Гарбузи, кабачки, патисони: секрети гарного врожаю

09:03, 20 Квітня, 2022

Як виростити на своїх городах кабачок, гарбуз, патисон – «Гречка» розповідає в черговій фаховій публікації про родину гарбузових.

Професійною інформацією ділиться доктор сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник, учений секретар Інституту овочівництва і баштанництва Національної академії аграрних наук Оксана Сергієнко.

Як виростити гарбузи

Гарбузи поділяються на:

  • гарбуз великоплідний;
  • гарбуз твердокорий;
  • гарбуз мускатний.

За словами фахівчині ці три гарбузи не перезапилюються між собою. Тому хто хоче збирати з них насіння, може висівати їх на одній території.

«Якщо будете вирощувати на одній ділянці гарбуз твердокорий, кабачок і патисон, то вони будуть перезапилюватися між собою і те насіння, яке зберете не буде оригінальним і втратить свої сортові якості», – попереджає Оксана Сергієнко.

Підготовка до посадки гарбуза

Кращі попередники під посадку гарбуза: бобові, цибуля ріпчаста, картопля, томат, перець, баклажан, однорічні трави. Допустимі – капуста, морква, буряк. Термін повернення посівів гарбуза на ту саму земельну ділянку – не раніше, ніж через 3-4 роки.

Восени ґрунт під посадку гарбуза краще перекопати, або провести оранку на 18-20 см.

Рано навесні верхній шар ґрунту слід розпушити на глибину 2-4 см, а перед сівбою – на глибину 5-6 см.
«Це глибина залягання насіння», – уточнює фахівчиня.

За оптимальних умов зберігання насіння гарбуза також довго зберігається – понад 6-8 років.

Перед посівом насіння для знезараження можна прогріти за температури 30-40 градусів протягом 10-20 діб. Загартовують насіння особливо гарбуза мускатного змінними температури. Для цього насіння протягом 6-12 годин витримують у кімнаті при температурі 18-20 градусів Цельсія, а решту частину доби – у холодильнику від 0 до 1 градусу. Загартовують насіння таким методом 7-12 діб. Якщо насіння почне проростати – скоротіть термін перебування у теплі до 4-6 годин.

Насіння гарбуза великоплідного та твердокорого висівають орієнтовно в другій декаді травня, а мускатного – на тиждень пізніше.

Норма висіву насіння 3-4 г на 10 кв. м.

«Рослини розміщують в основному квадратно-гніздовим способом. Це з міжряддями 150-200 см, а відстань між гніздами у рядках – менше як 150 см», – каже Оксана Сергієнко.

У кожну лунку глибиною 5-7 см спочатку вносять добрива: 35-50 г нітроамофоска або жменю перегною. Обов’язково перемішують з ґрунтом. Якщо він недостатньо вологий, то додають ще літр води. Після всмоктування води в лунку рівномірно висівають 3-4 насінини й загортають сухим ґрунтом.

Сорти гарбуза

Інститут овочівництва і баштанництва рекомендує такі сорти:

  • мускатний «Доля»;
  • великоплідні «Валок», «Славута»;
  • твердокорі «Мозоліївський», «Український багатоплідний».

Догляд за гарбузом

Після утворення першого справжнього листка рослини слід прорвати в гнізді і залишити не більше 1-2 рослин.
Починаючи з фази 3-4 справжніх листків у кожному гнізді залишають по одній рослині.

Підживлення рослин бажано проводити на ґрунтах, які бідні поживними речовинами. Підживлюють препаратами, які можна знайти в торговельній мережі.

Від захисту шкідників, в основному це попелиця, дозволено застосовувати в період дозрівання плодів лише біопрепарати, наприклад «Актофіт».
На початку можна застосовувати хімію.

Ознака того, що плоди дозріли є засихання листків плодоніжки, визначається рисунок кори, її затвердіння.
Збирають уражай в суху погоду до настання приморозків. Плоди закладають на зберігання разом з плодоніжкою. Пошкоджені плоди треба використовувати в першу чергу. Для тривалого зберігання вибирають добре дозрілі плоди і зберігають їх за температури 6-12 градусів Цельсія і відносній вологості повітря до 80%. Для гарбуза не допустиме зниження температури до мінус двох градусів.

Як виростити кабачки

Кращі попередники під посадку кабачка, патисона: бобові, люцерна, конюшина, цибуля ріпчаста, часник, картопля, томат, перець, баклажан, однорічні трави. Допустимі – капуста, морква, буряк. Термін повернення посівів кабачка на ту саму земельну ділянку – не раніше, ніж через 3-4 роки.

Кабачок можна розміщувати на одній ділянці з огірком, кавуном, динею, гарбузом, патисоном.

Восени ґрунт під посадку кабачка перекопують, проводять оранку на глибину 20 см.

Навесні верхній шар ґрунту розпушують на глибину до 3 см, а перед сівбою – на глибину загортання насіння 5-6 см.

Висівають насіння кабачка і патисона 5-6 г на 10 кв. м.

Насіння також має довгий термін зберігання – понад 6-8 років.

Сорти кабачка та патисона

Інститут овочівництва і баштанництва рекомендує такі сорти:

  • кабачок білоплідний «Чаклун», зеленоплідний «Скворушка»;
  • патисон білоплідний «Перлинка», «Сашенька», жовтого кольору «Золотинка».

У торговельній мережі є багато іноземних гібридів кабачка та патисона.

Підготовка насіння кабачка і висівання

Для знезараження насіння, а також для збільшення рясного цвітіння жіночими квітками, його прогрівають 10-20 діб за температури до 40 градусів на батареях чи трубах опалення.

Також можна загартовувати насіння змінними температурами, як і у випадку мускатного гарбуза.

Насіння кабачка і патисона бажано висівати у два строки. Перший строк – третя декада квітня-початок травня. Накрити агроволокном чи прозорою плівкою, аби прискорити сходи і захистити рослину від низьких температур. Коли настане стійке потепління накриття прибирають.

Основну площу ділянки під кабачок і патисон засівають у першій-другій декаді травня.

Також кабачок і патисон можна висівати, як повторну культуру, після ранніх овочів та зелені.

Спосіб розміщення – квадратно-гніздовий з міжряддям 70 на 70 см. Або стрічковий спосіб – з міжряддями 50-90 см, а між рослинами 70 см.
«Тобто чергуються вузькі й широкі смужки», – зауважує експертка.

У лунку глибиною до 6 см спочатку вносять добрива: 35-50 г нітроамофоска або перегній, та перемішують з ґрунтом. Якщо він недостатньо вологий, то в кожну лунку додають ще 1-1,5 л води. Після всмоктування води висівають 3-4 насінини і загортають сухим ґрунтом.

Догляд за кабачком

У фазу утворення першого справжнього листка рослину слід прорвати і залишити 1-2 у лунці. Одночасно при цьому прибрати бур’яни і розпушити ґрунт.

На бідних ґрунтах також проводять підживлення.

«Кабачки добре відгукуються на поливи», – каже Оксана Сергієнко.

Для захисту від шкідників і хвороб у період плодоутворення можна застосовувати лише біопрепарати. А до плодоутворення можна застосовувати хімічні препарати.

Плоди кабачка збирають регулярно. Не рідше двох разів на тиждень. Коли кабачки досягають довжини 14-16 см.
Для короткотермінового зберігання – 5-7 діб плоди слід збирати вранці. Запакувати у плівкові пакети і покласти у прохолодне місце або холодильник.

«Гречка» також нагадує секрети вирощування огірків, перцю й баклажанів, цибулі, моркви, помідорів, буряка.

Останні новини по темі
Читайте також

У середу, 4 грудня, на Кіровоградщині, як і по всій країні, діятиме графік відключень електрики. О 21:46 3 грудня в «Кіровоградобленерго» повідомили про зміни у запланованих гра...

21:58, 3 Грудня, 2024

Сьогодні, 3 грудня, чотири громади Кіровоградщини повідомили про загибель на фронті земляків-захисників....

16:46, 3 Грудня, 2024

У Кропивницькому у вівторок, 3 грудня, відбулися урочистості з нагоди Міжнародного дня людей з інвалідністю. Отримані подарунки організації передали на ЗСУ....

16:17, 3 Грудня, 2024