Рада не квапиться націоналізувати російське майно в Україні

Опубліковано . в Політика

Кількість переглядів - 1426

До Верховної Ради знову внесено законопроект «Про націоналізацію майна Російської Федерації і її резидентів». Мета підготовленого у фракції Радикальної партії документу, - «захист національних інтересів, національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України, її економічної самостійності, прав, свобод і законних інтересів громадян України, суспільства і держави».
9 квітня український парламент вже висловив своє ставлення до чергового популістського витвору депутата Олега Ляшка та його однодумців. При необхідних 226 голосах за грубий «наїзд» Олега Валерійовича проголосували лише 190 народних депутатів. Як пояснив лідер фракції Блок Петра Порошенка Юрій Луценко, зареєстрований 31 березня законопроект №2497 «носить декларативний характер і не несе серйозних наслідків для Росії».

У подібних випадках документ не переноситься на більш пізнє повторне слухання (що дає його ініціаторам шанс «уламати» кілька десятків «нетямущих» депутатів), - а беззастережно відхиляється.
Невгамовний Ляшко, котрий не так давно обійняв пост координатора правлячої коаліції «Європейська Україна», вчора спробував втиснути претензійний документ до порядку денного ВР. Колеги по сесійній залі відреагували на знайомі словосполучення мляво.

Донедавна в Україні вважалося правилом хорошого тону передавати в російські руки об'єкти господарської діяльності. У більшості випадків виробництва, завдяки інвестиціям з РФ, не зупинялися. Місцеве ж населення забезпечувалося роботою і стабільним заробітком. Чого далеко не завжди добивалися куди менш ефективні українські «командири» (олігархи-мільярдери Рінат Ахметов та Ігор Коломойський, зрозуміло, не в рахунок).
Чим поліпшена копія відрізняється від раніше забракованого оригіналу? Та майже нічим.

Як випливає зі статті 4-ї законопроекту, рішення про націоналізацію конкретного переліку майна в Україні Російської Федерації як держави-агресора, і її резидентів приймається Верховною Радою України у формі спеціального закону. Проект спеціального закону вноситься Кабінетом міністрів України до Верховної Ради України за попереднім погодженням Ради національної безпеки і оборони при президентові України протягом не більше двох місяців з моменту набрання чинності цього Закону.

Верховна Рада України невідкладно розглядає внесений проект спеціального закону про націоналізацію і приймає рішення щодо нього. Реєстрація права власності за державою в особі Кабінету міністрів України на об'єкт націоналізації здійснюється за поданням Кабінету міністрів України виключно «на підставі закону, прийнятого в порядку статті 4 цього Закону». Винесення судом рішень про забезпечення позову не зупиняє дії рішення Кабінету міністрів України про перехід об'єкта націоналізації у власність держави і процесу реєстрації прав.

Згідно з проектом оновленого закону, націоналізація об'єктів права власності в Україні Російської Федерації як держави-агресора здійснюється без подальшого відшкодування вартості її майна та майнових прав. У той же час, відшкодування вартості об'єктів права приватної власності резидентів Російської Федерації, як держави-агресора, здійснюватиметься після закінчення агресії, зафіксованого у відповідному міжнародно-правовому акті, на підставі двостороннього міждержавного договору.

Законопроект також містить положення щодо об'єктів, щодо яких може бути прийняте рішення про націоналізацію; забезпечення збереження об'єктів націоналізації; переходу об'єктів націоналізації у власність держави; правового режиму націоналізованого майна; державного органу, уповноваженого у сфері націоналізації майна в Україні Російської Федерації як держави-агресора, і її резидентів; гарантій захисту трудових прав працівників підприємств, що підлягають націоналізації; відповідальності за порушення законодавства про націоналізацію; вирішення спорів, що виникають у процесі націоналізації майна в Україні Російської Федерації як держави-агресора, і її резидентів.

Коментарі експертів
Михайло Погребинський, директор Київського центру політичних досліджень і конфліктології:
- Ляшко, покладаючись на своє політичне чуття, продовжує виставляти себе головним ворогом Росії. Мабуть, він розраховує на чергове швидке загострення відносин між Києвом і Москвою, що дозволить йому повернути колишню популярність. Але я сумніваюся, що Порошенко готовий підтримати націоналізацію всього майна Росії та її резидентів на території України, а без цього закон прийнятий не буде. В іншому випадку, це моментально приведе до появи десятків тисяч безробітних і прирече банківську систему на повних колапс, позаяк її значна частина належить Росії.
Необхідність націоналізації Ляшко пояснює тим, що Росія - країна-агресор, але ми продовжуємо закуповувати у неї життєво важливі ресурси - газ, вугілля і так далі. Крім того, між нашими країнами продовжує діяти договір про дружбу, за яким Росія визнається стратегічним партнером.

Олександр Гусєв, керівник Центру стратегічного розвитку країн СНД:
- Пропозиція Ляшка закінчиться тим, що спочатку власність Росії та її громадян на загальну суму в десятки мільярдів доларів передадуть Україні, а потім приймуть закон про її приватизацію. Природно, що все вилучене майно дістанеться не простим українцям, а олігархам. Тому російським підприємцям слід задуматися над тим, чи варто надалі інвестувати в підприємства в Україні. У свою чергу, українська економіка перебуває в настільки важкому стані, що гірше їй уже не буде. Її держборг перевищив $132 млрд., золотовалютні запаси скоротилися до $5 млрд. Все це говорить про те, що Україна незабаром не витримає тиску з боку своїх кредиторів. Але олігархам немає до цього ніякого діла - вони просто хочуть швидше набити свої кишені.

... Керівник фракції Радикальної партії, згаданий обома коментаторами «Гречки», у вівторок увечері оголосив про складання з себе повноважень координатора коаліції «Європейська Україна». Олег Ляшко назвав журналістам ім'я наступниці: нею нібито буде лідер фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко.
Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити