Сьогодні у Верховній Раді приборкуватимуть норовливих і голосуватимуть за антикорупційний закон

Опубліковано . в Політика

Кількість переглядів - 1013

7 жовтня пройде позачергове засідання Верховної Ради. З відповідним зверненням прем'єр-міністр Арсеній Яценюк звернувся до спікера Верховної Ради Олександра Турчинова; минулого вівторка глава парламенту задовольнив прохання свого колеги по «Народному фронту».
На позачерговому засіданні голова Кабінету міністрів пропонує розглянути пакет антикорупційних законопроектів, підготовлених урядом та Президентом України. На попередньому пленарному засіданні 16 вересня народним депутатам не вистачило голосів для внесення на розгляд закону про створення Антикорупційного бюро розслідувань.
Однією з причин «недобору» була наявність трьох законопроектів, присвячених одній і тій же проблематиці. Скажімо, на користь президентського віддавали голоси «ударів ці», але документ «не сприймався» прихильниками Юлії Тимошенко з фракції «Батьківщина». Та ж історія повторилася з двома іншими. «Свобода» (яка, після розпуску фракції Компартії, залишилася єдиною парламентською силою, що має чітку і зрозумілу ідеологію) підтримувала всі три законопроекти, однак голосів націоналістів для результативного голосування все одно виявилося недостатньо.

Наприкінці минулого тижня «свободівці» Олександр Мирний та Ігор Мірошниченко зареєстрували ... четвертий за ліком «антикорупційний» законопроект під №5125. Лідер українських націоналістів Олег Тягнибок, втім, пообіцяв: у разі якщо хоча б один з поданих раніше законопроектів набиратиме потрібну кількість депутатських голосів (не менше 226) - документ Мирного-Мірошниченка фракція зніме з розгляду безпосередньо в сесійній залі.

Швидше за все, доля «антикорупційного пакету» проясниться після першого голосування - за законопроект "Про систему спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції", підготовлений в надрах Адміністрації глави держави. Президентським документом пропонується створити Національне антикорупційне бюро - державний орган, на який покладається попередження, виявлення, припинення і розкриття кримінальних злочинів, віднесених до його компетенції. Завданням цього антикорупційного бюро пропонується визначити протидію кримінальним корупційним правопорушенням, вчиненим посадовими особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які становлять загрозу національній безпеці.

Згідно із законопроектом, основними функціями нового для України державного органу мають стати досудове розслідування віднесених до його підслідності кримінальних правопорушень та проведення оперативно-розшукових заходів.

Президент Петро Порошенко, що цілком природно, наполягає на необхідності ухвалення Верховною Радою законопроекту про антикорупційне бюро. "Я разом з Угодою про асоціацію вніс і буду вимагати обов'язково проголосувати за закон про антикорупційне бюро", - сказав Порошенко в інтерв'ю телеканалу "1 +1".

Відповідаючи на питання про можливі домовленості з українськими олігархами у сфері боротьби з корупцією, Президент зазначив: "Я не збираюся чекати і шукати згоди з олігархами. Мене це не цікавить. Я буду шукати згоди тільки з однією групою - з українським народом". Порошенко додав, що "жодних компромісів ні з якими фінансово-промисловими групами бути не може. Країна перебуває в стані війни, і це вже питання не просто моралі - це питання безпеки держави і компромісів тут бути не може".

Вчора глава української держави, спікер Ради Олександр Турчинов і керівник президентської Адміністрації Борис Ложкін провели «розмову по душах» з керівниками фракцій і груп ВР. По її завершенні постійний представник Президента України у Верховній Раді Руслан Князевич наголосив: запропонований Президентом і урядом пакет антикорупційних законопроектів «повинен продемонструвати здатність країни боротися з корупцією». Народний депутат, правда, не дав чітку відповідь на питання: чи вдалося Порошенку відрадити найвпливовіших парламентарів від повторення «гри» з імітацією законотворчості, майстерно проведеної 16 вересня. Судячи з того, що протягом учорашнього дня до ВР внесено ще два проекти законів - «Про запобігання корупції» (депутат Микола Рудьковський, лідер Соціалістичної партії) і «Про Національну службу боротьби з корупцією» (Сергій Пашинський з «Народного фронту») - нова спроба «забалакати тему» не виглядає нереальною.
За словами Руслана Князевича, на початку сьогоднішнього засідання будуть голосуватися все-таки президентський законопроект про створення Національного антикорупційного бюро, а також розроблені урядом зміни до Закону «Про запобігання та протидію корупції», законопроекти про антикорупційну стратегію та про визначення кінцевих власників фізичних та юридичних осіб.

Створення Національного антикорупційного бюро «дозволить ліквідувати певну роз'єднаність підрозділів, що займаються боротьбою з корупцією», зазначив представник Президента України. За його словами, треба сформувати єдиний орган, який візьме на себе повноваження всіх діючих силових підрозділів по досудовому слідству та відкриттю кримінальних проваджень у справах, які мають відношення до боротьби з корупцією.

Керівник Національного антикорупційного бюро буде визначатися спеціальною незалежною комісією, яка і вноситиме свої пропозиції щодо кандидатури Президенту. 700 співробітників бюро проходитимуть спеціальну перевірку і конкурсний відбір на свої посади. «Це буде абсолютно новий орган», - підкреслив Руслан Князевич.

Згідно з урядовим законопроектом про зміни до Закону «Про запобігання та протидію корупції», створюється Національна комісія з боротьби з корупцією, якій делегуватиметься обов'язок перевіряти достовірність декларацій про доходи та майно чиновників.

Наполегливість Петра Олексійовича, який перебуває в постійному контакті з лідерами західних держав, аж ніяк не виглядає дешевим передвиборним трюком. Аж надто добре обізнані теперішні стратегічні союзники України про десятки злочинних схем, які давали «доїти» державну казну і поволі руйнували зсередини перш успішну пострадянську республіку. Приміром, політичний (і не лише політичний) капітал кількох «обраних» партій до сих пір тримається на доходах, одержуваних від... нафти і газу. Притому що Україна переважно експортує ці енергоносії; газу власного видобутку, «конфорочного», вистачає лише на забезпечення потреб пересічних громадян.

Минулого тижня вітчизняні ЗМІ розповіли про істотне зменшення урядом норм споживання населенням України природного газу. Причиною стали не стільки міркування економії, скільки все та ж «корупційна складова».

Як пояснив прем'єр-міністр Арсеній Яценюк, держпідприємства котрий рік поспіль продавали промисловості газ, який нібито призначався на потреби населення. "Ми переглянули нормативи споживання природного газу та електроенергії, - повідомив Арсеній Петрович на засіданні уряду. - Що було? Облгази списували на населення 10 кубів газу - начебто населення його споживає за пільговою ціною. Ми провели дослідження за нашими іноземними партнерами по домогосподарству. І з'ясувалося, що норматив, який був встановлений майже 20 років тому, завищений «лишень» наполовину. Фактичне споживання газу - 6 кубічних метрів. А ці 4 кубічних метра, які списували на населення, продавали вже не населенню, а продавали промисловості та іншим суб'єктам за комерційною ціною, яка в раз 10 вище, ніж ціна для населення. Такий бізнес: на населення списали, а промисловості продали, і гроші йшли по кишенях».

Не менш витончені способи збагатитися, за даними західних аналітиків, придумані і на період імпортування України вугілля з Південно-Африканської Республіки та інших держав. Найвигідніші цінові пропозиції по вугіллю надходять із сусідньої Росії. Проте зацікавлені у надприбутках особи з обуренням відкидають такий варіант вирішення енергетичних проблем. Мовляв, раптом у Кремлі вирішать в січні або лютому припинити поставки сусідам - з ким тоді домовлятися? Є ще один аргумент, так би мовити, ідеологічний: «Не будемо купувати енергоносій у країни-агресора!..»

Оскільки «вільних» запасів вугілля у світі нині вистачає, прихильники закупівлі великих його партій в ПАР та інших віддалених від України країнах щосили «тиснуть» на уряд Яценюка,аби він не перешкоджав більшому завантаженню українських портів і залізниць. А між портами та кінцевим споживачем, як неважко здогадатися, вже заплановані фірми-«прокладки»; від їхніх щедрот, можливо, дещо перепаде і чиновникам, які надали «посильну допомогу» і які продемонстрували «чітку патріотичну позицію».

Шахти Донбасу, як вже повідомляла «Гречка», цього року навряд чи допоможуть обігріву Кіровоградської, Черкаської, Рівненської, Вінницької та інших областей, оскільки майже половину їх контролюють самопроголошені ДНР і ЛНР. На тих, які розташовані поза вогнищ збройного конфлікту, держава теж не надто поспішає видобувати вугілля, обмежуючись лише підтриманням режиму їх життєдіяльності (провітрювання, відкачка води та ін.). Навіть зарплату працівникам затримує на один-два місяці.

Якщо припустити, що схожі «маленькі хитрощі» існують і успішно застосовуються в інших галузях промисловості, стає зрозуміліше, чому Київ так форсує прийняття «антикорупційних законів».
За прикидками спікера Олександра Турчинова, голосів «за» сьогодні набереться достатня кількість.
Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
-1 # Василь Мельничук 13.10.2014, 01:14
Єдиний антикорупціонер . якому я довіряю - це Віталій Шабунін - громадський активіст, який іде за списком Громадянської позиції до ВР. Тільки такі чесні і принципові політики як він зможуть подолати корупцію в Україні!
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити