Без сепаратистів Конституцію не переписати?

Опубліковано . в Політика

Кількість переглядів - 1492

Сьогодні у Верховному Суді України пройшло підготовче засідання призначеної наприкінці березня Конституційної комісії. Основним ньюсмейкером заходу був глава держави. Заради майже годинного виступу і виголошення серії наступних реплік Петро Порошенко навіть не відбув до Запоріжжя представляти нового губернатора - 43-річного уродженця Донецька Григорія Самардака. Цю місію виконав перший заступник керівника президентської Адміністрації Віталій Ковальчук.
Має право на існування й інша версія скасування авіаперельоту. Минулого тижня диверсійна група з Донбасу вчинила вибух поряд з офісом «Самооборони», розташованим якраз у будівлі Запорізької облдержадміністрації. Як з'ясувала СБУ, крім будівлі ОДА терористи мали намір також підірвати приміщення місцевих судів та кількох військкоматів. Ймовірно, особиста охорона Петра Олексійовича, ведена «антигероєм Іловайська» Валерієм Гелетеєм, переконала боса деякий час триматися від гріха подалі.

Судячи з бадьорого вигляду і великої кількості «розумних цитат» (у тому числі латиною), Петро Порошенко був немало втішений можливістю поміркувати про державні справи перед шанованою аудиторією. Насамперед перед главою Конституційної комісії Володимиром Гройсманом та його заступниками - суддею Європейського суду з прав людини у відставці Володимиром Буткевичем і професором кафедри галузевих правових наук Національного університету "Києво-Могилянська академія", кандидатом юридичних наук Віктором Мусіякою.
"Україна була, є і буде унітарною державою. Підтримка суспільством унітарної моделі - дуже потужна і на сьогодні становить майже 90%", - констатував Порошенко. За його словами, зараз українському народу намагаються насадити федералізацію "залізом і кров'ю". Базовим рівнем децентралізації будуть не міста в областях, а села.

"Я готовий до того, щоб ми запустили референдум з питання державного устрою, якщо ви будете вбачати в цьому необхідність, - сказав Президент. - Є коло питань, в яких роль центру навпаки, посилиться... це стосується питань оборони, це стосується питань національної безпеки , це стосується питань зовнішньої політики. Я переконаний, що перехід до парламентсько-президентської форми правління залишається надійною гарантією європейського демократичного розвитку України. Мені як президентові цілком достатньо повноважень для того, щоб виконувати свої функції, це і моя принципова позиція як громадянина».
Спікеру Ради Володимиру Гройсману, який очолює за сумісництвом Конституційну комісію, Порошенко порекомендував включити до її складу представників Опозиційного блоку, - «хоча кількісний склад нашої коаліції є, напевно, достатнім для прийняття відповідальних рішень».

Прем'єр Арсеній Яценюк не міг не зреагувати на цю фразу. Він нагадав: у ході голосування за кожен з параграфів Основного Закону потребуватиме конституційної більшості у 300 депутатських голосів. Тим самим глава уряду ніби визнав факт наявності у лавах коаліції «Європейська Україна» розброду і хитань. Ті ж радикали на чолі з Олегом Ляшком, приміром, раптом надумають вписати в Конституцію якусь «єресь», - в цьому випадку «врівноважити» її текст без участі прихильників поваленого президента Віктора Януковича справді буде неможливо...

"Ми можемо говорити про повну зміну Конституції, а можемо говорити про те, що ми будемо працювати блоками, будемо напрацьовувати рішення по мірі їх готовності та обговорення, причому з широким залученням громадськості, - сказав голова парламенту В. Гройсман. - Тому я думаю, що буде абсолютно доцільно, коли ми почнемо працювати професійними групами, які дозволять проводити відповідні зміни і досягати мети, яка стоїть сьогодні перед нами».

"Окреме питання - це недоторканність, і парламент уже направив до Конституційного суду відповідний акт, - заявив глава уряду Арсеній Яценюк. - Ми очікуємо, що парламент 300 голосами введе новий інститут індемнітету, скасувавши недоторканність як членів парламенту, так і судової гілки влади".

/Мудроване поняття «індемнітет» передбачає невідповідальність за висловлювання та інші дії при здійсненні депутатського, суддівського чи іншого мандата, коли висловлювання має публічний характер, а також за зміст внесених законопроектів, поправок, запитів, а також результати голосування. Індемнітет є інститутом забезпечення принципу свободи слова, у тому числі свободи дебатів і голосування, і звичайно не поширюється на випадки публічних образ та наклепів/

За оцінкою політолога Олега Оленюка, Петро Порошенко чітко окреслив межу своїх конституційних повноважень: представницькі функції, зовнішня політика та обороноздатність країни. З цього випливає, що будь-яке втручання в економічну політику з боку Президента, згідно з новою Конституцією, буде прирівняне до перевищення повноважень. «У мене виникає питання: якої «відповідальності» від Президента хоче прем'єр Яценюк? - дивується київський політолог. - За діяльність його, Яценюка, уряду чи за щось ще?».

Заяви Президента України про збереження унітарного устрою України і української мови як єдиної державної викликали незадоволення і в середовищі керівництва самопроголошених ДНР і ЛНР. "Це абсолютно неприйнятні речі. Все, що вони зараз говорять і роблять, ніяк не стикується з тими мінськими домовленостями, що були досягнуті з таким трудом в ході зустрічі "нормандської четвірки" і контактної групи", - сказав «спікер Народної ради ДНР» Андрій Пургін.

На думку повпреда ЛНР на мінських переговорах Владислава Дейнего, скликання Конституційної комісії без участі представників «ДНР»/«ЛНР» знаходиться за межами мінського мирного процесу. "Це все випадає з контексту мінських домовленостей. Ті заяви, які зробив Порошенко, суперечать 12-му пункту Комплексу заходів, а також додатків до 11-го пункту, де докладно йдеться про Конституційний устрій, а також ролі тієї чи іншої мови", - підкреслив Дейнего.

"Природно, до Конституційної комісії їх (сепаратистів - авт.) ніхто не включить,- вважає директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко. - Але, можливо, є варіант створити в рамках Мінської групи робочу підгрупу з конституційної реформи, делегувавши туди когось із Конституційної комісії".
Наступне засідання Конституційної комісії пройде 15 квітня.
Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити