Екс-президенти і нинішні претенденти обговорювали, що робити з Донбасом

Опубліковано . в Політика

Кількість переглядів - 1295

Позавчора у Верховній Раді удавали спробу "почути сподівання Донбасу".

При цьому запекло перебиваючи один одного. Ефективність того круглого столу національної єдності сьогодні оцінюють по-різному. Хтось стверджує, мовляв, захід провалився, оскільки до Києва не запросили лідерів так званих Луганської та Донецької народних республік. Іншим спроба примирити протиборчі сторони здалася такою, що заслуговує на увагу і вимагає неодмінного продовження .

Задавати тон і модерувати хід дискусії, за пропозицією в. о. президента Олександра Турчинова, повинні були перший і другий Президенти України Леонід Кравчук і Леонід Кучма. "Соло", на мій погляд, краще вдавалося Леонідові Макаровичу. Хоча і Леонід Данилович, зрідка "вклинюючись" у моменти найвищої напруги, вимовляв вельми доречні і навіть глибокодумні сентенції.

Можливо, ефект був би ще більш очевидний, якби за столом поважної асамблеї був присутній і третій Президент, Віктор Ющенко. На жаль, запрошення Віктору Андрійовичу "заблокувала" Юлія Тимошенко. Незважаючи на те що вона в даний час не обіймає скільки-небудь важливої ​​державної посади і "лишень" намагається грати роль Ден Сяопіна (той "неформально" управляв Китайською Народною Республікою багато років після офіційного відходу з високої посади). Час від часу Тимошенко "переорієнтовує" думки і дії своїх заступників у керівному ядрі партії "Батьківщина" Олександра Турчинова та Арсенія Яценюка.

Віктор Андрійович не на жарт образився. Його прес-секретар Ірина Ванникова, приписавши "підступність" виконуючому обов'язки президента-спікеру парламенту Олександру Турчинову, нагадала: "Ющенко неодноразово попереджав про імперські плани Росії і давав чіткі рекомендації, як протидіяти ідеї відновлення СРСР за рахунок українських територій. Віктор Ющенко готовий знову озвучити свій план протидії цій агресії нового типу, яку Росія здійснює щодо України». На думку пані Ванникової, виключення Ющенка зі списку запрошених на круглий стіл може свідчити про те , що "ініціатори поставили свої персональні політичні інтереси і зведення рахунків вище інтересу порятунку країни". Нагадаю: будучи главою держави, Віктор Ющенко у 2005 році зумів використати шанс відправити Тимошенко у відставку з поста глави уряду. Наступні аналогічні спроби, після повернення Юлії Володимирівни в крісло прем'єра в результаті позачергових парламентських виборів-2008, були невдалими. Змінена Конституція в редакції 2004 року не дозволяла Президентові з урізаними повноваженнями викидати неугодних прем'єрів без згоди Ради.

У відсутність свого недоброзичливця Юлія Тимошенко постаралася взяти на себе ініціативу і перетворити круглий стіл у продовження своєї передвиборної кампанії (у якій дама поки істотно відстає від свого іншого, не менш "лютого друга" на прізвище Порошенко). «Я пропоную наступний круглий стіл провести прямо в Донецьку. Запросити туди широке коло громадськості і в тому числі тих, хто сьогодні тут присутній. І не просто для того, щоб поговорити, а попередньо відпрацювати певний перелік питань для того, щоб люди зрозуміли, що їх чують і що їх хочуть в Україні бачити як партнерів, як учасників всіх діалогів - сказала Тимошенко. - Важливим є не кількість «круглих столів», а формат, за допомогою якого влада зможе ліквідувати громадську підтримку тих дій, які проводить агресор на Сході та Півдні України. Зараз потрібні негайні дії як з боку світової спільноти (особливо США та ЄС), так і з боку України, щоб увійти в реальний діалог. Красиві публічні заходи не працюють, потрібно бути там, у Донецьку».

Петро Порошенко, який перебував в ці вечірні години з передвиборним туром в Харкові, заочно погодився з Юлією Володимирівною: "Загальнонаціональні круглі столи можна проводити не тільки в Києві, а й у Харкові, і на Донбасі". У той же час, на думку Петра Олексійовича, на Донбасі забезпечення порядку і безпеки людей можливе тільки після виборів президента України.
Сумніви у здатності силовиків гарантувати "невразливість" всім учасникам миротворчого процесу, схоже, еквівалентні сумнівам сепаратистських лідерів Дениса Пушіліна, Ігоря Гіркіна, В'ячеслава Пономарьова та інших. Лідери протестного руху, як констатував голова Київської організації Партії регіонів і депутат Верховної Ради Нестор Шуфрич, могли б прибути до столиці самі - або відрядити наближених до себе, наділивши тих достатніми повноваженнями. ОднакСБУ (не кажучи вже про " Правий сектор" ) перехопить таку депутацію вже у Дніпропетровській області. Після чого, в кращому випадку, надасть Печерському суду Києва неспростовні докази прямої участі цих нових персоналій регіонального політикуму у жорстоких вбивствах співгромадян і у викраденні журналістів. Павла Канигіна, наприклад, з московської "Нової газети".

Журналісту "Гречки" запам'ятався яскравий виступ Інни Богословської - члена парламенту, котра не так давно входила до першої п'ятірки перевиборчого списку Партії регіонів.

- Про небезпечні тенденції на Донбасі я попереджала всіх ще 30 лютого, але тоді мій виступ було проігноровано, - нагадала Інна Германівна.

Якщо коротко: політик просто-таки благала колег-парламентаріїв урахувати особливості менталітету промислово розвиненого Сходу України. Як мені здалося тоді взимку, депутати сприйняли емоційний спіч харків'янки як спробу "завести" у владу якихось дрібних, нікому невідомих регіональних політиків. І при розподілі міністерських портфелів, не кажучи вже про губернаторські посади, в. о. президента Турчинов та в. о. прем'єра Яценюк віддали перевагу рекомендаціям тамтешніх партійних бонз згаданої вище партії (що її пов'язують з ім'ям Юлії Тимошенко).

Виявилося, партійці недооцінили можливості "третього та четвертого ешелонів", тобто "непомітно подорослішалих" активістів проросійських організацій.

- Хотілося б, щоб ви нарешті зрозуміли просту істину, - продовжувала Інна Богословська. - Донецька та Луганська області навіть у благополучному СРСР були анклавом. Територією зі своїм життєвим укладом, зі своїми усталеними уподобаннями. Їх жителі просто не сприймають українську мову, не дивляться україномовні передачі ТБ і дубльовані українською кінофільми! І зараз ці люди потрапили під "подвійний удар". Спочатку їх зрадили лідери держави, вихідці з Донбасу. І тут же у простого народу відняли віру в місцеві еліти. Оскільки, до того ж, за ініціативою фракції "Свобода " Верховна Рада проголосувала ще й за скасування закону Сергія Ківалова-Вадима Колесніченка (закон наділив російську мову статусом регіональної - авт.), люди, неабияк налякані навалою до їхнього пролетарського краю "бандерівців" із "Правим сектором", дружно взялися за зброю і сповнилися рішучості захистити свою землю від непроханих гостей!..

... Зауважу: у виступі пані Богословської лунали і більш різкі (хоч і справедливі) характеристики відверто безпорадної нинішньої держвлади, через які учасники круглого столу "завелися" не на жарт.

Стало зрозуміло: як би не обіцяв губернатор Донецької області Сергій Тарута протягом двох-трьох днів домовитися з бойовиками про перемир'я заради проведення другого засідання круглого столу у столиці гірницького краю, - задум Юлії Тимошенко ось-ось провалиться.

- Мені ось теж, незважаючи на "довгожительство", дуже хотілося б після засідання в Донецьку повернутися до Києва, - пожартував Леонід Кравчук, який відсвяткував не так давно 80-річчя. - Я думаю, того ж хочуть і інші учасники круглого столу.

... Учора стало відомо про рішення Нацбанку України призупинити свою діяльність у Донецькій області. Причиною цьому стали дії сепаратистів регіону. "У четвер на адресу керівництва територіального управління від імені представників так званої самопроголошеної "Донецької народної республіки" надійшла вимога видати значну суму коштів готівкою. У разі невиконання наказу сепаратисти погрожували здійснити "зачистку", - йдеться у повідомленні прес-служби НБУ. Заради збереження життя і здоров'я працівників установи та клієнтів НБУ, регулятор прийняв рішення евакуювати співробітників територіального управління та призупинити здійснення банківських розрахунків на території Донецької області. За словами в.о. голови Нацбанку Володимира Кротюка, такі дії сепаратистів роблять неможливим функціонування банківської системи регіону, що в свою чергу може призвести до зупинки виплат пенсій, заробітних плат працівникам бюджетної сфери, шахтарям та іншим верствам населення. Виникає також загроза функціонуванню підприємств, закладів торгівлі.

Якщо згадати ще й про вчорашній ранковий демарш депутатів з фракції Партії регіонів, які залишили сесійну залу Ради за командою Олександра Єфремова, перспектива проведення круглого столу у Донецьку "не пізніше понеділка" (як обіцяв позавчора перший Президент незалежної України) ще більш віддалилася. Нагадаю: Олександр Сергійович, у минулому губернатор Луганської області, неодноразово вимагав від спікера Олександра Турчинова згорнути АТО і вивести армію з Нацгвардією за межі Донбасу. А оскільки антитерористична операція (її Єфремов називає "терористичною" по відношенню до власного народу і "каральною акцією"), навпаки, лише набирає темп, голосувати за "лобістські" закони у той час коли на твоїй батьківщині в мирний час гинуть десятки людей, регіонали порахували злочином...

Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити