Як садити перець і баклажани: поради
«Гречка» продовжує рубрику з порадами й секретами вирощування овочів. Спільно з експерткою з овочівництва цього разу розповідаємо про перець і баклажани. Адже ці культури також мають свої особливості з вирощування та догляду.
Професійною інформацією ділиться доктор сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник, учений секретар Інституту овочівництва і баштанництва Національної академії аграрних наук Оксана Сергієнко.
До речі, за даним ініціативи городніх військ «Сади Перемоги», через війну у 2022-му Україна може недоотримати 58% врожаю перцю та 71% врожаю баклажанів. І це, на жаль, одні із найвищих відсотків втрат з переліку врожайності овочів в країні.
Посадка перецю і баклажанів: поради
Краще, щоб на землі під посадку перцю та баклажанів попередній рік росли бобові, люцерна, конюшина. Також гарні попередники – цибуля ріпчаста, огірок, капуста, однорічні трави. Допустимі – морква та буряк.
Термін повернення посівів на цю земельну ділянку – не раніше, ніж через 3-4 роки.
Не бажано висаджувати рослини перцю гіркого поряд з рослинами перцю солодкого. Можливе перезапилення, в результаті чого отримаєте гірки плоди перцю солодкого.
Підготовка землі для посадки баклажанів
Восени ґрунт перекопується або проводять оранку, обробляють мотоблоком. Глибина – до 20 см.
Рано навесні також необхідно розпушити верхній шар ґрунту бороною. Тобто закрити вологу граблями чи мотоблоком. Глибина невелика – 2-4 см.
Перед висаджуванням розсади треба розпушити ґрунт до глибини 14-15 см.
Сорти перцю та баклажанів
Інститут овочівництва і баштанництва рекомендує такі сорти перцю:
- ультраранній «Лада»;
- ранні «Снігур»;
- середньоранні «Валюша», «Любаша»;
- середньопізній «Світозар».
Із сортів баклажана рекомендують:
- ранньостиглі «Сапфір», «Лідер», «Прем’єр»;
- середньостиглий «Біла лілія».
Висаджування перцю і баклажанів
Розсаду висаджують у відкритий ґрунт приблизно у третій декаді травня, тобто після 20 числа. Це роблять для того, аби запобігти загрозі весняних заморозків.
Для зручнішого догляду за рослинами та збирання врожаю рядки з рослинами краще розміщувати стрічковим способом. Схема така: у стрічці – два рядочки на відстані 40-50 см, а доріжка між стрічками – 70 см.
Добрива вносять у кожну лунку. Десь 50 гранул добрива нітроамофоска або велику жменю перегною. Обов’язково їх перемішати з ґрунтом і налити води. Після того, як вода всмокталася розсади висаджують так, щоб корінці були розправлені в різні боки, акуратно.
Глибина висаджування перцю і баклажанів, наприклад, відрізняється від висаджування помідорів, тобто глибоко садити не треба.
– Треба сади не глибше, ніж до сім’ядольних листків, щоб вони залишилися над ґрунтом, – пояснює про особливості висаджування розсади Оксана Сергієнко. – Баклажан садять лише до рівня кореневої шийки.
Після приживлення розсади бажано провести мульчування ґрунту, тобто вкривання рослинними рештками.
Як пояснює експертка, це сприяє збереженню вологи в ґрунті, відпадає необхідність його розпушування, суттєво знижує появу бур’янів, плоди не будуть торкатися землі і не загниватимуть.
Догляд за баклажанами і перцем
Проти колорадського жука потрібно провести оприскування ділянки одним із переліку дозволених до використання в Україні пестицидів і агрохімікатів.
Врахуйте, що за 5-10 діб до початку збирання плодів та у проміжках між зборами обприскувати рослини можна лише біопрепаратами з обов’язковим додержанням кратності застосування та термінів вичікування.
Поливати рослини – у лунки, десь до 2 літрів води у кожну. Бажано потім присипати лунки сухим ґрунтом, щоб він не тріскався.
Треба слід регулярно видаляти бур’яни. Розпушувати ґрунт і одночасно підгортати його до рослин.
Підживлюють рослини препаратами, які також можна придбати в торговельній мережі.
Збір врожаю перцю та баклажанів
Плоди збирають регулярно. Обов’язково з плодоніжками. Баклажани можна збирати раз на тиждень.
– Запізнюватися зі збиранням плодів баклажана не можна. Оскільки вони швидко втрачають якість. У них уже оформлюється насіння і вони стають гіркими, – зауважує фахівчиня з овочівництва.
Плоди перцю до речі краще зберігаються у поліетиленових пакетах, у холодильнику вони можуть зберігатися до 30 діб. Баклажани швидко псуються і погано зберігаються. Але зберігати їх треба у прохолодному приміщенні за температури до 10 градусів тепла і відносною вологістю десь 80-90%.
«Гречка» також нагадує інструкцію для чайників, як виростити помідори та секрети вирощування огірків.