Мандрівки

Від вулиці Кропивницької до театру Кропивницького: в обласному центрі презентували новий екскурсійний маршрут (ФОТО)

. 23328

 

У квітні в Кропивницькому відбулася безкоштовна презентаційна екскурсія «Від Великої Балки до Ковалівки: подорож у часі». Загалом це була екскурсія для містян про типові приватні будинки позаминулого століття, про архітектурні прийоми та символ вандалізму.

Цікаво, що в першу чергу це екскурсія для самих містян, як відзначив екскурсовод, завідуючий відділом туристично-краєзнавчої та інформаційної роботи обласного художнього музею Олег Юрченко:
- Ця околиця міста не була охоплена екскурсійним маршрутом, тому виникло бажання розпочати від вулиці Кропивницької, де раніше закінчувалося місто і розпочиналося передмістя, Велика Балка, Кущівка. Вони лише в середині XIX століття ввійшли до складу міста. І крім того це символічно провести екскурсію від вулиці Кропивницької до театру Кропивницького в місті Кропивницького.

IMG 3118

- Ці райони є також дуже цікавими з історичної точки зору. Вони фактично одночасно виникали з фортечними валами, з центром міста, а про них інколи просто не згадують. А саме тут формувався військовий статус міста, імперський, що сприяло культурному розвитку.

- Поки екскурсія розрахована на місцевих. Якщо в місто приїжджають гості, то зазвичай екскурсію проводять центром міста. Ці ж райони не дуже зручні для екскурсійного маршруту.

На Кущівці вирощували коноплю, а вулиця Клинцівська мала негативну ауру

Раніше вулиця Кропивницького (з 1982 року) називалася Клинцівська, де жили переселенці з села Клинці – це були старовіри. Крім того, це одна з найдовших вулиць Кропивницького. А ще ця вулиця з’єднувала два великі мікрорайони «Велику Балку» і «Кущівку», між якими була постійна ворожнеча й постійні кулачні бої.

- Якщо Велика Балка мала військовий відбиток, то на Кущівці переважно селилися торгівці, ремісники. Навіть через вулицю Кримську, яку ще називали Таврійська, пролягав Чумацький Шлях, який вів аж до Криму.

А ще на Кущівці раніше був один із чотирьох цегляних заводи у місті. Також на Кущівці вирощували коноплю для потреб канатної фабрики.

Свого часу жителі Клинцівської вулиці були дуже раді, що її перейменовують.

- Ця вулиця мала негативну ауру. Старі люди, які там жили, часто називали вулицю «дорогою смерті», тому що там були постійні аварії, в яких гинули люди. Коли діти йшли до школи, то їм завжди казали: «Обережно на Клинцівській!».

Будинок з кокошниками і вулиця архітектора Паученка

А ще на околиці міста серед приватного сектору знаходиться будівля в неоруському стилі кінця XIX століття – нині художньо-меморіальний музей живописця Олександра Осьморкіна на вулиці архітектора Паученка. До речі, колись це і був будинок архітектора Якова Паученка, який створив чимало відомих будівель у Кропивницькому кінця XIX початку XX століття.

IMG 3049

- Будинки в неоруському стилі трохи нагадують такий казковий теремок. Зокрема віконця, двері у формі кокошника. Тоді будинок мав шість кімнат, де збиралася творча еліта, проводилися музичні вечори, театралізовані дійства, - каже екскурсовод про спроектований Паученком власний будинок.  - В цій атмосфері виростав майбутній професор живопису, учасник московського товариства художників Олександр Осьморкін.

Раніше на цих вулицях мешкали донські козаки, карабінери, драгуни.
- Вулиці, якими ми йдемо – військові. Це по суті перше військове містечко, якщо не рахувати Фортечні вали, - відзначає Олег Юрченко.

- Згодом саме ця вулиця змінила свій військовий статус на юридичний. Тут наразі багато приватних нотаріусів, адвокатів, - відзначив екскурсовод.

Нині на вулицях можна побачити будинки, які відрізняються якістю цегли та кольоровою гамаю – це будинки ще дореволюційної забудови.

2в1 – архітектурний підхід  Лідії Крейтор

У післявоєнний період архітектуру Кропивницького творила Лідія Крейтор, яка в з 1962 по 1968 роки була головним архітектором міста. На її рахунку, як і на рахунку Паученка – 20 відомих архітектурних об’єктів.

- Її фішкою було те, що фактично дві будівлі вона об’єднувала в одну, - каже екскурсовод.

IMG 3099

Приміром, вона об’єднала колишню лікарню Ґольденберґа в мавританському стилі (нині лікарня №3) і будинок Македонського. Вони виглядають, як одна будівля, однак це дві різні будівлі.

Наступною будівлею видніється ще одна мистецька перлина Кропивницького – в колишньому будинок купця Барського у стилі модерн, збудований на початку XX століття, а нині – краєзнавчий музей Кропивницького.

IMG 3121

IMG 3123

- Голівки жінок на фасаді за різними версіями символізують доньок купця, або ж ніч і день, тому що в однієї очі відкриті, а в іншої – закриті, або ж схід-захід, - розповідає гід.

А ось відомі в Кропивницькому пантери, а точніше пантера, за словами гіда, символізують проблему вандалізму в місті.

IMG 3212

- Те, що від них залишилося наразі сховане «до кращих часів» у дитячій поліклініці, - відзначив Олег Юрченко.

«Біг-Бен» та публічний дім

Перед елітним районом, тобто вулицею Дворцова, гід відзначає кілька архітектурних особливостей міста. Зокрема на центральній площі, де нині розміщується ОДА, був парк для прогулянок.

IMG 3211

- Був у нас і свій Біг-бен, - зуважив пан Юрченко. - Видно, що перший поверх – це ще старовинна забудова, а верхні – добудували. Раніше була велика вежа з годинником з боєм. Потім її знесли і добудували ці верхні поверхи. І вийшов типовий радянський будинок у функціональному стилі.

Навпроти цієї будівлі вздовж вулиці Великої Перспективної розміщений колишній готель «Південний» у стилі барокко, а нині – приміщення Казначейства.

IMG 3140

А трохи далі – колишній публічний дім.

IMG 3220

- Раніше в нашому місті було традиційно багато лікарень, земських аптек, готелів і ресторанів, - каже гід. – На одній із будівель видно, як з двох боків по стіні сповзає змія, яка тримає яблуко спокуси. Тому думки розділилися. За однією версією там був торговельний дім, а за іншою – готель з червоним ліхтарем. Як розумієте, тоді місто було туристичним, людей було багато, але все було культурно, в центрі міста під контролем поліції.

Елітний район з виходом до театру

Нині вулиця має назву Дворцова, хоча жартома її хотіли назвати Банковою, через те, що тут чимало банків. Серед них і будівля колишнього Міжнародного кредитного банку, авторства Якова Паученка. Нині тут розміщується ресторан та нічний клуб. Добре, як відзначає гід, що на будівлі зберегли ліпнину.

IMG 3169

На цій вулиці також чимало нових будівель у стилі еклектики – стилізація під старовину.
- Мета, щоб нові будівлі вписувалися в стару архітектуру і не було дисонансу. Еклектика в основному переважає на комерційних установах.

Одна із найкрасивіших будівель Кропивницького – нині бібліотека для юнацтва імені Маланюка, яка раніше була за різними версіями рестораном або приватним будинком.

IMG 3170

Типовий будинок для міста кінця XIX початку XX століття з використанням в оздобленні фасаду голів левів.

IMG 3208

А ще на пішохідній вулиці є ряд архітектурних будівель, яким пощастило і їх відреставрували.

IMG 3175

IMG 3172

Тоді як на протилежній стороні – будівлі, доля яких невирішена.

IMG 3197

На території військового містечка, де і нині знаходяться військові частини, розміщений театр Кропивницького.

IMG 3186

- З усіх запропонованих українських назв Кропивницький дійсно більше відповідає історії нашого міста, якому випала честь стати колискою українського професійного театру, чому сприяв його військовий й імперський статуси.

- Було перед ким виступати. Ми пишаємося, що до нашого міста приїздив і давав концерт Ференц Ліст у 1848 році. А чому він приїжджав? Він приїздив до імператора по своїм приватним справам, а заодно дав концерт у нашому місті, - каже гід.

Кропивничани, як і гості міста можуть замовити таку кількагодинну екскурсію в Кіровоградському обласному художньому музеї. Вартість екскурсії для групи коштуватиме 283 грн. 

На екскурсії побувала Валерія Жовтун

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама