У Кропивницькому на історичному місці збудують Петропавлівський храм (ФОТО)

У Кропивницькому будуватимуть храм Української Православної Церкви Київського Патріархату, він стане першим в центральній частині обласного центру. До його будівництва вже може долучитися кожен бажаючий.

Кількість переглядів - 8135

Опубліковано . в Лонгріди


Жителі Кропивницького знають це місце по вулиці Маланюка в районі Полтавської: великий хрест з іконою святих Петра і Павла, дерев’яний паркан, яким обнесено невелику земельну ділянку і за ним храм, у пристосованому приміщенні, де вже не перший рік відбуваються богослужіння.

cerkva15

Перша згадка про церкву святих Петра і Павла на теренах Кропивницького(тоді Єлісаветград, - авт.) датується 15 жовтня 1774 року, як новозбудована на цвинтарному місці. Про це йдеться в історичній довідці старшого наукового співробітника відділу історії Кіровоградського обласного краєзнавчого музею Костянтина Шляхового. Церква була дерев’яною, з дзвіницею та будинком священика і знаходилась біля цвинтаря.

У 1860 році за кошти купця Герасима Романченко поруч з дерев’яною заклали кам’яну Петропавлівську церкву. Освятили її за десять років вже після смерті благодійника. А у 1871 році храм було добудовано. На той час роботи коштували 100 000 рублів.

Церква знаходилась на схід від переїзду через залізницю на Аджамську дорогу(зараз вул. Толстого на Некрасівці). Храм було знищено радянською владою під час антирелігійної кампанії 1930-х років . Нині на цьому місці знаходиться Полтавський муніципальний ринок, що по вул. Маланюка.

Землю під будівництво храму святих апостолів Петра і Павла, фактично на тому ж місці, де він був і раніше, міська влада Кропивницького виділила ще у 2009 році, але надала її в оренду. Окрім того, під виділеною ділянкою проходить силовий кабель, що належить ПрАТ «Кіровоградобленерго». Через це спочатку священики Микола Шутяк, а згодом – Іван Шубин, настоятель Петропавлівської парафії, мусили домовлятись з енергетиками та з владою щоб розпочати будівництво. Лише минулого року цей процес було завершено.

Священик Іван Шубин родом з Франківщини, ще змалечку він допомагав під час служіння в місцевому храмі і зв’язав своє майбутнє з церквою. По закінченню духовної семінарії, вступив на теологічний факультет Чернівецького університету.

cerkva14

Із шостого класу я прислужував у церкві. По закінченню дев’ятого - поступив у Волинську семінарію, а після неї до Чернівецького національного університету на філософсько-теологічний факультет.

Коли ж випала нагода переїхати до центральної України та бути дияконом у єпископа Марка, без роздумів погодився.

— священик Іван Шубин

На батьківщині отця Івана відвідувати церкву – звична річ. Жителі Галичини щонеділі відвідують храми, а їх настоятелі – завжди шановані громадою люди.

Я родом з Івано-Франківщини, з села Тисів Долинського району. Жити на таких теренах України, де менше служить наших священників - було моїм особистим бажанням. Ще із семінарії я був знайомим із владикою Марком, тому обрав Кропивницький. Хоча до того на Кіровоградщині ніколи не був.

— священик Іван Шубин

Вже 6 років отець Іван служить Богу та людям у Кропивницькому, а віднедавна опікується будівництвом храму.

Деякий час я був дияконом, але у грудні 2014 року очолив парафію святих апостолів Петра і Павла, що по вулиці Маланюка. На той час міська влада виділила нам землю, за яку ми платили оренду, і лише у 2015 році ділянку передали парафії у постійне користування, було виготовлено проект.

Наступну проблему ми вирішували з «Кіровоградобленерго». Через нашу ділянку пролягає їх кабель і за його перенесення ми мали сплатити 128 тисяч гривень.

— священик Іван Шубин

cerkva12

Містяни про парафію знають, на Великдень тут збираються близько тисячі вірян, на щонедільних службах їх значно менше, але священик Іван Шубин впевнений - до великого гарного храму ходитимуть багато людей.

Схожа ситуація у нас була на Гірничому, коли збудували церкву, стало ходити більше людей. Адже приємно молитися у гарному храмі, хоч до якості самої молитви місце значення не має. Проте вираженням молитовного життя парафії є, серед іншого, затишний та охайний храм.

— священик Іван Шубин

Наразі у Кропивницькому є лише один типовий храм УПЦ Київського Патріархату, що знаходиться на селищі Гірничому. Більшість парафій розміщуються у пристосованих для проведення богослужінь приміщеннях.

Тут добрі і щирі люди, особливо в селах. Але на Іванофранківщині в кожному селі є храм, а тут не завжди так. За ці роки, що я тут, в місті багато змін на краще. З’являються храми в районах, але прогрес доволі повільний.

— священик Іван Шубин

Минулого року парафії вдалось отримати всі необхідні документи і затвердити зміни до проекту. Наразі триває збір коштів, адже вартість робіт та матеріалів з моменту виділення земельної ділянки у 2009 році зросли в рази.

cerkva16

У цьому храмі буде підвальне приміщення. Для цього треба викопати котлован, зробити фундамент і його перекрити. Ці роботи слід виконувати послідовно і безперервно, адже якщо викопати котлован, а підуть дощі чи сніг, робота буде марною. На це потрібна чимала сума коштів.

За підрахунком 2016 року, будівництво фундаменту і цокольного поверху обійдеться в 800 тисяч гривень.

— священик Іван Шубин

Зусиллями самих парафіян збудувати храм буде складно, тому українська церква сподівається на допомогу всіх небайдужих. Отець Іван впевнений, що пожертва кожного стане вагомим внеском у розбудові Христової Церкви й у справі спасіння людей, які в майбутньому приходитимуть до цього святого храму.

Зібрати кошти на зведення церкви допомагають і земляки Івана Шубина з Франківщини, підтримують вони його і словом на сторінці священика у Фейсбуці:

Ми пам’ятаємо о. Івана ще хлопчиком, який прислуговував біля священика. Завжди спокійний, привітний, добрий. Пройшовши шлях навчання , став парохом Храму Первоверховних апостолів Петра та Павла на сході нашої держави. Добре відомо, яких моральних зусиль, витримки і наполегливості, християнського миролюбства вимагає діяльність на благо церкви та українського народу.

Ми, Ваші земляки, мешканці села Тисова, що на Івано-Франківщині, щиро підтримуємо Вас. Хай Бог Вам допомагає втілювати в життя всі Ваші задуми, хай український храм височіє в м.Кропивницькому.

— Світлана Матіів, жителька с. Тисів

cerkva13

Долучитись до доброї справи з відбудови Петропавлівського храму може кожен, за реквізитами, що наведенні нижче, можна здійснити пожертву на будівництво:

Релігійна громада УПЦ КП
парафія святих апостолів Петра і Павла
Код ЄДРПОУ 37168380, р/р 26006052916529,
МФО 323583 у ПАТ КБ «ПриватБанк»
м. Кропивницький.

За довідками можна звертатись до настоятеля парафії священика Іван Шубина у Фесбуці або за телефоном: (097) 758-67-70.

 

G