Вирощуємо кавуни і дині: секрети баштанних

Літнє меню важко уявити без кавунів і динь. Тому як вдало виростити соковиті кавуни й смачні дині, «Гречка» розповідає в черговій фаховій публікації з баштанництва.
Професійною інформацією ділиться доктор сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник, учений секретар Інституту овочівництва і баштанництва Національної академії аграрних наук Оксана Сергієнко.
Як виростити кавуни і дині на домашньому баштані
Кращі попередники під посадку кавунів і динь: бобові, цибуля ріпчаста, часник, картопля, томат, перець, баклажан, однорічні трави. Допустимі – капуста, морква, буряк столовий.
Кавуни і дині можна розміщувати на одній ділянці разом з огірком, кабачком, патисоном, гарбузом.
Термін повернення посівів на ту саму земельну ділянку – не раніше, ніж через 8-10 років.
«Не рекомендується вирощувати кавун і диню в низинах», – зауважує фахівчиня.
Восени ґрунт перекопують, проводять оранку на глибину до 20 см.
Навесні верхній шар ґрунту слід розпушити, щоб зберегти в ньому вологу. Перед сівбою глибина розпушування ґрунту – 6 см.
За оптимальних умов зберігання насіння кавуна і дині зберігають високу схожість – 6-8 років.
Для знезараження та утворення більшої кількості жіночих квіток насіння можна прогрівати і загартовувати, за прикладом гарбуза.
Прогріти насіння за температури 30-40 градусів протягом 10-20 діб. Загартування насіння: протягом 6-12 годин витримують у кімнаті при температурі 18-20 градусів Цельсія, а решту частину доби – у холодильнику від 0 до 1 градусу. Загартовують насіння таким методом 7-12 діб. Якщо насіння почне проростати – скоротіть термін перебування у теплі до 4-6 годин.
Сорти кавуна і дині
Інститут овочівництва і баштанництва рекомендує такі сорти:
- кавуни: «Макс Плюс», який зберігає свої якості понад 60 діб; ультраранні «Шарм»; «Сонячне Сяйво» з жовтим м’якушем; ранньостиглий гібрид з високою врожайністю «Казка»;
- дині: «Тітовка», «Злата», «Чайка», «Забавка», «Інея», «Берегиня», «Криничанка».
Висівання насіння кавуна та дині
Насіння кавуна і дині висівають у першій-другій декаді травня квадратно-гніздовим способом. Міжряддя – 140 см, у рядочку – 70 см. Можна вирощувати метр на метр.
У кожну лунку глибиною 4-5 см – для дині, 6-7 см – для кавуна спочатку вносять добрива: нітроамофоска, перегній, обов’язково перемішують, наливають воду, кидають 3-5 насінини і загортають сухим ґрунтом.
Догляд за кавунами й динями
У фазі 2-3 справжніх листків рослину проривають і залишають по дві найбільш розвинені рослини.
Якщо ґрунти бідні, то бажано підживити рослини.
Для захисту рослин спочатку можна використовувати хімічні препарати, а за 15-21 добу до дозрівання за необхідності застосовують лише біопрепарати.
Збирають плоди у мірі достигання. Стиглість визначають за зовнішнім виглядом. Диня – жовтіє, кавун набуває блиску, пружність кори.
«Кавун і диня люблять простір. Тому загущення недопустиме. Забур’янення посівів у перший період розвитку також не слід допускати», – радить Оксана Сергієнко.
«Гречка» також нагадує секрети вирощування огірків, перцю й баклажанів, цибулі, моркви, помідорів, буряка, гарбузів та кабачків.