Надзвичайні події

16 місяців українця тримають в іспанській тюрмі

. 5279

Уродженець Кропивницького Ігор Масенко майже півтора роки перебуває за ґратами в Королівства Іспанія. Спочатку - в Пальма-де-Майьорка, але з грудня він був переведений до в’язниці у Вальдеморо 3 неподалі Мадриду. В серпні 2016-го він був затриманий та заарештований місцевою поліцією і з того часу не може потрапити на батьківщину.

vald1

КРИМІНАЛЬНЕ ПРОВАДЖЕННЯ

Свого часу Ігор Масенко фігурував у кримінальному провадженні щодо замовного вбивства місцевого бізнесмена, що сталось у Кропивницькому(раніше Кіровограді) у вересні 2010 року. І хоча на той час Масенку не було оголошено про підозру, 21 грудня 2011 року його оголосили в міжнародний розшук.
Розслідують злочин Кузьменко Є.І. за процесуальним керівництвом прокурора місцевої прокуратури Марії Перевознюк.

- На момент введення в дію чинного КПК(в листопаді 2012 року), жодних оперативно-розшукових дій не здійснювалось. Оскільки процесуальні рішення, прийняті раніше за старим КПК не виконувались, їх слід було привести у відповідність до правил чинного КПК, - пояснює «Гречці» адвокат Євген Вишня. – Проте ні слідчий ні прокурор цього не зробили.

Протягом дев’яті місяців в період з 2011 по 2012 роки Масенко був під слідством у Німеччині, що відмовила Україні в його екстрадиції. Там українця більше не розшукують.

11 грудня 2015 року в зазначеному кримінальному провадженні слідчий склав «проект повідомлення» про оголошення підозри Масенку І.Д., але не вніс відомості про це до ЄРДР, і не надіслав копію захисту Мосенка та йому самому.

12 грудня того ж року слідчий Кузьменко подав клопотання до Кіровського районного суду з наступними вимогами:

- Обрати для Ігоря Масенка запобіжний захід у вигляді тримання під вартою;
- Дозволити затримати Масенка для того щоб доставити до суду та обрати йому запобіжний захід.

А 16 грудня 2015 року слідчий просив суд залишити попередні клопотання без розгляду, яке суд задовольнив. Воно не було оскаржено і набрало законної сили.

- Такі клопотання має право подавати лише прокурор, за умови якщо йому стали відомі обставини, що виключають підозру у вчиненні особою злочину, - говорить адвокат Вишня. - Фактично це означає, що принаймні з 16 грудня 2015 року, слідчий і процесуальний керівник остаточно переконались у тому, що судового рішення, яке б давало право затримувати Ігоря Масенка у цьому кримінальному провадженні немає.

18 січня 2012 року місцевий Ленінський суд заочно обрав для Масенка запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Проте в зв’язку з тим, що 20 листопада цього ж року вступив в дію новий КПК, це рішення втратило силу.

26 серпня 2016 року Масенка затримали в Іспанії на підставі міжнародного розшуку, оголошеного в 2011 році. 29 серпня того ж року слідчий Кузьменко за погодженням з прокурором Перевознюк надіслав до Іспанії клопотання про видачу затриманого. Підставою для тримання під вартою Масенка на території України, зазначив рішення Ленінського суду від 18 січня 2012 року. Ігор Масенко перебуває за ґратами дотепер.

- Фактично слідчий проігнорував частину рішення від 18 січня, де зазначено, що питання про застосування запобіжного заходу слід розглядати лише після доставки обвинуваченого, - говорить адвокат. – Крім того, слідчий вважає затримання, тримання і доставку до суду підозрюваного процесуальними діями, які розпочались до набрання чинності діючого КПК, то ж і мають закінчуватись за КПК 1960 - го року. Той факт, що вони розпочались 26 серпня 2016 року, на четвертому році після введення в дію нового КПК України, слідчий, схоже, не усвідомлює.

Таким чином виходить, що чоловік провів за ґратами тривалий відрізок часу, не зважаючи на те, що питання про застосування запобіжного заходу фактично не розглядалось, але він фактично застосовується.

ОБСТАВИНИ ВБИВСТВА

У вересні 2010 року житель Луганської області Євген Свінцов у Кропивницькому(тоді Кіровоград) забив до смерті місцевого бізнесмена. Як з’ясувалось, гість з сходу країни «перестарався», адже йому замовили «полякати» чоловіка. Апеляційний суд кваліфікував його дії за ст. 115(умисне вбивство), визнавши його вину у формі непрямого умислу, за якого «засуджений завдавав потерпілому ударів, відносячись байдуже до можливих наслідків його здоров’ю».

Дії іншого фігуранта справи – Бєллера О.В. кваліфіковано судом першої інстанції за ч. 4 ст.27 (Підбурювачем є особа, яка умовлянням, підкупом, погрозою, примусом або іншим чином схилила іншого співучасника до вчинення зло¬чину.) та ч.2 чт.121 ККУ(Умисне тяжке тілесне ушкодження, вчинене способом, що має характер особливого мучення, або вчинене групою осіб, а також з метою залякування потерпілого або інших осіб, або вчинене на замовлення, або спричинило смерть потерпілого).

«ОРГАНІЗАЦІЯ» ВБИВСТВА

Довший час слідство вважало Ігоря Масенка організатором вбивства. Проте рішення Апеляційного суду Кіровоградської області від 28 листопада 2017 року, схоже, виключає наявність такого правопорушення як «організація вбивства».

Було встановлено, що Масенко зустрічався з Бєллером, але зміст їх домовленостей достеменно невідомий. Сам Бєллер під час слідства на допиті розповів, що отримав від Масенка гроші для передачі хабара службовій особі Державної пенітенціарної служби України за умовне-дострокове звільнення його сина.

- Відповідно до цього рішення, кримінальне провадження, внесене в ЄРДР 12 грудня 2013 року за ч. 3 ст. 27 (Організатором є особа, яка організувала вчинення злочину (злочинів) або керувала його (їх) підготовкою чи вчиненням) ч.2 ст.115 ККУ(умисне вбивство, скоєне зокрема з корисливих мотивів; на замовлення; за попередньою змовою групою осіб тощо), за фактом організації умисного вбивства має бути закрито, в зв’язку з тим, що встановлено відсутність події кримінального правопорушення. Так само повинні скасувати і міжнародний розшук, а Ігоря Масенка - звільнити, - переконаний адвокат Вишня.

ПЕРЕВИЩЕННЯ ВЛАДИ?

Адвокат заарештованого переконує, що в даному випадку має місце перевищення представниками прокуратури владних повноважень.

29 грудня 2017 року у Кропивницькому Ленінський районний суд забов’язав посадових осіб прокуратури Кіровоградської області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальні правопорушення за ознаками ст. 365 КК України – перевищення влади і службового становища вчинені слідчим, прокурором та співробітниками Генеральної прокуратури України, внаслідок яких Ігоря Масенка тримають за ґратами в тюрмі Королівства Іспанія вже 16 місяців.

«Гречка» готова озвучити позицію прокуратури Кіровоградської області у цій справі та слідкуватиме за подальшим розвитком подій.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама