У Добровеличківці з'явився свій доктор Пі: людей надурив на десятки тисяч

Опубліковано . в Надзвичайні події

Кількість переглядів - 2262

На Кіровоградщині жителі райценту Добровеличківка стали жертвами шахрая, якому позичали по 8-10 тисяч і на такі ж суми страхували у нього своє майно. Принаймні, вони так вважають.

Хочеш знати, з якою людиною маєш справу, - позич їй гроші, кажуть навчені гірким досвідом. 70-річний Микола Лупенко перевірив правоту цієї прикмети на собі. В кінці січня пенсіонер виручив одну поважну людину, назвемо його паном Р., в недавньому минулому нашого колегу.

Попросив мене позичити гроші на операцію дружині. А чому б не позичити, це діло житейське, - каже Микола Мефодійович. 

Гроші позичальник обіцяв повернути через два місяці, коли ж настав час платити «за рахунками», почав просити зачекати ще місяць, потім ще. У Миколи Мефодійовича кілька разів вривався терпець і він навіть додому ходив до свого боржника, аби забрати зароблене мозолями, але той мало на коліна не падав, просився, як у батечка, обіцяв сім мішків вовни та щоразу вигадував нові виправдання.

Був журналістом – став аферистом?

- Одного я разу не витримав і навіть побився з ним. А люди мені кажуть: «Та чи ви не знали, що він аферист? Він вже напозичався по всій Добрій (Добровеличківка. –Авт.) і настрахував кого на 8, кого на 10 тисяч гривень. Обіцяв, що вони одержать втричі більше, і не повертав навіть те, що брав. Звідки ж мені було знати, що людина, яка працювала на телебаченні і в газеті, журналіст, на таке здатний? Я звик довіряти людям, - пояснює пенсіонер.

А нещодавно пригрозив, що якщо не віддасть гроші до цього понеділка, то звернеться в міліцію і до суду. Того самого понеділка, який Микола Мефодійович визначив як крайній термін, зустрілися ми з ним біля Добровеличківського райвідділу міліції. Гроші боржник йому так і не повернув, на телефонні дзвінки не відповіддає, а востаннє, коли бачилися, погрожував.

- Сказав, якщо я напишу заяву в міліцію, то мене прив’яжуть до двох дерев і перервуть навпіл. А сьогодні подзвонив йому з чужого номера, бо на мій не відповідає, тільки назвався – він відразу поклав трубку, - розповідає Микола Лупенко. – Тепер от з’ясовується, що за ним тягнеться шлейф сумнівної слави ще з «Оранти», де він починав працювати страховим агентом. А нещодавно один фермер влаштував йому самосуд, після чого він потрапив до лікарні. Але це така брехлива і хитра людина, що я не здивуюся, якщо він все симулював, аби виграти час.

Кум – шахрай?

Крім Миколи Лупенка до райвідділку міліції прийшли дві жительки Піщаного Броду, Ніна Нікітіна та Наталя Воробйова. Вони також мають небезпідставні претензії до громадянина Р. (прізвище не називаємо до встановлення його вини в судовому порядку). Ніна Миколаївні він доводиться кумом. Каже, що знайома з ним з юних літ, неодноразово з покійним чоловіком приймали в себе вдома та частували медовухою, і тільки в шістдесят років з’ясувала, що воно за птиця.

- 12 березня явився до мене, не було ще й восьмої ранку. «Миколаївно», - каже, - «У мене до тебе справа. Я зараз працюю страховим агентом в компанії «Гарантія», застрахуй у мене своє майно, тебе ж уже двічі обкрадали». Я йому кажу, що не можу, бо мені недавно зробили операцію, а на 2 травня призначили повторну. Та він як почав умовляти, я й здалася. Бланки у нього вже були підготовлені, з печатками. Це мене насторожило. А він мені: «Якщо ти переживаєш, що вони недійсні, то я дам тобі розписку». Все ж нам з дочкою ті печатки здалися схожими на віддруковані на прінтері. Місяць ми проколотилися в переживааннях, а потім я зателефонувала в цю страхову фірму в Кіровоград і поцікавилася, чи є у них укладений зі мною договір.
Договора не виявилося ні в кіровоградському, ні в київськоїму, ні в жодному іншому представництві страхової компанії.

- Тоді він мені поклявся, що поверне гроші найближчим часом, але так і не повернув. Крім мене, залишилися без грошей ще щонайменше десять чоловік, - каже Ніна Миколаївна. – Колись приїхала до нього, а там ще двоє чоловіків, кажуть, що теж приїхали за грошима. Пізніше стало відомо, що він в лікарні начебто з черепно-мозковою травмою і зламаним ребром. Хтось із позичальників влаштував самосуд. Але в лікарні його чомусь з таким діагнозом тримали не довго. Швидше за все, він симулював свій тяжкий стан. Серед лікарів, до речі, також є потерпілі.

Телефонуємо до місцевого лікаря Петра Пацюка, він також написав заяву до міліції на Р.

- 31 січня я йому позичив на два місяці під розписку 10 тисяч гривень. Через деякий час він попросився віддати трохи пізніше, через місяць-два, але так і не повернув, - каже Петро Іванович. – Тоді я звернувся до суду і 31 липня суд виніс вирок на мою користь. Тепер справа за виконавчою службою, але ось уже два місяці минуло, а кошти з нього так і не стягнули. Начальник виконавчої служби сказав, що вони з’ясовують, яке в нього є майно.

Наталя Воробйова дізналася про те, що стала жертвою афери, від Ніни Нікітіної. Вона прочула, що кум навідувався і до неї, і вирішила попередити жінку, але запізнилася. Та вже встигла обміняти 10 тисяч гривень на фальшивий страховий поліс, її договору також не виявилося в базі даних страхової фірми.

Директору «СТ «Гарантія» Віті Момот дістався такий співробітник від її попередника. Хоч і працювала з ним разом ще в «Оранті», пересікалися не часто, а тому не знала, що воно за людина, аж поки не стали працювати разом. Спочатку все, що він казав, брала навіру.

- Весь час у нього щось траплялося: мало не щомісяця хтось помирав з рідних, то він сам хворів, - розповідає Віта Василівна. – Я спочатку йому співчувала, а з часом почали виникати підозри: що за напасть така переслідує людину, і скільки за рік у нього померло родичів. Коли в червні 2013-го до мене звернувся за допомогою житель Добровеличківки, якому Р. заборгував гроші, я відразу виїхала на місце, щоб розібратися в ситуації. Р. при мені розрахувався з людиною і та не мала жодних претензій до компанії. Незважаючи на це, я розпочала службову перевірку. Саме в цей час до мене звернулася Ніна Нікітіна з договором страхування, який їй виписав Р. Документ виявився фіктивним, виготовленим за допомогою оргтехніки, з підробними печатками та підписами. Коли ж я приїхала до лікарні, в якій перебував Р., у зв’язку з нанесенням йому тілесних пошкоджень, для з’ясування ситуації, то не побачила на ньому жодного синця. Вислухавши його пояснення, я звернулася до органів внутрішніх справ за допомогою, після чого Р. мені телефонував з погрозами. На даний час відкрито кримінальне провадження, встановлено ще декілька фактів шахрайства з боку Р. Тож прошу всіх жителів району, які страхували своє майно в Р., звертатися до мене особисто за телефоном 067 461 70 10 або до органів внутрішніх справ.

Всіх, кому винен, - пробачаю

Міліція відкрила кримінальне провадження за статтею 91 Кримінального процесуального кодексу України, однак люди вимагають негайного арешту Р., щоб не накивав п’ятами як прісновідомий ректор Національного університету податкової служби Петро Мельник, і не переписав своє майно на рідню. Бо тоді годі сподіватися повернути свої кровні, адже судовим виконавцям нічого буде з нього взяти. Однак перший заступник начальника райвіділу- начальник слідчого відділу Добровеличківського райвідділу міліції Олег Соколець розводить руками.

- З прийняттям нового кримінально-процесуального законодавства, змінився порядок вибору запобіжних заходів для підозрюваного. Раніше це мав право робити слідчий: якщо мова йшла про тяжкі злочини, то ми могли арештувати підозрюваного, а вже потім збирати докази. Новий КПК вимагає це робити навпаки, - пояснює Олег Вікторович. – Спочатку треба зібрати достатньо доказів, а потім з ними звертатися до суду для обрання міри запобіжного заходу. Для того, щоб арештувати нашого підозрюваного, що в своїх діях керувався злим умислом. Тому зараз ми чекаємо на результати експертизи, щоб довести, що він використовував підробні бланки. Якщо експертні висновки це підтвердять, то йому також інкримінуватимуться додаткові статті – привласнення чужих коштів та підробка службових документів. Справа ускладнюється тим, що деяку інформацію про нього, зокрема, про його рахунки в банках, ми можемо дізнатися тільки за ухвалою суду.

На час нашого візиту до Добровеличківки, до райвідділу міліції звернулося десять чоловік, які мали справу зі страховим агентом-аферистом з 2011 по 2013 рік. Але люди припускають, що це далеко не всі, кого ошукав добровеличківський доктор Пі. Він, як і його знаменитий колега, досить гарний психолог, який не гребує ніякими засобами переконання, навіть шантажем та залякуваннями. А також полюбляє розказувати, що за ним стоять дуже впливові люди, які кожному, хто звернеться до міліції, звернуть голову. Іншим каже, що купить суди і міліцію. Тому Ніна Нікітіна не відкидає припущення, що дехто просто боїться писати заяву.

Начальник слідчого відділу Олег Соколець у свою чергу просить усіх жителів району, які через громадянина Р. розпрощалися зі своїми грошима, звертатися до Добровеличківського РВ УМВС в області за телефоном: (253) 5-12-02.

Наталя КРАВЧЕНКО, «Нова газета»

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити