Нардепи підготували законопроект проти Януковича...чи Порошенка?

Опубліковано . в Політика

Кількість переглядів - 1112

У вівторок Верховна Рада може позбавити Віктора Януковича звання президента України. Про це на засіданні погоджувальної ради сказав лідер фракції Радикальної партії Олег Ляшко. Таким чином, за-Ляшком, Віктора Федоровича позбавлять всіх привілеїв і нагород, які надає цей статус.
Поспіх з винесенням на обговорення такого, здавалося б, не актуального питання, так само як і реєстрація 29 січня секретаріатом ВР законопроекту №1883, пояснюють банальним недоглядом можновладців. Янукович, мовляв, вже скоро як рік не керує країною, однак його відмову від влади належним чином не оформили. Однією з причин вважається відсутність в Конституції України положення про імпічмент глави держави.
Ляшко, до слова, пропонував усунути Януковича від президентства ще в 2012 році, зареєструвавши у ВР відповідний законопроект. В якійсь мірі ця задерикуватість допомогла політику в розкручуванні його політпроекту.

Для Юлії Тимошенко, яка виступає співавтором законопроекту №1883, кінцева мета бачиться іншою. Пропалений боєць опозиційного складу, Юлія Володимирівна шукає будь-який пролом в президентському оточенні, аби втілити давню мрію про сходження на вершину влади. В її інтересах поява якомога більшого числа нормативно-правових актів, що дозволяють змістити Петра Порошенка до закінчення його першого конституційного терміну в 2019 році.

В даний час такими актами, крім Конституції України, є: Закон України «Про очищення влади», Постанова Верховної Ради України від 22 лютого 2014 № 757-VII «Про самоусунення Президента України від виконання конституційних повноважень і призначення позачергових виборів Президента України», Постанова Верховної Ради України від 23 лютого 2014 № 764-VII «Про покладання на Голову Верховної Ради України виконання обов'язків Президента України відповідно до статті 112 Конституції України».

Прийняття законопроекту №1883, як стверджується в пояснювальній записці до нього, «сприятиме підвищенню ступеня відповідальності серед вищих посадових осіб держави за неналежне виконання покладених на них повноважень, усунення прогалин у чинному законодавстві. Реалізація Закону не призведе до негативних соціально-економічних та інших наслідків». Крім цього, вказується, що перерахованих вище нормативно-правових актів недостатньо для конституційної відмови від управління країною будь-якого політика.

Цитую: «... Відповідно до ст. 108 Конституції України повноваження Президента України припиняються достроково у разі: 1) відставки; 2) неможливості виконувати свої повноваження за станом здоров'я; 3) усунення з поста в порядку імпічменту; 4) смерті.
Дострокове припинення повноважень Президента України Віктором Януковичем відбулося з інших підстав, ніж зазначені вище, а саме у зв'язку з неконституційним самоусуненням від виконання своїх обов'язків і втечею з території України, щоб уникнути покарання за вчинені злочинні дії проти прав і свобод людини... У зв'язку з тим, що чинне законодавство містить прогалини в частині правових наслідків самоусунення громадянина України від виконання повноважень президента України, а також вчинення ним дій, що загрожують керованості держави, територіальної цілісності і суверенітету України, масового порушення прав і свобод громадян, є гостра необхідність прийняття даного законопроекту, який би позбавив Януковича звання президента України».

Щодо долі офіційно позначеного «фігуранта» документа гранично чітко висловився член парламентської фракції Блоку Петра Порошенка Віктор Чумак: «Янукович є носієм інформації про Російську Федерацію, про дії Російської Федерації, про плани, про ставлення, про світ, про Крим і все таке... Я боюся, що він (Янукович - авт.) може закінчити так само як Литвиненко...».

/Як здогадались читачі «Гречки», йдеться про колишнього офіцера ФСБ Олександра Литвиненка, перебіжчика з РФ до Великої Британії. Співробітники спецслужб Росії 8 років тому підсипали у чай цьому надто відвертому критику Володимира Путіна радіоактивний полоній-210/

Якщо спробувати перекласти з української на загальнодоступну, законопроект №1883 спрямований не стільки проти Януковича, скільки проти його наступника.

У новітній 23-річный історії України подібних казусів наразі не зафіксовано. Майдан і в 2005-му, і в 2014-му роках, перегороджуючи шлях Януковича до президентства або скидаючи його, спирався на рішення законодавчого органу. Не менш легітимного, ніж обраний всенародно глава держави.

Втім, питання про те, хто все-таки має право виступати від імені народу - президент або Верховна Рада - передбачає тривалу дискусію і загрожує неминучими конфліктами.

Теперішній склад Верховної Ради, «розбавлений» польовими командирами Майдану і комбатами добровольчих батальйонів із зони АТО, своєю демократичністю нагадує Верховну Раду УРСР 1-го демократичного скликання (1990-1994 роки). Починаючи з 1994-го року, в український парламент пробивалися виключно «грошові мішки» та їх ставленики-політики.

Деякі з київських політологів вбачають у голосуванні за законопроект №1883 своєрідний тест на довговічність Ради 8-го скликання. Провалять його депутати з простолюддя - значить, можна розпочинати відлік часу до оголошення дострокових парламентських виборів.

Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити