Пригода у Кримських горах ледь не обернулась бідою

Опубліковано . в Надзвичайні події

Кількість переглядів - 1393

Сьогодні прем'єр-міністр України Микола Азаров віддав доручення невідкладно перевірити технічний стан усіх підйомників, в тому числі канатних доріг, фунікулерів, інших об'єктів інфраструктури, у тому числі туристичної, що здійснюють перевезення людей на висоті, у зв'язку з аварією на канатній дорозі з Місхора на гору Ай-Петрі у Криму. "Неприпустимо, щоб такі речі відбувалися у місцях відпочинку. Важко уявити, що пережили батьки з дітьми, перебуваючи вісім годин на висоті 150 метрів. Рятувальники в цьому випадку спрацювали добре, я їм вдячний за роботу. Однак такі речі взагалі не повинні траплятися", - заявив глава українського уряду.

ОТ ТАК КРАЩЕ НІКОЛИ НЕ ЗАВИСАТИ!

У неділю вся Україна вслухалася у повідомлення з Криму, де понад сімдесят безтурботних відпочивальників виявилися заблокованими на неабиякій висоті у двох вагончиках канатної дороги на найвідомішу вершину Кримських гір - Ай-Петрі. На подив багатьох, цього разу все завершилося хеппі-ендом.
Про зависання тридцяти чотирьох громадян Росії, сорока одного громадянина України та одного громадянина Вірменії на висоті 50 і 140 метрів у Місхорі дізналися через 2 з половиною години. Тобто о 17-й за київським часом.

НП спробували приховати від розголосу. Адміністрація канатної дороги суворо заборонила персоналу давати будь-які коментарі з приводу аварії. Але блогер, котрий випадково побачив високо над ущелиною нерухомий вагончик “канатки”, подзвонив у кілька корпунктів російського ТБ. Мабуть, знав, що серед бідолашних неодмінно мають бути мешканці РФ; а у таких випадках російська телевізія прибуває на місце якнайшвидше.

Зрозумівши, що перекрити витік інформації вже неможливо, журналістам дозволили знімати операцію з порятунку.

Довідка «Гречки» Будівництво канатної дороги «Місхор - Ай-Петрі» почалося у 1967 році і тривало 20 років. Лише 31 грудня 1987 першими пасажирами стала приймальна комісія. Канатна дорога простяглася на 2980 м від селища Місхор до зубців Ай-Петрі. Під час підйому по нижньому ділянці пасажири проходять 2 опори висотою по 18 метрів і опиняються на середній станції на висоті 391 метрів, де проходять контроль квитків і пересідають у вагончик верхньої ділянки. Верхня ділянка є унікальною, найдовшою безопорною в Європі протяжністю 1670 метрів і кутом підйому біля гір 46 ⁰. За 15 хвилин підйому з висоти пташиного польоту можна насолодитися панорамою від Гурзуфа до Фороса, а піднявшись на верхню станцію на висоту 1153 метрів, - самостійно продовжити свою подорож до заповідника. Канатна дорога відповідає всім сучасним нормам безпеки. Щодня до початку роботи, а так само неодноразово протягом дня, канатна дорога проходить повний технічний огляд.

Як повідомили у прес-службі ГУ ДС з надзвичайних ситуацій Автономної Республіки Крим, у вагончиках канатної дороги учора застрягли 76 людей, з них 13 дітей.

Ось як у стані рятувальників описують те, що відбувалося: «У момент аварії на трасі знаходилися два вагончики. Один з них з 36 туристами підбирався до нижньої станції Місхор, розташованої на висоті 50 метрів, другий вагончик із 40 туристами вже штурмував висоту у 140 метрів».

Як уточнили у ДСЧС, ця висота впритул примикає до плато Ай-Петрі, яке і було метою оглядової екскурсії.

Що стало причиною зупинки, ще належить з'ясувати. Одну з версій - відключення подачі електроживлення - вже можна відкинути, позаяк перебоїв у подачі електроенергії на лінії не було.

Відомо, що запустити «канатку» в аварійному режимі не вдалося, тож рятувальники вийшли до місця зупинки вагончиків. Інструктори-альпіністи стали звільняти людей з кабін.

Як повідомляють у ГУ ДС з надзвичайних ситуацій Автономної республіки Крим, до 18.45 з нижнього вагончика (з висоти 50 метрів) були евакуйовані 28 чоловік (всього в ньому було 36 осіб). Рятувальники почали підготовку до проведення операції евакуації туристів з висоти 140 метрів.

За інформацією на 21.00 були евакуйовані всі 36 пасажирів з нижнього вагона. Ніхто не постраждав.

Працювати на другий висоті було значно складніше. Давалася взнаки як сама висота, так і пов'язані з нею труднощі психологічного характеру: деякі туристи геть відмовлялися покидати кабінку вагончика, боячись висоти. Спускати їх доводилося по альпіністському канату - іншої можливості не передбачено. Психологам у складі рятувальної групи вдалося заспокоїти людей. У підсумку з висоти 140 метрів, де були блоковані 40 людей, були евакуйовані 17 туристів, з них 6 дітей. Як з'ясувалося, 9 з них - громадяни України і 8 - Російської Федерації.

Проведення операції ускладнювали погодні умови на узвозі. Вітер у місці проведення операції склав 10-12 метрів на секунду. Спуск однієї людини в середньому займав близько 10 хвилин. Спуску заважали крони дерев, за які чіплялися альпіністські канати, несучи людей до спасіння. Відомо, що спуск здійснювався з дотриманням максимальних заходів безпеки. Місце надзвичайної події висвітлювалося потужним променем за допомогою генераторів.

Влада Ялти оперативно «включилася» у рятувальну операцію, надала допомогу в забезпеченні харчування постраждалих і транспортування їх до міста. У рятувальній операції сукупно було задіяно більше 100 фахівців.

ВРАЖЕННЯ ПОСТРАЖДАЛИХ ВІД ЧИЄЇСЬ НЕДБАЛОСТІ...

- Приблизно о тридцятій по третій почалася вібрація, потім кабінка зупинилася, - розповідає туристка на ім'я Ніна. - Провисіли більше 4 годин. Там час взагалі-то не відчувається. Паніки не було. Всі поводилися пристойно. Спершу на землю відправили наймолодших туристів. Потім спустили тих, хто трохи старші, за ними жінок.

- Зовсім-зовсім не страшно було?

- Помірно страшно, якщо можна так висловитися. Найбільше я боялася за надійність кріплень. Бо важу дещо більше, ніж решта моїх попутників.
Віталій Сидоров (місто Попасна Луганської області):

- Були на екскурсії, вже спускалися вниз. Раптом фунікулер зупинився. Стали чекати, поки МНС нас врятують. Працювали рятувальники злагоджено, претензій до них ніяких.

Марія з селища Куркіне Тульської області:

- Я приїхала відпочивати до Феодосії. І ось потрапила в маленьку неприємність. Коли спускалися, спочатку був якийсь неприємний гучний звук. Стало страшнувато. Різко хитнулось і ми зупинилися. Висота була приблизно 70 метрів. Паніки ніякої не було. Просто чудово, що зібралася така компанія! Ніхто не пхався, ніхто не лаявся. Інструктор, який нас супроводжував, спокійно віддавав команди: станьте ось туди, а ви станьте туди. Все було чудово. Враження незабутні!

- Страшно було?

- Природно, страшно. Через несподіванки. Тобто, якби ми знали, чим все закінчиться, було б не так страшно. Я на такому пристосуванні спускалася вперше, не було відомо, чи витримає кріплення, чи не витримає. МНСники, спасибі їм, посміхалися постійно, такі всі чемні, підбадьорювали.
Володимир з Волзька (РФ, Автономна Республіка Марій-Ел):

- Прийшли альпіністи, обвішали чотирма або п'ятьма карабінами для страховки, посадили в сумку рятувальну, збиралися спускати. Але подзвонили з землі, кажуть, чекаємо на рятувальну групу. Розчепили й стали чекати.

Його дочка Ірина:

- Спочатку не знала, чого чекати. Думала, буде через вітер трясти.

Провідник канатної дороги «Ай-Петрі» Костянтин В'ячеславович:

- Люди взагалі молодці, а жінкам варто медалі давати за спокій і витримку!

...ТА КОМЕНТАРІ ФАХІВЦІВ

“Гречці” вдалося поговорити з керівником канатної дороги «Місхор-Ай-Петрі» Надією Сванідзе.

- Надіє Григорівно, коли проходив останній ремонт?

- Ремонт проходить постійно за регламентом. У кожного вузла свій регламентний час ремонту. Все відбувається своєчасно. 11 серпня проблеми з вузлом сталися зовсім раптово. Зараз проводиться заміна вузла, паралельно працює експертна комісія, яка розбирається в причинах події. Я поки не можу назвати точні причини.
- Як люди, блоковані в повітрі, відреагували на те, що трапилося?

- Я хочу принести пасажирам свої вибачення за цю ситуацію. Але треба сказати, що незадоволених, обурених не було. Всі з розумінням поставилися до того, що трапилося.

- Зараз канатна дорога не працює. Чи надовго її зупинили?

- Нам не потрібно замовляти запасні деталі, все є. Після ремонту ми повинні отримати дозвіл і тоді знову зможемо запустити канатну дорогу. Думаю, на це знадобиться менше місяця.

Поруч із Надією Сванідзе під час нашої розмови перебував голова тієї самої експертної комісії, 1-й заступник територіального управління Держпромнагляду Криму Олексій Дячишин. І ось що розповів він:

- Ми займаємося розслідуванням причин виниклої аварії. Поки нічого конкретного не скажу. Зараз ми знімаємо шків, вал і підшипники, будемо встановлювати новий вузол. Після цього має пройти позачергове опосвідчення всієї канатної дороги. Треба обов'язково визначити причину. Таких інцидентів за все існування канатки «Місхор-Ай-Петрі» ще не було. У всіх країнах світу, де існують канатні дороги, є докладний план евакуації. Передбачені люки в самих кабінах, спецзасоби для евакуації. Тому, що стосується рятувальної операції, то вона пройшла дуже успішно. Ніхто не постраждав, ніхто не звернувся за медичною допомогою.
- Скажіть, а чому не було задіяно вертоліт? У соціальних мережах це активно обговорюється...

- Це повна дурість. У такій ситуації ніякий вертоліт не потрібен. У нас існує спеціальне аварійно-рятувальне формування. Буквально недавно проходили тренувальні заняття саме з евакуації з канатної дороги у разі виникнення НС. Вони проводяться регулярно. Ми задіяли тільки автотранспорт, який доставляв спущених на землю людей на місце базування, де їм давали пледи, чай, бутерброди.

- Чи передбачена якась компенсація пасажирам за таку аварійну ситуацію?

- Компенсацію підприємство видавало відразу, як тільки людей привозили на місце базування. По 500 гривень кожній людині плюс вартість квитка на канатну дорогу - 65 гривень за дорослий квиток і 30 гривень за проїзд дитини.

Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити