Літо 2013: хто куди, а ми у Крим

Опубліковано . в Мандрівки

Кількість переглядів - 1751

У поточному році число відпочиваючих у Криму може перевищити показники минулих років. Про це на прес-конференції в Києві повідомив голова Ради міністрів АРК Анатолій Могильов. "За розрахунками, які ми отримуємо зараз, майбутній сезон буде не менш насиченим, ніж торік. Він може навіть перевищити рекордні цифри, які були в минулому році", - зазначив А. Могильов, додавши, що, за даними туроператорів, потреба в кримських путівках набагато перевищує показники минулих років.
Нагадаємо: у 2012 році Крим прийняв 6 мільйонів відпочиваючих.

Порівняно з «ударними» радянськими роками, коли Всесоюзна Оздоровниця одночасно обслуговувала 20 мільйонів будівників комунізму, ця цифра не видасться вражаючою. Однак не можна забувати про те, що перенасиченість Сонячного Півострова - зовсім не благо для його постійних жителів і вже тим більше для курортників. Погортавши ілюстровані журнали хрущовської й післяхрущовської епох, можна виявити безліч фейлетонів і карикатур, присвячених відпочивальникам. Висміювалися не тільки представники робочого класу, що прибували спецпоїздами звідкись із Кузбасу тільки заради того аби цілодобово юшити гарячливе. Настільки ж докладно описувалися митарства непитущих членів сімейств, які займали місця на пляжі ... о 5 ранку. До кінця “стандартного” 24-денного терміну ці люди нарешті отримували жадане місце у 5-6 метрах від кромки моря...

У 2013-му, ясна річ, немає особливої потреби вставати з першими променями сонця і прожогом бігти до моря, щоб «забити місце». Пляжі на півострові, упорядковані і вичищені заморськими механізмами, дозволяють зручно розміститися біля води всім «легальним» відпочивальникам. Ті, хто приїхали без путівок і курсівок, теж не будуть ображені.

КРИМСЬКІ РОЗВАГИ: ЩО НОВЕНЬКОГО?

У числі «культурних нововведень» цього року відзначимо появу чергового парку «Крим у мініатюрі». Цього разу його відкрили в Євпаторії. Парк розташований в центрі міста, на території санаторно-курортного лікувального комплексу «Феміда».

У парку представлені не тільки всі кримські палаци у масштабі 1:25, а й інші культурно-архітектурні пам'ятки Криму. Крім того, у парку навпроти один одного встановлені зменшені у 25 разів монументи «Батьківщина-Мати» (Київ) та «Статуя Свободи» (Нью-Йорк). Особливістю парку є світлове шоу, для якого було закуплено 100001 лампочку. У перший день роботи парк відвідало близько 7 тисяч осіб.

У червні минулого року в Алушті відкрився парк «Крим у мініатюрі». У парку представлені копії будинків Верховної Ради та Ради міністрів Криму, Сімферопольського вокзалу, Ханського палацу в Бахчисараї, Масандрівського, Лівадійського і Воронцовського палаців, Судакської фортеці та інші. Усього в колекції парку мініатюр 45 копій туристичних об'єктів у масштабі 1:25. Об'єкт став користуватися популярністю, його відвідувало близько 2 тисяч осіб на день.

Ще один парк мініатюр хочуть відкрити у Бахчисараї. Туристи ринули сюди не тільки заради різноманітності. Бум спровокував «Чудовий вік» - захоплюючий серіал, що оповідає про історичних особистостей XYI століття і про взаємини турків та українців. Не стану порівнювати художні достоїнства «Чудового ...» зі знайомим пересічному телеглядачеві серіалом «Роксолана», де головні ролі виконують Ольга Сумська та Анатолій Хостікоєв. Але от щодо дистриб'юторських можливостей, - тут турки пішли далеко вперед. Новий серіал вдало проданий провідним європейським телекомпаніям - і до місць, де простиралися володіння Сулеймана Пишного та його української дружини Анастасії (Роксолани), почалося неабияке паломництво! У модному серіалі, до слова, раз у раз говорять по-українськи, співають українські пісні і взагалі згадують країну, про яку ще недавно знали хіба що через Чорнобиль-1986 так завдяки успіхам “зоряного складу” київського «Динамо».

Тим же, хто за тиждень-другий «втомився» від Чорного моря (повірте, бувають і такі!) й хотів би трохи помандрувати, в Білогірському районі можуть не тільки здивувати всілякою болгарською, татарською, грецькою екзотикою, але й напоїти кумисом. Тут на базі агрофірми «Зеленогірськ» планується створення туристично-медичного центру з лікування кумисом - кисломолочним напоєм, що одержуються з кобилячого молока. Кумис корисний для лікування легеневих захворювань, у тому числі туберкульозу, розладів нервової та сечостатевої системи, при недокрів'ї. «Зеленогірськ» - єдине господарство в Україні, де виробляють кумис.

В агрофірмі також виробляються ефіроолійні культури, які можна використовувати для ароматерапії. Крім того, влаштовуються кінні прогулянки. Окремим об'єктом туристичного показу є корови зебу.

За часів СРСР санаторії Криму замовляли 2,5 тисяч літрів кумису щодня.

У вже згадуваній Євпаторії на трьох туристичних маршрутах курсуватимуть комфортабельні двоповерхові автобуси німецького виробництва. Один автобус курсуватиме за маршрутом «Малий Єрусалим», щоб туристи ознайомилися зі старою частиною міста, другий - по вулицях і проспектах сучасної Євпаторії; третій стане основним засобом пересування на новому екскурсійно-туристичному маршруті «Євпаторія антична». Як зазначили в Євпаторійській мерії, останній маршрут обіцяє стати «хітом» курортного сезону, оскільки основним об'єктом показу стане греко-скіфське городище «Чайка».

В ЯКУ ЦІНУ?

У порівнянні з минулим літом вартість продуктів харчування практично не змінилася. Почасти цьому сприяв фактор нарощування власного, тобто кримського, рослинництва, овочівництва та тваринництва. У поєднанні з їжею і напоями, що безперервно завозяться “з материка”, вийшов наступний ціновий розклад:
коньяк - від 33 гривень
вино «Масандра» - від 21 гривні
вина «Інкерман» і «Коктебель» - 20 гривень за пляшку
пиво - від 5 гривень до 18 грн. за пляшку
капуста - від 3 до 15 грн.
помідори - від 8 до 25 за кілограм
огірки - від 16 до 25 грн.
зелень - від 3 до 6 гривень за пучок
яловичина 50-75 грн. за кг
свинина - 55-85 грн. за кг
кури — від 40 до 45 грн. за кг
судак (риба) — від 30 до 40 грн. за кг
пеленгас (риба) від 12 до 20 грн.
оселедець - від 15 до 25 грн.
ковбаса варена - 30-40 грн.
ковбаса копчена - 45-80 грн.
хліб - 3.50-7 грн. за буханець
яйця - 5-12 грн. за десяток
сир твердий - від 55 до 100 грн.
сметана - 20-30 грн. за літр
сир - 25-35 грн. за кг
яблука - 8-22 грн. за кг
картопля - 2-8 грн.
Інформація для автомобілістів:
бензин А80 - 9.75 грн.
бензин Аі92 - 9.00 грн.
бензин Аі95 - 9.50 грн.
бензин Аі98 -10.50 грн.
дизельне паливо - від 9 до 10 грн.

ДЕ ПЕРЕНОЧУВАТИ?

Тим, хто не розраховує на санаторний сервіс, а хотів би одночасно і відпочивати біля моря, і лазити по горах, в цьому році ламати голову над проблемою ночівлі не доведеться. На півострові, крім великої кількості нових готелів, гостьових будинків та приватних квартир, чекають своїх тимчасових господарів сотні автобудинків (мобільних будинків). Їх можна розміщувати хоч на піску, хоч біля моря, хоч в лісі, хоч в автокемпінгу. Коштує таке задоволення 680 гривень на добу.

Тепер перейду до розцінок за проживання в готелях та пансіонатах.

В Євпаторії люкс-номер у пансіонаті обійдеться у 270-300 гривень за добу. Люкс в готелі - 420 гривень, напівлюкс - 380 грн., стандартний номер - 240 грн.

Пансіонат з лікуванням коштує дорожче: стандарт - 600 грн., напівлюкс-800, люкс - 1100 гривень з особи.

Готельний комплекс у Балаклаві встановив такі розцінки: люкс - 900 грн., напівлюкс - 650.

Алушта - апартаменти на нижньому поверсі гостьового будинку можна зняти за 571 гривню. Напівлюкс обійдеться в 489 грн. Люкс-734 гривні.

Ціни у 4-зірковому готелі: за номер «Романтика» - 1150 гривень, за номер «Еліт» - 1590 грн., за люкс - 1950 грн.
Гостьовий будинок у Коктебелі: 339 гривень за добу на будь-якому з трьох поверхів.

Приватний пансіонат біля Євпаторії - 330 гривень за добу.

Однокімнатна квартира у Гурзуфі - 520 гривень на добу.

ЯКЩО ПОРІВНЯТИ КРИМ З ЧОРНОМОРСЬКИМИ КУРОРТАМИ РОСІЇ...

...то виявиться безсумнівна перевага Ялти, Алушти, Євпаторії та Саків. Про це свідчать результати недавнього аналізу, що проводився по таких курортах Росії, як Сочі, Анапа, Геленджик, Краснодар.

За інформацією Міністерства курортів і туризму АРК, відпочинок в Криму в середньому на 25% дешевше, ніж на чорноморських курортах Росії. Як розповіла начальник відділу з готельним та індивідуальних засобів розміщення Мінкурортів Віра Куліченко, такі цифри показав порівняльний аналіз, проведений в 2013 році.

- Аналіз проводився по таких містах РФ: Сочі, Анапа, Геленджик, Краснодар. У Криму - Ялта, Алушта, Євпаторія і Саки. Порівняння проводилося за такими категоріями засобів розміщення: відпочинок у двомісному номері «стандарт» готелю «три зірки» для двох осіб, відпочинок в санаторії з лікуванням на одну людину, вартість проживання у приватному секторі на одну людину. Проведений аналіз цін показав, що відпочинок в Криму в середньому на 15-25% дешевше, - пояснила Куліченко.

За її інформацією, вартість проживання у готелях категорії «три зірки» у курортних регіонах чорноморського узбережжя Росії коливається від 59,5 до 128 євро на добу, в Криму - від 49 до 120 євро на добу. Відпочинок з лікуванням у санаторно-курортних установах РФ обходиться в 49,5-550 євро на добу з людини, в Криму - в 34,2-380 євро на добу. При цьому вартість проживання в приватному секторі Криму становить від 6 до 100 євро з людини на добу, залежно від рівня сервісу і віддаленості від моря. У Росії подібні послуги оцінюються в суму від 15 до 110 євро на добу.

Щодо цін на дитячий відпочинок — вони в Криму також нижчі, ніж на чорноморському узбережжі Росії та Болгарії.

«Середня ціна в дитячих здравницях Криму, включаючи п'ятиразове харчування, медичні послуги, проживання у відремонтованих три-та чотиримісних кімнатах, становить 25-30 доларів на добу. Аналогічна послуга, наприклад, в Болгарії буде коштувати близько 70 доларів на добу, а в Анапі - 32-35 доларів», - заявив міністр курортів та туризму АРК Олександр Лієв.

ЯК ДІСТАТИСЬ?

Найдосвідченіші - у хорошому розумінні — читачі “Гречки” згадають: свого часу до Сімферополя можна було без проблем долетіти ЯК-40. За скромну плату, якщо порівнювати ”радянські” ціни на авіаквитки з теперішніми. Якщо мандрівка до Криму планувалася в розрахунку на залізницю — через станцію Чорноліська до Миколаєва й далі теж прямували декілька дуже зручних складів.

Тепер з авіаперельотами, як казала одна з героїнь “оскароносного” фільму “Москва слєзам нє вєріт”, - “напряжьонно”. З потягів, що транзитом слідують через Чорноліську до Сімферополя, лишилися два — з Житомира та з Чернігова. Обидва ходять по датах, тобто не щодень і навіть не через день. №205-й “Київ-Феодосія” - щоденний, але в разі подорожі до Південного берегу Криму потрібна пересадка, наприклад, у Джанкої.

Тож лишається один-єдиний “не вбитий покращенням” вид транспорту. Автобус до столиці АРК, дякувати Богові, курсує регулярно, а проїзд за ціною не такий вже “шокуючий”: 220 гривень до Сімферополя, 270 до Севастополя.

З Кіровограда прямим автобусним рейсом можна дістатись також до Алушти, Гурзуфа та Ялти. Час у дорозі до останнього міста — 15 годин 20 хвилин.

Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити

мир тв