Вирощуємо кавуни і дині: секрети баштанних

15:46, 21 Квітня, 2022

Літнє меню важко уявити без кавунів і динь. Тому як вдало виростити соковиті кавуни й смачні дині, «Гречка» розповідає в черговій фаховій публікації з баштанництва.

Професійною інформацією ділиться доктор сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник, учений секретар Інституту овочівництва і баштанництва Національної академії аграрних наук Оксана Сергієнко.

Як виростити кавуни і дині на домашньому баштані

Кращі попередники під посадку кавунів і динь: бобові, цибуля ріпчаста, часник, картопля, томат, перець, баклажан, однорічні трави. Допустимі – капуста, морква, буряк столовий.

Кавуни і дині можна розміщувати на одній ділянці разом з огірком, кабачком, патисоном, гарбузом.

Термін повернення посівів на ту саму земельну ділянку – не раніше, ніж через 8-10 років.

«Не рекомендується вирощувати кавун і диню в низинах», – зауважує фахівчиня.

Восени ґрунт перекопують, проводять оранку на глибину до 20 см.

Навесні верхній шар ґрунту слід розпушити, щоб зберегти в ньому вологу. Перед сівбою глибина розпушування ґрунту – 6 см.

За оптимальних умов зберігання насіння кавуна і дині зберігають високу схожість – 6-8 років.

Для знезараження та утворення більшої кількості жіночих квіток насіння можна прогрівати і загартовувати, за прикладом гарбуза.
Прогріти насіння за температури 30-40 градусів протягом 10-20 діб. Загартування насіння: протягом 6-12 годин витримують у кімнаті при температурі 18-20 градусів Цельсія, а решту частину доби – у холодильнику від 0 до 1 градусу. Загартовують насіння таким методом 7-12 діб. Якщо насіння почне проростати – скоротіть термін перебування у теплі до 4-6 годин.

Сорти кавуна і дині

Інститут овочівництва і баштанництва рекомендує такі сорти:

  • кавуни: «Макс Плюс», який зберігає свої якості понад 60 діб; ультраранні «Шарм»; «Сонячне Сяйво» з жовтим м’якушем; ранньостиглий гібрид з високою врожайністю «Казка»;
  • дині: «Тітовка», «Злата», «Чайка», «Забавка», «Інея», «Берегиня», «Криничанка».

Висівання насіння кавуна та дині

Насіння кавуна і дині висівають у першій-другій декаді травня квадратно-гніздовим способом. Міжряддя – 140 см, у рядочку – 70 см. Можна вирощувати метр на метр.

У кожну лунку глибиною 4-5 см – для дині, 6-7 см – для кавуна спочатку вносять добрива: нітроамофоска, перегній, обов’язково перемішують, наливають воду, кидають 3-5 насінини і загортають сухим ґрунтом.

Догляд за кавунами й динями

У фазі 2-3 справжніх листків рослину проривають і залишають по дві найбільш розвинені рослини.

Якщо ґрунти бідні, то бажано підживити рослини.

Для захисту рослин спочатку можна використовувати хімічні препарати, а за 15-21 добу до дозрівання за необхідності застосовують лише біопрепарати.

Збирають плоди у мірі достигання. Стиглість визначають за зовнішнім виглядом. Диня – жовтіє, кавун набуває блиску, пружність кори.

«Кавун і диня люблять простір. Тому загущення недопустиме. Забур’янення посівів у перший період розвитку також не слід допускати», – радить Оксана Сергієнко.

«Гречка» також нагадує секрети вирощування огірків, перцю й баклажанів, цибулі, моркви, помідорів, буряка, гарбузів та кабачків.

Останні новини по темі
У Льотній академії в Кропивницькому знову змінили керівника
lyotna akademia
vijsk pidtrymka
Яку інформацію треба знати, якщо близька людина йде на війну
Читайте також

У понеділок, 20 травня, проєкт «Баба Єлька», волонтери якого досліджують фольклор і історію Кіровоградської області, презентували першу серію власного документального серіалу. П...

17:50, 20 Травня, 2024

Три громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників.

17:30, 20 Травня, 2024

Вночі у неділю, 19 травня, в одному з мікрорайонів Кропивницького жителі прокинулися від вибуху та викликали поліцію — адже в цей момент в області не було повітряної тривоги....

17:05, 20 Травня, 2024