Україна відреагувала на випад російського дипломата швидко і хворобливо

Опубліковано . в Політика

Кількість переглядів - 874

Упродовж  2 січня всі офіційні телеканали і радіостанції тільки тим й займалися, що повторювали розлоге висловлювання депутата Верховної Ради з фракції Партії регіонів Юрія Мірошниченка.

При цьому диктори за звичкою йменували Юрія Романовича «представником Президента України в парламенті», хоча цю посаду політик обіймав у Раді 6-го скликання і наразі не перезатверджений главою держави Віктором Януковичем на подальшу 5-річну каденцію.

-  Основна мета зовнішньої політики України на 2013 рік – поглиблення інтеграції з ЄС, прагнення досягти рівня демократичного розвитку країн Європи і вийти на європейський ринок, який є надзвичайно перспективним ринком збуту для українських виробників, – підкреслив пан Мірошниченко. Парламентарій зазначив, що європейський вектор зовнішньої політики України є основним. На 2013 рік заплановані такі важливі для українсько-європейських відносин події, як саміт Україна – ЄС у Брюсселі та саміт Східного Партнерства у Вільнюсі, де планується підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Більш того, 2013 рік – період головування України в Організації з Безпеки та Співробітництва в Європі (ОБСЄ).

За словами Юрія Мірошниченка, успіхи України в сфері зовнішньої політики залежатимуть від консолідації зусиль всіх політичних сил та їх мотивації поглиблювати зовнішні зв’язки з країнами Європи та світу. «Я сподіваюся, що Верховна Рада VІІ скликання буде діяти ефективно і на благо українського народу, його європейського майбутнього», – зазначив політик.

Кореспондент «Гречки» не міг не звернути увагу на відсутність в розтиражований заяві видного регіонала згадки про Росію. Адже відомо, наскільки тісними вже багато років поспіль є зв’язки між ПР та «Единой Россией». Та й у методах управління Україною почесний лідер Партії регіонів Віктор Янукович запозичив у відомих всім керівників єдиноросів чимало всякого, включно з набором прийомів не забутого багатьма совкового тоталітаризму.

Відповіддю на «загадку» стала вечірня заява директора департаменту інформаційної політики МЗС України Олега Волошина, який до переведення в Київ служив у посольстві України в РФ прес-секретарем глави дипустанови Костянтина Грищенка (нині віце-прем’єр-міністра з питань європейської інтеграції). Пан Волошин порадив своїм російським колегам «не впадати в істерику, а шукати нові підходи».

Слідом за згаданим вище повноважним представником Президента Віктора Януковича, дипломат визнав службовим обов’язком відреагувати на «образливий коментар директора департаменту економічного співробітництва МЗС Росії Олександра Горбаня щодо взаємовідносин офіційного Києва з Митним союзом». Нагадаємо: 1 січня росіянин в інтерв’ю «Інтерфаксу» мовив: «Росія знизить ціну на газ, тільки якщо Україна вступить до Митного союзу. Україна хоче одночасно зберегти два вектори: і вступити в Євросоюз, де її особливо і не чекають, і взяти участь в Митному союзі, але тільки за тими параметрами, які їй вигідні. Але так не буває. Не можна бути трохи вагітним».

Попри те, що безапеляційна заява виходила не від глави МЗС РФ Сергія Лаврова і навіть не від когось з його заступників, в офіційному Києві сприйняли «натяк» з максимальною серйозністю. Оскільки Янукович до Різдва відпочиває від трудів праведних в карпатській резиденції «Синьогора» і з цієї причини «не звернув уваги» на репліку не «найкрутішого» російського дипломата, оголосити «гнівну одповідь держави Україна» доручили іншим людям.

«Незважаючи на новорічне затишшя, український МЗС не може залишити без уваги вкрай недипломатичне і образливе по відношенню до України інтерв’ю нашого російського колеги, пана Горбаня, – зазначив Олег Волошин. – Україна в переговорах з Митним союзом, як і в переговорах з Європейським Союзом, або будь-якою іншою міжнародною організацією, переслідує виключно свої національні інтереси. Тому нам абсолютно незрозумілий трохи істеричний тон пана Горбаня, який він допустив у своєму коментарі з приводу взаємин України з МС».

За словами Волошина, Київ розраховує, що надалі високопрофесійний російський МЗС коментуватиме настільки делікатну тему більш стримано і з повагою до своїх партнерів. «Ми теж не завжди домагаємося на переговорах з російськими партнерами бажаного результату. Однак у випадку невдачі воліємо шукати нові підходи до наших партнерів, а не впадати в істерику», – резюмував пан Волошин.

Зарозумілий стосовно України випад російського дипломата невигідний нам ще з однієї причини: вперше в історії свого існування як незалежної держави в центрі Європи Україна в 2013-му головує в ОБСЄ і такий «удар нишком» може негативно відбитися на її міжнародному авторитеті.

При всьому при цьому, спустившись з Карпатських гір, Віктор Янукович все одно буде змушений робити вибір між приєднанням до Митного Союзу і зближенням з ЄС. Комуністи, які будуть представлені в парламенті 7-го скликання окремою фракцією, підштовхують главу держави до якнайшвидшого призначення дати загальноукраїнського референдуму щодо вступу нашої країни до МС. На переконання їх беззмінного лідера Петра Симоненка, більшість пересічних українців неодмінно висловляться за відновлення й подальше зміцнення «тимчасово порушених з вини відомих усім політичних перевертнів» зв’язків України з Російською Федерацією, Білоруссю та Казахстаном.

Коментарі експертів

Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов:

- Референдум з приводу Митного союзу може взагалі розколоти країну. Єдності в цьому питанні немає навіть в елітах, і що дал буде наростами імперативність такого вибору, то більше генеруватимуться розколи як в елітах, так і в суспільстві, в країні в цілому. Проте 2013-й буде для України роком вибору – інтеграційного і торгово-економічного: між Європейським Союзом та Митним союзом. На сьогоднішній день шальки терезів схиляються до повернення на європейський шлях, європейський вектор української інтеграції.У зв’язку з цим головування України в ОБСЄ створює реальний напрям зовнішньополітичної активності української дипломатії і робить певним чином українську зовнішню політику осмисленою, адже останніми роками ця зовнішня політика зводилася лише до балансування між інтеграційними векторами, до уникнення вибору інтеграційного сенсу, до пасивної інтеграційної політики. Головування в ОБСЄ повертає українській зовнішній політиці певні смисли і резони. Головне завдання тут – не імідж, тим більше не імітаційні, симулятивні форми активності під час головування, а рішення кардинального питання з приводу інтеграційного майбутнього України.

Експерт Київського центру політичних досліджень і конфліктології Денис Кирюхін:

- 2013-й багато в чому буде вирішальним. Дипломатію «на два фронти» здійснювати стане ще складніше, тому, виходячи з національних інтересів України, їй необхідно будувати зовнішні інтеграційні проекти. Без інтеграції в ті чи інші структури в теперішніх умовах кризи Україна, як мені видається, «не витягне» наявні в неї економічні проблеми.

У четвер міністр закордонних справ України Леонід Кожара оголосив про візит до нашої країни свого російського колеги Сергія Лаврова. Протягом двох днів – 13 та 14 січня – глави МЗС сусідніх слов’янських держав, в числі інших, обговорять питання, пов’язані з участю України в Митному союзі. «Ці перші місяці ми активізуємо діалог з РФ щодо форматів співпраці України з МС не будучи членом Союзу”, – сказав Л. Кожара. При цьому він не деталізував, які додаткові питання виноситимуться на обговорення під час візиту С. Лаврова до України.

Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити