікрали. Комплекс так і не став на бойове чергування, а в тестовому режимі пропрацював менше року.

В технічних приміщеннях, з яких керували роботою станції лишилось чимало порожніх металевих шаф, де колись стояло обладнання. Горами електронних плат, різних пультів керування та просто металу вкрита територія довкола будівель.

watermarked chrnnnn48

За словами екскурсоводів, поруч є військове містечко, в якому жили військовослужбовці. Житлові будинки нібито законсервовані та збереженні. Як і «Дуга», вони перебуває під охороною, але доступу туристів до них немає.

На цьому день добігав кінця, а з ним і завершувалась наша екскурсія. Дорогою додому проїздимо Чорнобиль. Містечко живе своїм життям, в центрі пам’ятник героям – ліквідаторам. Екскурсовод наголошує, що окрім ліквідаторів, запобігти більшій шкоді від аварії на ЧАЕС, ризикуючи життям, допомогли працівники станції. Жоден з них не залишив робочого місця.

watermarked chrnnnn51

На КПП в Дитятках проходимо дозиметричний контроль і вже поночі повертаємося до столиці. Все, що лишилося позаду, ще довго вражатиме уяву та запрошуватиме повертатися знову, адже побачити за один день всю зону відчуження просто неможливо.

watermarked chrnnnn31

Чорнобильська зона має величезний туристичний потенціал, і з кожним роком її відвідує все більше туристів, відкриваючи для себе щось нове та незвідане.

В матеріалі використано інформаційні довідки з Вікіпедії.

Фото,відео: Валерій Лебідь

 

 

G

Сподобалася стаття?

Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити