Політика

Якими мають бути перевибори до Верховної Ради: думка столичних і кіровоградських політиків

. 3925

В Україні існує запит на зміну політичної еліти, зокрема, на перевибори депутатів Верховної Ради. Обіцяв зміни у своїй передвиборчій кампанії і тоді ще кандидат у Президенти Президент Петро Порошенко.

Рішення про саморозпуск Верховної Ради від нардепів він чекає і нині. У Верховній Раді питання перевиборів активно лобіюють лише депутати "УДАРу": ними підготовлено відповідний проект постанови. Чи будуть вибори і чи потрібні вони, «Гречка» поцікавилась у політичного експерта Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД)Анатолія Октисюка.

- В суспільстві існує дуже високий запит щодо дострокових виборів до Верховної Ради України. По-перше, депутатський корпус потребує негайного оновлення. Однак, чинні депутати усіма способами намагаються залишитися у стінах парламенту. В тому числі і підтримуючи усі ініціативи Порошенка. Але для того, щоб провести парламентські вибори, необхідно забезпечити мир на Сході. Якщо влада не буде контролювати частину території -то вибори в проблемних регіонах не відбудуться.

А якщо вибори відбудуться, то згідно Конституції, вони мають проходити виключно за пропорційною системою. Я вважаю, що партійні списки мають бути відкритими, а виборчий поріг становити 5%.

Розповів Октисюк і про тих, хто, ймовірно, виграє від дочасних перегонів:

- Парламентський успіх будуть мати кадрові партії з розвинутою мережею первинних партійних організацій, що дасть змогу організувати вибори на всіх виборчих дільницях. По-друге - дуже важливу роль в майбутній кампанії відіграють регіональні та місцеві лідери, які будуть здійснювати агітаційну кампанію на місцях. По-третє, партії, які будуть активно використовувати Інтернет - простір для спілкування із виборцями. Ну і звичайно,одним із найважливіших моментів залишається питання фінансування партій,більшість з яких дотується та підтримується великим бізнесом.

Президент аналітичного центру "Політика",політологом Ігор Попов у інтерв’ю «Главреду» розповідає про потенційний склад Верховної Ради:

-Результати президентських виборів є показовими. Український народ поставив низьку політичну оцінку чинним політичним елітам. І в разі позачергових виборів до парламенту Рада може оновитися на 2/3. На базі фракції "УДАР" буде створена нова велика частково номенклатурна партія підтримки Порошенка. Партія регіонів розділиться на проросійське та ліберальне крило, які боротимуться між собою за потрапляння до парламенту. "Батьківщина" втратить половину депутатів, але ті, що залишаться, будуть претендувати на ядерний електорат Тимошенко. Базуючись на результатах президентських виборів, у новому парламенті можуть з'явитися фракції "Радикальної партії" Олега Ляшка та "Громадянської позиції" Анатолія Гриценка.

Питання нової системи виборів обговорили і під час дискусії на тему «Дострокові парламентські вибори 2014: чи отримають українці справжню можливість делегувати у владу своїх обранців, чи таку нагоду їм і цього разу не подарують власники і лідери партій» в Укрінформі.

Законопроектом, що нині внесений в Раду, пропонується щоб на одному з’їзді партія висувала всеукраїнський та регіональний список із кандидатів. Прохідний бар’єр для кандидатів на виборах запропонований на рівні 3%. В кожній 5-ці списків повинен бути представник жіночої статі. На виборчих дільницях у кожній кабінці для голосування будуть роздруковані списки партій із прізвищами кандидатів. Виборець повинен вибрати партію, яку хоче бачити у парламенті, та, за бажанням, вписати в спеціально відведений пункт бюлетеня прізвище представника партії, за якого віддає свій голос. Якщо виборець не вкаже прізвище, то його голос за партію складається, а у парламент проходять ті кандидати, що набрали більше трьох відсотків та наступні за списком. Також законопроектом передбачається обмеження кількості політичної реклами( щоб всі партії були в рівних умовах).

Якщо новий закон про «Про вибори народних депутатів» в Україні таки приймуть, повинна сформуватися справжня структурована партійна система, переконана член Венеціанської комісії Марина Ставнійчук. За її словами, система пропорційної системи відкритих партійних списків вже близько15 років рекомендувана ПАРЄ і іншими європейськими інституціями. Ставнійчук також зазначила, що запропонована в новому законопроекті відкрита пропорційна система на відміну від мажоритарної системи в українських умовах знижує корупційну складову у виборчому процесі.

«Гречка» вирішила дізнатись у кіровоградських партосередків і політиків, як вони ставляться до потенційних виборів та відповісти на наступні запитання:

1. Як Ви ставитесь до дострокових виборів у ВР, що можуть відбутися вже восени?
2. За якою системою мали б пройти вибори (змішана,пропорційна чи мажоритарна; єдиного голосу, що не передається; єдиного голосу,що передається; відносної більшості; відкриті списки)
3. Чи варто зменшити прохідний відсоток для політичних партій?
4. Чи варто зменшити кількість народних обранців? Якщо так,то до якої кількості?
5. Чи вважаєте, що паралельно слід провести вибори і до місцевих рад?
Серед опитаних ВО «Батьківщина», ВО «Свобода», «Удар», партії «Голос народу та «Сила людей».

Практично усі вони виявились одностайними: підтримують перевибори до ВР і одночасно за проведення виборів до місцевих рад. Усі - готові до скорочення кількості депутатів до 300-350, а також вважають, що голосування має бути за відкритими списками. А от щодо прохідного відсотку, то тут виявились розбіжності. ВО «Свобода» вважає, що прохідний відсоток варто зменшити до 1%, «Батьківщина» і «Сила людей» говорить про 3%. А от «Голос народу» вважає вибори восени взагалі передчасними.

З подібними запитаннями «Гречка» звернулась і до деяких нардепів, які представляють Кіровоградщину у парламенті. Серед іншого, поцікавились чи братимуть вони участь у наступних парламентських виборах.

Андрій Табалов, народний депутат України,позафракційний:

- Вибори однозначно потрібні. Щодо виборчої системи, то мені реальним на сьогодні здається попередній варіант - 50 на 50: половина по мажоритарній системі, половина за списками партій. Хоча у Верховній Раді нині йде мова про два варіанти: один, який я назвав, інший - у вигляді суто пропорційної системи, при чому при закритих списках. Кому це вигідно і так зрозуміло: великим політичним партіям, які не хочуть конкуренції з боку мажоритарників, або з боку політичних партій поменше. Звичайно утримання трьохсот депутатів буде значно дешевшим, ніж чотириста п’ятдесят. Інше питання, чи будуть ті триста депутатів вирішувати питання своїх громад.

Нардеп заявляє, що до ради наступного скликання обов’язково балотуватиметься, щоб зруйнувати певні міфи про себе. Проте поки що Андрій Табалов займається у парламенті поточними питаннями, а не передвиборчою кампанією, тому не може повідомити детальних планів на час виборів.

Анатолій Ревенко, народний депутат України, фракція «УДАР»:
- Я хочу дострокових виборів цього парламенту. Мене колотить коли виступає Левченко, Симоненко, Єфремов. Думаю, цих покидьків у наступному парламенті не буде і вже заради цього треба провести перезавантаження. Я продовжуватиму активну участь у політичному житті. Я на два роки обраний головою Кіровоградського обласного осередку партії «УДАР» і буду балотуватись до Верховної Ради наступного скликання. По мажоритарці чи по списках – це вже як життя складеться. Однозначно потрібні місцеві вибори. Вони мають відбутися відразу після виборів у Раду.

Нардеп вважає, що до парламенту депутати обиратимуться за пропорційною системою, а до місцевих рад - за змішаною.

Станіслав Березкін, народний депутат України, позафракційний також підтримує проведення дострокових виборів:

- Депутати мають обиратися від округів; має бути також законодавчий інструмент відкликання депутатів. Мешканці повинні контролювати свого депутата, а депутат - працювати на розвиток свого регіону. На сьогоднішній день найкраще для країни - це 300 депутатів, яких громадяни обиратимуть на мажоритарній основі. Але якщо більшість депутатів прийме рішення про проведення виборів на пропорційній основі, то я за зменшення прохідного відсотка з 5 до 3. Це дозволить молодим партіям, з демократичним європейським баченням, пройти у ВР, адже на зміну „старим” партіям підросло вже нове, перспективніше покоління лідерів. На мою думку, варто зменшити кількість депутатів з 450 до 300. Чому? Сьогодні в залі працює до 300 депутатів. І цієї кількості цілком вистачає, щоб ухвалювати нагальні рішення. Тож, як кажуть, де-факто потрібно перевести в де-юре.

Нардеп також підтримує проведення виборів до місцевих рад разом з виборами до Ради, адже вважає це варіант більш економним. А щодо себе поки що не ухвалив рішення балотуватись чи ні на наступних виборах.

Валерій Кальченко, Народний депутат України, фракція «Батьківщина»:
- До перевиборів я ставлюсь позитивно, після прийняття законів – «Про зміни до Конституції України», « Про зміни до Законів про вибори до ВРУ та до місцевих рад», « Про зміни до Закону про місцеве самоврядування», «Про представника Президента України». Вони мають відбутись за пропорційною системою і відкритими списками. Прохідний відсоток зменшувати не варто. Чим менше фракцій у Верховній Раді України, тим більше можливостей знаходити консолідовані рішення. Так само не варто змінювати кількісний склад Ради. Сьогодні полеміку щодо кількісного складу Верховної Ради України спрямовують у, для когось вигідне, русло, надають їй кон’юнктурне та популістське забарвлення, але, на моє переконання, слід вести розмову у іншій площині – якісного складу. Верховна Рада України – це законотворчий та законодавчий орган, і парламентарями мають ставати насправді висококваліфіковані спеціалісти, які потім напишуть для народу України гарні закони. Приміром, у Вірменії, де кількість населення складає менше 2,5 млн. чоловік, у Парламенті 131 депутат. Паралельно треба провести і вибори до місцевих рад.

«Гречка» зверталась та не отримала коментарів від «Партії розвитку України» та КПУ. Контактних осіб, які визнають себе керівництвом обласного осередку «Партії регіонів», у Кіровограді знайти не вдалось.

Поширюйте

Коментуйте


Реклама