файно

Як не дати вкрасти землю? У Кропивницькому аграрії з п’яти областей України обговорили зміни до земельного законодавства

Опубліковано . в Політика

Кількість переглядів - 2743

23 лютого у Кропивницькому за ініціативи Аграрної партії України відбувся Земельний форум за участі представників з Кіровоградської, Одеської, Херсонської, Запорізької, Миколаївської областей. Головне питання – як уберегти землю від розкрадання і провести земельну реформу в інтересах народу, а не олігархів.

agrop 1

 На фото Віталій Скоцик і Ольга Ходаківська

Торгівля замість реформ

«Сьогодні в Україні залишився один важливий ресурс – земля. Це 25 % світових чорноземів. За наступні 4 роки потреба в продуктах харчування на планеті зросте на 65 відсотків. Тому українською землею цікавляться як іноземці, так і наші олігархи. І методи застосовують досить винахідливі», - підкреслив лідер Аграрної партії Віталій Скоцик.

Нині є ризик скасування мораторію на продаж землі через Конституційний суд.

«Не змігши протягнути через Верховну Раду закон про купівлю-продаж землі, 53 народні депутати подали минулого тижня петицію до Конституційного суду, щоб, обходячи думку українського суспільства, зняти мораторій на продаж землі. Цікаво, що ці депутати - представники різних партій. І це говорить про те, що нині в парламенті немає ні влади, ні опозиції. Якщо йде мова про те, щоб вкрасти в народу землю, то всі солідарні», - розповідає політик.

Він нагадав, що Аграрна партія вісім разів влаштовувала загальнонаціональні страйки з вимогою продовження мораторію на продаж землі. Але робила це для того, щоб підготувати законодавство для завершення земельної реформи, розпочатої ще в 1990 році.

«Мораторію вимагали з надією на те, що Верховна рада і Мінагрополітики відпрацюють стратегію завершення земельної реформи, обговорять її з людьми і розроблять пакет законопроектів, який врегулює всі земельні питання на довгі роки. Але віз і нині там. Теперішня влада, як і попередня, побачивши величезний ресурс, на якому можна поживитися, виставили в пріоритет: замість впровадження земельної реформи впровадити дикий ринок землі. Тому Аграрна партія сама зібрала кращих експертів, відпрацювала стратегію завершення реформи. Для цього і проводимо земельні форуми – обговорюємо її з експертами, громадами, всім суспільством», - пояснив політик.

За словами Сергія Таровика, голови Кіровоградської обласної організації Аграрної партії, нині Україна фактично в тій самій ситуації, що і 100 років тому.

«Сто років тому були великі фермери, малі, одноосібники. Всі були роз’єднані. Як результат прийшла радянська влада і продуктивну частину населення у 33-му році стратила. Ми на 70 років відстали від світового поступу. За роки Незалежності сільське господарство показало динаміку росту, яку не показала жодна галузь. Але сьогодні в нас можуть вкрасти цю землю. Тому нам треба згуртуватися і захистити її», - зазначив Таровик.

 На фото Віталій Скоцик

Стратегія збереження землі

Партія обіцяє боротись проти впровадження поспішного ринку землі. Необхідність розроблення стратегії реформи стоїть дуже гостро, - пояснює Ольга Ходаківська, голова Аграрної ради партії, доктор економічних наук.

«Проблемні земельні питання з роками не зникають, а навпаки примножуються. Попри публічні заяви органів виконавчої влади про передачу земель за межами населених пунктів органам місцевого самоврядування, проходження цього законопроекту нині блокується, хоч він і успішно пройшов перше читання. Триває блокування проведення інвентаризації земель сільгосппризначення. Існує також багато тіньових схем, які в обхід мораторію дозволяють змінювати власника земельної ділянки. Така політика опосередковано направлена на знищення фермера і малого товаровиробника», - каже Ольга Ходаківська.

В Україні створили хибну думку про те, що все готове до запровадження ринку землі. Насправді ж за 25 років інвентаризацію земель не проведено, земельний кадастр не наповнено. Розмежування земель приватної, державної, комунальної власності не проведено, нормативну грошову оцінку земель не зроблено, - каже Віталій Скоцик.

«Зараз відкрити ринок землі - це все одно, що випустити свійську корову до дикого лісу. Треба зробити те, що робили всі цивілізовані країни, які вступали до Європейського Союзу: вони мали 7-8 років для адаптації свого земельного законодавства до законодавства ЄС. Із тими напрацюваннями, які є в нашому експертному середовищі, з консолідацією думки ми віримо, що можемо завершити підготовку швидше. Вважаємо, ми можемо завершити цей процес за 3-5 років. У цьому році, до 1 липня, має з’явитись покрокова стратегія із чіткими датами», - каже Віталій Скоцик.

На фото Ольга Ходаківська

 14 кроків до цивілізованого обігу земель

Учасники форуму затвердили резолюцію, в якій зокрема йдеться про необхідність створити повний пакет законодавства, яке:
1) Визначає власником землі виключно громадян України.
2) Встановлює кваліфікаційні та фахові вимоги до осіб, які беруть в оренду чи прагнуть обробляти землю.
3) Закріплює обмеження щодо площі земель, яка може перебувати: у володінні однієї особи, в обробітку одного землекористувача, в оренді одного землекористувача.
4) Забезпечує роботу відкритого реєстру прав власності на землю, передбачає проведення інвентаризації земель за формами власності та суб’єктами господарювання.
5) Передбачає створення правових і соціально-економічних механізмів ефективної реалізації прав власності на землі сільськогосподарського призначення (у першу чергу особами літнього віку, які не мають спадкоємців).
6) Визначає і законодавчо закріплює баланс земель, встановлює граничні показники розораності та інші у прив’язці до чіткого районування, забороняє вести господарську діяльність у заповідних зонах та прибережних захисних смугах.
7) Встановлює граничні мінімальні орендні ставки на землі сільськогосподарського призначення та чіткий механізм їх встановлення, виходячи з оцінки якості земель.
8) Передбачає перегляд показників нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, у тому числі земель під господарськими будівлями і дворами, знизивши їх вартість до рівня орних угідь.
9) Передбачає створення Земельного банку, основним завданням якого є збереження кількості та якості земель, а також контроль за їх обігом.
10) Закріплює параметри охорони земель, їх консервації та рекультивації, а також збереження й відтворення родючості ґрунтів.
11) Упорядковує і визначає статус земель для суспільних потреб (земля, що належить церквам або громадським товариствам, таким як товариство сприяння армії тощо), а також гарантує задоволення потреб громади у земельних ділянках, у першу чергу для сінокосіння і випасання худоби, городництва та індивідуального житлового будівництва.
12) Передбачає розроблення Загальнодержавної і регіональних програм підтримки малих і середніх господарств та заснованих ними сільськогосподарських кооперативів шляхом забезпечення доступу до дешевих кредитів, земельних і матеріально-технічних ресурсів, ринків збуту.
13) Забезпечує усебічний захист і гарантування прав селян-орендодавців.
14) Закріплює переважне право орендаря (фермера, ОСГ) на продовження договору оренди земель державної і комунальної власності без участі його у земельних торгах (аукціонах).

24 березня у Києві буде проведено завершальний форум центрального регіону і за підсумками дискусій буде сформоване бачення земельної реформи, за яким експерти Аграрної партії розроблятимуть конкретні законопроекти.

На фото Сергій Таровик

G

Сподобалася стаття?

Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити