Як виростити цибулю з насіння: поради експертки

10:02, 12 Квітня, 2022

Цибуля – рослина без якої важко уявити кулінарні шедеври та навіть народну медицину. Тому варто знати, як її правильно вирощувати й доглядати, аби мати гарний врожай. Про це «Гречка» і розповідає в рамках серії фахових публікацій з вирощування овочів.

Професійною інформацією ділиться доктор сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник, учений секретар Інституту овочівництва і баштанництва Національної академії аграрних наук Оксана Сергієнко.

Як виростити цибулю з насіння

Якщо цибулю висіваєте, зараз, у квітні, для цього саме час. Фахівчиня каже, що в Інституті вони висівають цибулю насінням і отримують товарні гарні цибулини.

Посіви цибулі бажано розміщувати з посівами моркви й навпаки.

«Це відлякує цибулеву і морквяну муху», – каже Оксана Сергієнко.

Підготовка землі для посадки цибулі

Краще, щоб на землі під цибулю попередній рік росли огірок, картопля рання, бобові, томат, однорічні трави. Допустимі – морква, буряк, кабачок, кавун і гарбуз.

Термін повернення на ту ж ділянку – не раніше, ніж через 3-4 роки.

Восени за наявності можна вносити перегній – до 7 кг на кв. м, до 60 г на кв. м нітроамофоску. Їх рівномірно розподіляють по ділянці. Глибина обробітку ґрунту – до 20 см.

Навесні верхній шар ґрунту розпушують граблями або боронують чи обробляють мотоблоком на глибину загортання насіння. Це робиться неглибоко – до 3 см. Якщо будете використовувати сіянку – до 5 см.

Сорти цибулі

Інститут овочівництва і баштанництва рекомендує такі сорти:

  • гострі «Глобус», «Варяг», «Любчик» (його цінують при готуванні шашликів), «Ткаченківська»;
  • напівгострі, салатні «Амфора», «Веселка», «Мавка»;
  • солодкий «Біляночка».

Сіяти або садити цибулю

За п’ять діб до висаджування сіянки цибулинки слід перебрати, видалити сухі, гнилі, пророслі. Для знезараження збудника хвороб бажано цибулинки прогріти, наприклад, на батареї: близько 12 годин за температури 40 градусів.

Якщо сіятиме, то насіння просушіть до сипучого стану і за можливості змішайте з порошком крейди.

«Таке насіння краще видно на ґрунті під час сівби. Адже коли загустите цибуля, то отримаєте дрібні цибулинки», – пояснює фахівчиня з городництва.

Посів цибулин уже зараз треба робити. Сіянку висаджують на 2-3 тижні пізніше, ніж висівають насіння – десь наприкінці квітня-початку травня.

Догляд за цибулею

Якщо хочете виростити товарну цибулину, то її варто прорвати у фазі трьох-чотирьох листків і залишити на відстані 4-6 см.

А якщо хочете отримати сіянку, то посіви залишайте загущеними.

Рослини можна підживлювати рідкими добривами, стимуляторами, які можна купити в магазинах.

Для того, щоб посіви менше хворіли чи уражувалися шкідниками треба боротися з бур’янами.

Збір та зберігання цибулі

Починають збирати цибулю, коли починає вилягати перо. При цьому має бути сонячна погода. Якщо такої можливості немає, то цибуля, яку вибрали, можна розстелити тонким шаром, щоб вона гарно просохла.
Цибулю зберігають при температурі від 0 до +2 градусів. Якщо умови гарні, то цибуля пролежить до весни.

«Гречка» також нагадує інструкцію для чайників, як виростити помідори та секрети вирощування огірків, перцю та баклажанів.

Останні новини по темі
Кіровоградщина в десятці областей, де збудують постійне житло для переселенців
bud
IT
З початку війни на Кіровоградщині зареєструвалися 112 ФОПів
Читайте також

Знам’янська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель на фронті земляка-захисника Олександра Колісника....

18:30, 30 Травня, 2024

У Кропивницькому сьогодні, 30 травня, напередодні Міжнародного дня захисту дітей оголосили імена переможців щорічного міського конкурсу “Дитина року”....

18:27, 30 Травня, 2024

Протягом місяця у Кропивницькому в рамках акції Інспекція «Ї» виявили понад 100 рекламних вивісок з російською мовою....

17:39, 30 Травня, 2024