На українській атомній станції чергова пожежа

Опубліковано . в Надзвичайні події

Кількість переглядів - 2498

15 січня о 22 ч. 03 хв. на Південно-Українській АЕС (ПУАЕС) автотрансформатор зв'язку енергосистеми 1АТ відключився дією електричних захистів у зв'язку з виникненням пожежі. О 23 год. 42 хв. року пожежу ліквідовано. Дане порушення, як повідомили в прес-центрі Енергоатому, не вплинуло на роботу енергоблоків ЮУАЕС. Радіаційна обстановка на АЕС не змінилася.
Радіаційний фон на проммайданчику Південно-Української АЕС знаходиться на рівні природних фонових значень, що були заміряні до пуску атомної станції, та становить 11,4 мкР/год. Викиди радіоактивних речовин у навколишнє середовище не перевищують встановлених допустимих значень.

Південно-Українська АЕС розташована на берегах Південного Бугу в місті Південноукраїнськ Миколаївської області і є відокремленим підрозділом ДП НАЕК «Енергоатом». Входить до складу Південно-Українського енергетичного комплексу. До складу енергокомплексу входять: Південно-Українська АЕС (3 атомні енергоблоки ВВЕР-1000 сумарною потужністю 3000 МВт), Олександрівська ГЕС на річці Південний Буг (2 гідроагрегати, сумарна потужність 11,5 МВт) і Ташлицька ГАЕС (в експлуатацію введено першу чергу: 2 гідроагрегату загальною електричною потужністю в генераторному режимі 320 МВт, у стадії будівництва друга черга - гідроагрегат №3).

Наприкінці 2014 року компанія Westinghouse Electric Company та державне підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" підписали договір про розширення поставок ядерного палива на атомні електростанції України до 2020 року. У Москві заяву прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка про підписання угоди з американською компанією "Вестінгауз" сприйняли з тривогою.

На початку січня міністерство закордонних справ Російської Федерації заявило: підписання угоди з американською компанією "Вестінгауз" "ставить під загрозу безпеку та здоров'я українських громадян та народів Європи". У відповідь українська сторона зазначила, що Державною інспекцією ядерного регулювання України (ДІЯРУ) погоджено концептуальне технічне рішення з впровадження ядерного палива компанії "Вестінгауз" вдосконаленої конструкції на енергоблоці №3 Південно-Української АЕС та технічне рішення про організацію дослідної експлуатації ядерного палива компанії "Вестінгауз" вдосконаленої конструкції на енергоблоці №3 Південно-Української АЕС.

Впровадження ядерного палива компанії "Вестінгауз", як стверджувалося в заяві прес-служби відомства, здійснюється без зауважень і в суворій відповідності з нормами і правилами ядерної та радіаційної безпеки, визначених українським законодавством. Автори повідомлення нагадали, що Південно-Українську АЕС визначили пілотної станцією в рамках реалізації програми кваліфікації ядерного палива для АЕС України, мета якої - диверсифікація паливних поставок для вітчизняних ядерних реакторів. У режимі дослідно-промислової експлуатації тепловиділяючих конструкцій виробництва компанії "Вестінгауз" (ТВЗ-W) на Південно-Українській АЕС працюють з 2005 року. У травні 2014 компанія "Вестінгауз" завершила цикл стендових випробувань збірників доопрацьованої конструкції (ТВС-WR).

У вересні 2014 року Держатомрегулювання надало дозвіл на завантаження ТВЗ-WR до енергоблоку №3 Південно-Української АЕС, яке заплановано здійснити під час планово-попереджувального ремонту енергоблоку.

Одночасне використання в реакторі АЕС ядерного палива від двох різних виробників (російського і американського - авт.) є загальноприйнятою світовою практикою, зазначили в міністерстві.
Чи підтверджує подія, що сталася пізно увечері в місті миколаївських атомників, справедливість висловлених два тижні тому МЗС РФ побоювань? Судячи з перших офіційних пояснень, причина пожежі дещо інша, не пов’язана зі «змішуванням» ядерного палива.
Як зазначено на сайті Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області, в якості попередньої причини пожежі називається розгерметизація бака з течею масла і його загоряння від електричної дуги через коротке замикання. У корпусі трансформатора знаходилося 70 тонн масла. Для гасіння залучалось 16 одиниць спеціальної пожежної техніки та 125 пожежників. Пожежу на площі 100 квадратних метрів було ліквідовано через півтори години. Жертв і постраждалих немає.

Варто нагадати, що наприкінці грудня минулого року повідомлялося про підключення другого енергоблоку Південно-Української АЕС до мережі після ремонту, причиною якого стало "порушення в роботі системи охолодження підігрівача низького тиску №2 турбоустановки". Тоді наголошувалося, що при перехідних процесах підключення енергоблоку порушень умов та норм безпечної експлуатації не відбулося, третій енергоблок АЕС знаходиться в плановому ремонті, а перший енергоблок працює без зауважень в заданому режимі. Населення запевнили, що радіаційний фон на проммайданчику Південно-Української АЕС знаходиться на рівні природних фонових значень, що були заміряні до пуску атомної станції, та на 27 грудня становить 10 мкР/год, а викиди радіоактивних речовин у навколишнє середовище не перевищують встановлених допустимих значень.
Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
+1 # Юрий1 16.01.2015, 11:12
Украина готовся к новой череде веерных отключений электроэнергии. Появился новый повод обосновать их необходимость.
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити