Повідомлення
  • Lack of access rights - File '/images/files/2.jpg'
  • Lack of access rights - File '/images/files/2.jpg'

Конституцію України буде доповнено розділом про децентралізацію

Опубліковано . в Політика

Кількість переглядів - 1400

Венеціанська комісія схвалила проект змін до Конституції України в частині децентралізації. Конституційна комісія, яка взагалі-то давненько не збиралася на засідання, 26 червня (за 2 дні до Дня Конституції України) розглянула і підтримала проект змін до Основного Закону щодо передачі повноважень на місця - з урахуванням рекомендацій Венеціанської комісії.

 

«Я запропоную депутатам не закривати сесію парламенту, - написав голова Конституційної комісії-спікер Ради Володимир Гройсман на персональній сторінці в Facebook. - Ми не повинні оголошувати ніяких канікул - нам ніколи відпочивати. Не ті часи. Країна чекає від парламенту невідкладного прийняття життєво важливих рішень. Є багато питань, які повинні бути опрацьовані в комітетах, в тому числі зміни до Конституції. Залежно від готовності законопроектів будемо скликати засідання Верховної Ради і виносити їх в зал для голосування. Сподіваюся, народні обранці підтримають таке рішення».

Наш теперішній депутатський корпус «ненав'язливо» підганяють до «правильного голосування» навіть держави-карлики.

У п'ятницю міністр закордонних справ Великого Герцогства Люксембурзького Жан Ассельборн висловив упевненість, що Верховна Рада України ухвалить зміни до Конституції щодо децентралізації до кінця червня поточного року. "Сьогодні Венеціанська комісія, яка перебуває в Україні, буде оцінювати прогрес у відношенні конституційної реформи і я впевнений, що ви зможете прийняти проект закону щодо Конституції з першого разу в парламенті до кінця цього місяця", - сказав Ассельборн. Наступне пленарне засідання Верховної Ради, згідно з графіком, має пройти у вівторок 30 червня.

На відміну від США, - країни, на яку нині рівняється Київ - у нас не вважається непристойним перекроювати Основний Закон мало не під кожного наступного президента. В експертному середовищі з цієї причини сильно сумніваються в тому, що і теперішня «доробка» Конституції розрахована, як у американців, на кілька століть.

В радянські часи проект Конституції Країни Рад, після опублікування в центральних газетах, гаряче обговорювався в народних масах і від кожного з громадян СРСР приймалися до розгляду поправки до документа. У підсумку текст Основного Закону відрізнявся від проекту максимум кількома мало примітними абзацами. Проте обивателеві все одно здавалося, ніби й його думка в остаточному варіанті Конституції теж врахована.

На відміну від тієї кампанії всенародного обговорення (1976-1977 роки), у теперішній незалежній Україні для «децентралізаційних» розділів/параграфів/пунктів не було передбачено не те що оприлюднення - навіть боязка спроба членів вищого законодавчого органу обговорити новий документ і запропонувати до нього власні поправки!

Проект скерували в Страсбург до Європейської комісії за демократію через право (так звучить офіційна назва Венеціанської комісії) прямо з Конституційної комісії Гройсмана. Зроблено це було, як вважають критики документа, через нібито висловлене Петром Порошенком побажання «не дуже заговорювати проблему».
Але, як кажуть у подібних випадках, «диявол криється в деталях».

Згідно стратегії, схваленої Президентом України і беззастережно підтриманої його ставлеником-головою Верховної Ради, вже після найближчих жовтневих виборів до місцевих рад почнеться ліквідація обласних та районних державних адміністрацій. Влада буде віддана радам, точніше, обраним їх депутатами виконкомам. Замість інституту губернаторів з'явиться інститут префектів, але вже з меншими повноваженнями, ніж у нинішніх керівників областей.

Чи закладалися у відправлений до Страсбурга проект змін до Конституції гарантії «відбирання» у Порошенка права безроздільно панувати в 25 регіонах України?

На щастя, Венеціанська комісія не схвалила закладене в документ право глави держави звільняти префекта без подання уряду. Як стверджує експерт-конституціоналіст Юрій Ганущак, цю норму, очевидно, дописали вже літаку по дорозі в Страсбург. Бо в проекті, який давався на робочу групу перед вильотом, члени експертної групи чітко сказали: номінація та звільнення повинні бути симетричними.

Те ж стосується і права скасовувати акти. Уряд, згідно відправленому до ЄС документу, повинен керуватися виключно Законом, зате Порошенко - коли захоче. Доводи експертів комісія Гройсмана до уваги не взяла. А ось Венеціанська комісія підказала чітке формулювання: Президент діє в частині, яка стосується місцевого самоврядування, уряд – вправі скасовувати все інше.

«Я не розумію, чому Адміністрація Президента наполягала на тому, що префект формує свою адміністрацію, - дивується Ю. Ганущак. - По-перше, це не вірно, по-друге - це питання закону».

У частині розпуску місцевої ради, знову ж таки, «венеціанці» зажадали прибрати з документа навіть найменші шанси для зловживань. Президент не розпускає, а лише призупиняє діяльність органу місцевого самоврядування з обов'язковим зверненням до Конституційного Суду, який протягом 15 днів повинен винести вердикт. Якщо факт посягання на суверенітет підтверджений - слід призначати нові вибори. Інститут тимчасового уповноваженого не вітається.

Розділ «Адміністративно-територіальний устрій», на відміну від скритикованих попередніх, «венеціанцям» здався більш-менш стерпним. Єдине зауваження: треба все-таки передбачити статус окремих територій. Причому не тільки у зв'язку з Мінськими домовленостями (щодо майбутнього Донбасу). Чорнобильська зона - теж територія, що має особливий статус. «У нас було "особливості статусу окремих територій визначаються законом", - нагадує Ю. Ганущак. - У Президента це викинули. Невже думали, що у Страсбурзі не помітять?..».

Експерти ЄС чітко відрізняють поняття "зупинити" і "призупинити" акт органу місцевого самоврядування префектом. Останнє – є більш точним.

До вівторка Конституційна комісія має переробити текст змін до Основного Закону. У тому числі щодо Криму, який Україна називає «тимчасово окупованою територією». «Я так думаю, якщо і буде, то я іншого не бачу, окрім як обумовити, що дія цього розділу Конституції припиняється до відновлення юрисдикції України над цією територією, припинення статусу її як окупованої території», - сказав член Конституційної комісії, в минулому віце -спікер Ради Віктор Мусіяка.

Що ж стосується Донбасу, то, за словами пана Мусіяки, в перехідних положеннях до Конституції буде сказано, що статус окупованих територій буде визначатися чинним законом "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей". Як відомо, Європейський союз запропонував українській стороні не зволікати з наданням Луганській та Донецькій областям особливого статусу до моменту, поки самопроголошені ДНР і ЛНР виконають перші пункти Мінських домовленостей.

У п’ятницю ввечері Конституційна комісія прийняла й скерувала Президентові законопроект про внесення змін до Основного Закону у частині децентралізації. «Ми зробили перший крок до історичних змін в Україні, - наголосив при цьому глава Конституційної комісії Володимир Гройсман. - Цей законопроект – ключ до успіху інших реформ. Я хочу подякувати членам Конституційної та Венеціанської комісій за те, що за такі короткі строки ми спільно змогли напрацювати фундаментальний, якісний європейський документ».

Президент Петро Порошенко має намір дотримуватися «графіка», запропонованого главою МЗС Люксембурга. «Після детального вивчення обіцяю наступного тижня представити парламенту на голосування проект пропозицій щодо змін до Конституції України», - зазначено Петром Олексійовичем у Twitter.

У зв’язку з тим, що цьогоріч День Конституції припадає на неділю, у Президента з’явився «додатковий» день - понеділок – для ретельного вивчення вкрай важливого для країни тексту.
Олег БАЗАК
Фото з персональної сторінки В. Гройсмана у Facebook

 
Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити