Янукович – Путіну: «І доки нам терпіти газовий зашморг?!»

Опубліковано . в Політика

Кількість переглядів - 1202

Завтра відбудеться візит Віктора Януковича до Російської Федерації. Як очікується, високий київський гість проведе переговори з Володимиром Путіним і розповість російському колезі про певні доленосні рішення «в інтересах обох братніх народів».

Вітчизняні олігархи, нагадаємо, наполягають на перегляді «газових угод» 2009 року, підписаних у Першопрестольній у присутності тодішнього прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко та тодішнього глави російського уряду Володимира Путіна. Зі свого боку, як про це вже кілька разів поспіль заявив Янукович, Україна «дозріла» для зближення з Євро-Азійським економічним співтовариством і тим більше для інтеграції з Митним Союзом. Інша справа, чи погодиться Росія лише на часткове пом'якшення позиції свого південно-західного сусіда.  

РОСІЇ НАЛЕЖИТЬ ПОВІРИТИ У ЩИРІСТЬ БАТЬКА НОВОЯВЛЕНОГО МІЛЬЯРДЕРА

Зустріч двох лідерів, намічена на 18 грудня минулого року, зірвалася за ініціативою російської сторони. Причина скасування вильоту президентського авіалайнера з Борисполя вже точно не технічна, як пояснювали наближені до Партії регіонів політологи (мовляв, не встигли експерти погодити документи): завчасна поява у Москві президентського прес-пулу з Києва спростовує цю версію.

Більш вірогідними виглядають версії економічна і, почасти, політична.

Ближче до кінця 2012 року (опозиція у Верховній Раді тоді ще не встигла як слід «показати зуби») офіційний Київ інтенсивно «промивав мізки» несвідомій більшості співгромадян. Мовляв, ось зблизимося з Росією, Білоруссю та Казахстаном - і отримаємо 50-відсоткову знижку на поставлений з Росії природний газ, не стане ж наш стратегічний партнер «впарювати своїм» енергоносій дорожче, ніж по $200 за тисячу кубометрів!

Насправді «Газпром», в умовах загального падіння інтересу до видобуваних в РФ і Туркменії газу, не збирався підносити сусідам такий щедрий новорічний подарунок. Мова могла йти про знижку до $80 за кожну тисячу кубів. Та й то за умови чіткого виконання Києвом умов вступу до ЄврАзЕС і МС.

Для Януковича такої «подачки» - після горезвісних «харківських угод» (коли, віддавши Севастополь в оренду до 2042 року, Україна по суті виграла в ціні на газ не так уже й багато) - здалося недостатньо. Та й ризик уславитися «зрадником національних інтересів», слідом за Юлією Тимошенко, Януковичу небажаний. Після чітких і недвозначних заяв Віктора Федоровича про впевний рух веденої ним держави у бік Росії в декларованому Президентом «прагненні до внутрішньої політичної стабільності» засумнівається навіть найближче оточення губернаторів західних і північно-західних регіонів. І без того малопопулярних в народі.

Судячи з впевненої поведінки Президента під час великої прес-конференції за підсумками свого трирічного перебування біля керма влади, компроміс з лідерами опозиції щодо розвитку взаємин з Москвою таки досягнуть. «З Росією ми шукаємо сьогодні модель співпраці України з Митним Союзом. Росія - ключова країна в МС. Для нас, з точки зору економіки, дуже цікава економічна інтеграція з МС, з яким ми маємо товарообіг за 2012 $63 млрд. До речі, з Європейським Союзом цей товарообіг, разом з послугами, становить близько 50 мільярдів доларів. Багато чого буде залежати від наших партнерів: від Росії, Казахстану, Білорусії. Ми вважаємо, що маємо можливість стати наглядачем, маємо можливість відшукати таку форму, яка буде в часі відповідати рівню наших відносин. Ми зацікавлені не втрачати товарообіг, не мати ніяких проблем, примушується застосування до нас дискримінаційних заходів з боку МС. Це наші стратегічні партнери. Найближчим часом я буду знову в Росії і ці переговори продовжаться. Переконаний: зацікавленість є двосторонньою.

Зараз існують близько 140 положень МС і без розгляду цих положень в Україні неможливо знайти модель співпраці. Швидше за все, ця пропозиція буде; положення, до речі, формувалися, формулювалися і приймалися трьома членами ТС майже 8 років. Законодавча база, що встановлює «правила гри» всередині МС, сформована, мабуть, ще не до кінця. Якщо ми отримаємо будь статус і будемо брати участь у розгляді питань щодо України і Митного Союзу, це піде нам на користь. Там лежать наші національні інтереси і тому ми зобов'язані це робити. Там також наші економічні інтереси і втрачати небудь ми не маємо ніякого права. Не такі вже ми круті й багаті, щоб нехтувати цією співпрацею».

Відтворивши цю розлогу цитату від 1 березня, не можу не згадати й про театральне «заламування рук» із голосіннями з приводу «зашморгу», що його нібито накинула на «шию» Україні Юлія Тимошенко. Все на тій же прес-конференції в будівлі колишньої філії Центрального музею ім. Леніна Янукович заволав: «Контракт, що був підписаний у 2009 році (як висловилися тоді, він був унікальний з точки зору блага для країни), якщо не буде змінено до 2019 року, то щорічно приноситиме збитки в розмірі приблизно 6 мільярдів доларів. Ось аплодуйте, будь ласка, цим цифрам. Чого ви не аплодуєте? 6 мільярдів доларів! 6 мільярдів доларів!! Ці збитки лягають на кожного громадянина України, ці гроші лягають у собівартість продукції тих підприємств, яка йде на експорт і споживається всередині держави. Вони лягають побічно на послуги. Кожен громадянин України ці збитки погашає. Щорічно. Ці гроші могли б піти на розвиток, могли б піти на заробітні плати вчителям, лікарям, на виплату пенсій. Сьогодні ці гроші йдуть за контрактом в Росію. Це несправедлива ціна! Це не ринкова ціна! Я не звинувачую Росію, вона захистила свої інтереси; не знаю, які вона знайшла способи, щоб переконати Тимошенко підписати цей контракт.

Сьогодні немає такої країни в Європі, в світі, де б я не зустрічався з керівниками і де б з розумінням ставилися до цього, до цієї біди. Для нас це просто петля на шиї!!
7000000000, за якими ви злорадствуете... Скажіть, в якій країні світу пред'являються штрафні санкції 300 відсотків за недобір газу? Скажіть, як же ми можемо захистити себе, захистити країну від цієї безмежної ціни?!».

Назвавши нині чинний контракт ВАТ «Газпрому» з НАК «Нафтогаз України» «найбільшою, страшною проблемою, яка у нас є на сьогоднішній день», Віктор Янукович прямо звинуватив попередницю в теперішніх бідах української медицини, житлово-комунального господарства, а також у злиденному існуванні мільйонів своїх співгромадян.

При цьому, правда, Віктор Федорович зумів ухилитися від відповіді на в'їдливе запитання опозиційного журналіста Мустафи Найєма про обставини, що сприяли появі в списку найбагатших громадян України Олександра Януковича. Як відомо, старший син Президента, за фахом лікар-стоматолог, «непосильною працею» заробив півтора мільярда доларів і, судячи з реакції батька, не має наміру зменшувати темпи. Головне, мовляв, вчасно платити податки в держскарбницю та нові робочі місця для плебсу створювати/
Підготувавши таким емоційним чином громадську думку, Президент сповнився ще більшої впевненості в обраній своїм найближчим оточенням тактиці ведення переговорів з могутнім сусідом.        
                         
ПОСОЛ ЗУРАБОВ БЕЗ ЗУСИЛЬ ПРОЧИТАВ «ХИТРУ ГРУ» ЯНУКОВИЧА

Чи подіють щойно наведені Януковичем доводи на непохитну позицію Путіна у питаннях стосовно вступу України до Митного Союзу?
Не пов'язаний якимись «партійними зобов'язаннями» з Віктором Федоровичем Надзвичайний і Повноважний Посол РФ в Україні обдав Януковича і вірну йому Партію регіонів холодним душем. Виступаючи у «Росспівробітництві», Михайло Зурабов натякнув: дії «донецького угруповання» свідчать про наявність ... війни між двома сусідніми слов'янськими державами: «Ми чудово розуміємо, що якщо війна в сучасному світі не ведеться військовими засобами , то це не означає, що вона не ведеться. Вона просто перетворилася на економічну форму. Війни можуть бути валютними, митними, ресурсними. Конкурентне середовище, в якому ми живемо, змушує держави їх використовувати. Нам видається, що ми разом можемо вторгувати кращі умови. Але що ми чуємо у відповідь: «Знаєте, ми спробуємо, мабуть, самі». Керівництво РФ у таких випадках каже: «Колеги, ми від вас хочемо тільки одного - ясності. Самі? Значить, самі. Тільки потім без образ».

Навряд чи Михайло Юрійович прагне «вбити клин» у відносини Росії з Україною. Просто амбасадор, на відміну від Януковича, звик оперувати конкретними прикладами. Зокрема, у виробництві літаків АН-70. «Відкрию динаміку: спочатку Міноборони Російської Федерації передбачало закупити 70 одиниць, потім - 60, в передостанній раз - 16. Тепер - нуль. Тому що Росія почала виробляти військово-транспортні літаки Іл-476, оскільки будь-яка пропозиція зберігає актуальність певний термін. Ну, так світ влаштований, і так працює моє керівництво», - сказав М. Зурабов.

«Якщо протягом певного періоду відповідь не надходить, Росія змушена шукати альтернативу. Ми сьогодні живемо з обмеженим тимчасовим лімітом, і ця особливість у країні, яку я представляю на Україні, вельми добре розуміється. Але не завжди розуміється тими партнерами, з якими ми тут взаємодіємо», - резюмував Зурабов.
                                                                                                                                                              Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
0 # Олег 03.03.2013, 15:10
Президент України Віктор Янукович і Президент РФ Володимир Путін завтра обговорять питання ціноутворення й обсяг газу, що купується Україною.
Як передає власний кореспондент УНІАН у РФ, про це йдеться в матеріалах прес-служби Кремля до візиту В.Януковчича до Москви 4 березня.
Зазначається, що Росія продовжує залишатися провідним постачальником ядерного палива на українські АЕС. Опрацьовуються питання спільного спорудження енергоблоків № 3 і № 4 Хмельницької АЕС.
Велика увага приділяється реалізації стратегічного інфраструктурно го проекту з організації в Кіровоградській області України виробництва ядерного палива за російськими технологіями.
-----------------------------------------------------------------------------------
Ну хіба ж можна обійтися на перемовинах без згадування Кіровоградської області??
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити