Мандрівки

Цілюще Рожеве озеро та Асканія Нова: мандруємо Херсонщиною (ФОТО)

. 19323

 


Літній сезон відпусток – найкращий час для мандрів, нових вражень і відкриттів. Знайти справжні дива туристи із Кіровоградської області можуть геть недалеко – на Херсонщині.

 

xer 7

Рожеве озеро

Здавалося б, в еру інтернету, найцікавіші точки на карті давно досліджені й до них прокладені маршрути, що генерують неперервні потоки туристів, а отже грошей і інвестицій. А тому годі сподіватись на справжні нові відкриття. Час від часу вони все ж трапляються.

Таким відкриттям в українському інформаційному полі зовсім нещодавно стало неймовірне Рожеве озеро на Херсонщині. Казкові й навіть екзотичні фото якого вірусно розповсюджуються в мережі. З першого погляду важко повірити, що все це не фотошоп і що це дійсно в Україні. Але воно таки існує.

Його ще називають Лемурійським. Ні, в його околицях не водяться лемури. Назва відсилає нас до міфічної втраченої Лемурійської цивілізації. Утворилось воно у одній з бухт озера Сиваш, від берегів якого ще чумаки сіль возили, внаслідок антропологічного втручання: наприкінці 60-х років минулого століття, військовий літак з повним боєкомплектом зазнав катастрофи. Вирва, після того як з неї дістали уламки літака, швидко заповнилась водою з унікальним хімічним складом.

Солоність води в Лемурійському озері складає 35 % і це на кілька відсотків більше ніж у всесвітньовідомому Мертвому морі. Людське тіло в такій воді, мов надувний матрац, виштовхується на поверхню. І це окремий атракціон для дорослих і дітей відчувати та випробовувати свою невагомість, непотоплюваність. Крім того ропа містить йод, бром та ортобромні кислоти.

xer 3

Неймовірним ніжно-рожевим кольором озеро завдячує єдиному виду живих організмів, що його населяє – одноклітинним водоростям Дуналіелли солоноводної. Під дією сонячного випромінювання, Дуналіелла виробляє каротиноїди й,зокрема, бета-каротин, відомий як вітамін молодості.

Озеро-купальня невелике за розміром – всього 40 квадратних метрів. Місцеві намагались поряд викопати ще кілька таких, але поки ці спроби невдалі, цілющий коктейль у них не утворився. Зовсім поряд з купальнею - родовища цілющої Сиваської грязі. Послідовне застосування солоних ванн і грязьових намащувань, в комплексі, роблять чудодійний вплив на організм людини. Розповідають легенди про дивовижне зцілення безнадійних хворих. А один з тих, хто на собі відчув все це, почав тут нове життя. Володимир Виговський переконує, що був за крок від смерті 7 років тому, коли вперше сюди потрапив, але тут зцілився і вирішив присвятити решту життя вивченню і популяризації цього місця.

Досі, сюди їхали переважно такі ж важкохворі в пошуках порятунку. Їх не відлякувала майже повна відсутність сервісу. Ще два роки тому в околицях дислокувались українські добровольчі батальйони, а по той бік озера Сиваш російські окупаційні війська були готові перейти в наступ. У такій атмосфері було не до розвитку туризму . Сьогодні ситуація стабілізувалась і жителі прилеглого села Григорівка, з неймовірною жагою до життя і розвитку, починають працювати над тим, щоб залучити сюди туристів, відпочивальників, людей, що хочуть оздоровитись.

xer 92

Люксових комфортних умов тут поки нема. Та певні зручності вже ж уже передбачені. Біля самого озера є душові з прісною водою, туалет, переодягалка, альтанки для відпочинку, ятка з косметичними й лікувальними засобами на основі місцевої грязі та солі. Є лікар і масажист. Також продають напої та їжу. Є місце для кемпінгу.

У селі Григорівка гостей готові приймати близько 40 зелених садиб. Вартість проживання близько 100 грн з людини, умови різні. Подекуди є бані, зручності в приміщенні, вайфай та інші блага цивілізації. З розваг тут безкоштовний теніс, більярд та зал з тренажерами в місцевому будинку культури.

Вартим уваги є приватний музей Миколи Робака, з дійсно цінними археологічними експонатами. Знаряддя праці давніх людей, монети, скіфські акенаки, наконечники стріл, уламки античних амфор, середньовічні керамічні тюркські та козацькі люльки, експонати часів другої світової - все це можна роздивитись зблизька і навіть доторкнутись.

xer 6

Також буде цікаво оглянути старовинну римо-католицьку церкву, що лишилась від поляків, засновників села.

Колоритними є різноманітні місцеві святкування. Найпомітнішим серед яких є фестиваль Купальські зорі, який збирає вже до кількох тисяч відвідувачів.

Важливим моментом, для тих, кому може знадобитись медична допомога є наявність в селі відремонтованого обладнаного ФАПу, аптеки, машини швидкої.

Поєднати відпочинок на Рожевому озері можна з відвідуванням найстарішого біосферного заповідника планети – Асканії Нової, що розташований в 30 км від села Григорівка.

xer 9

Асканія Нова

Асканія Нова є також найбільшим серед європейських степових заповідних територій.

Створив його барон Фрідріх Фальц-Фейну предок німецьких колоністів, які освоювали південні українські степи та володіли землею у ХІХ столітті.

Зусиллями Фальц-Фейна був створений зоопарк, справжня оаза посеред степу Дендропарк з небаченою в Європі того часу системою поливу, що діє до цього часу. Але найвидатнішою справою Фальц-Фейна було створення унікального заповідника на ділянці типчаково-ковилового степу.

Пам'ятник барону встановлений на території заповідника.

На сьогодні площа природного оазису складає 33 тисячі гектарів, третина з яких - абсолютно заповідна степова зона, якої ніколи не торкався плуг.

xer 91

У тутешніх степових екосистемах налічується понад 500 видів вищих рослин і понад трьох тисяч видів тварин.

xer 4

69 видів тварин, що мешкають в Асканії, занесенів Червону книгу України, 295 - охороняються Бернською конвенцією, 104 - Боннською конвенцією, а 12 - занесено в Європейський червоний список.

Екзотичні для наших широт стада бізонів, які на батьківщині в Америці були майже винищені, зебр, коней Пржевальського мирно пасуться, вільно бігають первісним степом – це видовище викликає захват.
Тварин можна спостерігати як в природних диких умовах, так і в просторих вольєрах зоопарку. Поряд є невеликий сувенірний ринок, кафе-ресторан і готель. Можна замовити пішу екскурсію зоо- і дендропарком або екскурсію-сафарі на джипах.

xer 1

І Рожеве озеро й Асканія нова розташовані в Чаплинському районі Херсонської області.
Звісно можна поєднати мандрівку в ці краї і з морським відпочинком. Морські курорти звідси за 50-70 км. Але також не відмовте собі у задоволенні прогулятись дельтою Дніпра, орендувавши на набережній в Херсоні яхту, чи купивши квиток на пароплав. Для кропивничан, які позбавленні щастя мати в своєму місті велику водойму, це справді незабутні емоції. Цікаво спостерігати жвавий річковий транспортний рух всіх цих байдарок, катерів, човників, пароплавів і навіть великих вантажних суден. Протягом годинної прогулянки, перед очима відкривається чудовий огляд мальовничих острівців, утворених рукавами й рукавчиками головної річки країни. На деяких островах є цілі поселення, що нагадують в’єтнамські села на воді, біля кожного будинку є кладочка чи пристань.

Загальна ж рекомендація, для тих хто цінує підвищений комфорт, можливо трохи почекати, доки рівень сервісу підтягнеться. Якщо ж Вам важливо покращити здоров’я вже зараз, не лякають простота сільських зелених садиб і не останнє значення мають вартість відпочинку – поспішіть з планами відвідати цей мальовничий куточок України, що безперечно вартий того, щоб побачити його на власні очі.

Матеріал для статті зібраний завдяки Прес-туру від Українського кризового медіа-центру та Програми DOBRE

Олена Горобець

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама