Замість смітника — місце відпочинку: як у Дніпрі рятують балку від забудови

12:05, 16 Липня, 2023

 Проблема браку зелених зон у містах типова для багатьох українських міст. Часто, на порятунок природи від сміття і забудови приходять громадські активісти. “Гречка” розповідає історію з Дніпра, де відстоюють право на існування Довгої балки.

СЛУХАТИ У ВИДІ ПОДКАСТУ ТУТ

 

Балка в серці міста

В Дніпрі дуже багато балок, але ця особлива. Довга балка знаходиться в самісінькому серці міста. Посеред монолітного, щільно забудованого міста – це оазис природи. Там нема великих господарств, подекуди живуть люди на схилах, в центрі тече річка Жабокряч.

“Ми звернули увагу на балку давно. Олексій Орлов (ідейний засновник ініціативи) професійно займався бігом, тому нерідко під час пробіжки навідувався в Довгу балку. Я любив гуляти та вивчав міське середовище в тому числі і цю балку. Ми вирішили докласти зусиль та об’єднати людей, щоб створити тут щось особливе. Так виникла ініціатива “Довга стежка”, – зазначає Руслан Ширінов,співзасновник ініціативи “Довга стежка”.

Коли на вулиці +35°С, то Довга балка – це ідеальне місце, щоб врятуватися від спеки та влаштувати посиденьки біля річки. Тому вирішили облаштувати її. Тоді і виявили проблему. За генеральним планом Дніпра по розбудові міста, через балку згодом має пройти багатосмугова магістраль. Тому стратегічна мета активістів – це прибрати з генерального плану міста магістраль та надати Довгій балці статус зеленої зони. Для цього потрібно переконати місцеву владу в цінності балки. Тому засновники почали розробляти концептуальне бачення балки та візуалізацію майбутнього простору для відпочинку. Вважають, це допоможе, бо більшість людей краще сприймають інформацію візуально. Також активісти мають на меті привернути увагу до привабливості локації та привабливо облаштувати частину балки.

189086 large

Так могла б виглядати балкка на думку активістів

Затишний простір замість сміття

“Мешканці, які живуть на верхніх схилах балки, скидають сміття вниз. Оскільки, балка дуже глибока, можна спостерігати 20 метрові схили зі сміття. Це захоплює своєю дивністю… бо люди живуть в місті й самі його засмічують”.

Своїми силами команда “Довгої стежки” не змогла позбутись всього сміття, але більшість заходів, які вони проводили були пов’язані з прибиранням сміття.

msg389776435 383742

Так виглядала балка до прибирання

“Ми розуміли, що навіть на 0,01 відсоток не очистимо балку, але коли до нас приходило по 50 людей, приїжджали журналісти та знімали це все, то ми розуміли – своєї мети ми досягли: ми звернули увагу. Згодом у нас уже був діалог з місцевою владою стосовно нашої ініціативи і нашої візії”.

Щоб привернути увагу до ініціативи активісти проводили різноманітні заходи. Наприклад, запрошували людей прибрати певну локацію, потім провели екскурсію балкою та разом смакували фалафель.

Взагалі дніпряни дуже позитивно поставились до ініціативи та почали допомагати прибиранням сміття та грошима. Загалом донатами за два місяці зібрали 100 тисяч гривень.

Згодом команда також виграла два гранти, за кошт яких створили “протопростір” – тестову локацію із благоустроєм, де архітектори використовували виключно природні матеріали: дерев’яні бруски різної конфігурації та розміру.

“Ми влаштували дерев’яний місток, підготували ділянку для зручного проведення часу, влаштували вуличні меблі з деревини, влаштували стежки. В балку не потрібно заходити з бульдозерами, не треба сотні гектарів плитки, ні – це місце природи”.

photo1687202171 1

Як змінити місто на краще власноруч

Ось декілька порад від Руслана Ширінова як реалізувати подібну ініціативу в інших містах країни.

  1. Розробити детальний план благоустрою балки, враховуючи розмір, географічне розташування, наявні ресурси та потреби місцевого населення. “Команда ініціативи не брала гроші за свою роботу (створення концепції та візуалізації, розробка плану, піар ініціативи). Гроші пішли на матеріали та на інвентар”.
  2. Залучити до процесу благоустрою місцевих мешканців, громадські організації, владні структури та інші зацікавлені сторони. “Окрім, ініціативи «довгої стежки» у Олексія Орлова (ідейного засновника) є свій проект і у мене є свій власний проект. Ці проекти не пов’язаний з балкою, але завдяки ним, ми вже маємо певний медійний ресурс для привертання уваги. Тому я і Олексій розмістили інформацію про ініціативу в своїх соціальних мережах, вийшла колаборація друзів і аудиторія заохотилась прийти”.
  3. Частина людей, які допомагали – це були місцеві. Це люди, які ніколи не замісітчували балку і які розуміли її цінність. Ті кому байдуже і до нині продовжують викидувати сміття в балку.
  4. Провести краудфандингову компанію через соціальні мережі. Для цього створіть привабливий контент з відео, зображеннями та описом проекту. Використовуйте популярні соціальні мережі для поширення інформації про ваш проект. “Головне — мати щиру внутрішню мотивацію. Тоді перепони не здаються занадто серйозними. Використовувати конструктивний підхід до проблеми. Адже деякі екоактивісти, міські активісти, вважають, що просто критики буде достатньо для розв’язання проблеми. Але це так не працює. Критика працює лише в тому випадку, якщо люди власним прикладом показують як треба зробити. Тому дійте!”, – каже Руслан Ширінов.

Не дати перетворити балку на магістраль

Проте ключова мета аби балка була затишною зеленою зоною і надалі. Для цього треба внести зміни до генерального плану та і згодом щоб зеленою зоною опікувалось місто, яке взяло б балку на баланс як це відбувається з парками і скверами. Для цього команда зустрічалась з міською владою.

Як каже Руслан він вже не раз мав справу з ними у своїх інших проектах, тому вийти на зв’язок було не проблемою. Наразі, остаточного рішення щодо будівництва магістралі немає.

Проте остаточних рішень поки немає і з медіа про питання посадовці не хочуть говорити.

Журналістка з звернулась до пресслужби міськради Дніпра аби дізнатись про плани щодо балки і їй відмовили повідомивши, що готові відповідати лише на письмовий запит на фірмовому бланку.

Наразі, активний благоустрій балки призупинено через війну. Активісти мають інші пріоритетні задачі: займатися волонтерством, допомогти грошима армії. Проте після перемоги планують працювати над завершенням облаштування всієї території балки. Кажуть, на це піде приблизно рік.

Єлизавета Ломонос

 

 

Останні новини по темі
Кропивничан запрошують навчитися долати стрес за допомогою нейрографіки
grafika neiro
novomurgorod hram
У храмі в Новомиргороді настоятель ПЦУ вперше провів богослужіння (ВІДЕО)
Читайте також

У Кропивницькому відбудеться зустріч соціальних підприємців області. Під час зустрічі будуть представлені реальні історії трансформації волонтерських центрів у соціальні підприє...

15:48, 24 Червня, 2024

На Кіровоградщині у Компаніївській гімназії побудують погріб за понад 1,4 мільйона гривень. Замовники будівництва говорять, що він буде й укриттям для школярів. Погріб також буд...

14:30, 24 Червня, 2024

74-річний Микола з Одеси подорожує Україною, цього року вже вдруге він має намір подолати відстань у понад 1,5 тисячі кілометрів. Крокує дідусь країною пішки, котячи велосипед з...

13:46, 24 Червня, 2024