Політика

Як не дати вкрасти землю? У Кропивницькому аграрії з п’яти областей України обговорили зміни до земельного законодавства

. 3839

23 лютого у Кропивницькому за ініціативи Аграрної партії України відбувся Земельний форум за участі представників з Кіровоградської, Одеської, Херсонської, Запорізької, Миколаївської областей. Головне питання – як уберегти землю від розкрадання і провести земельну реформу в інтересах народу, а не олігархів.

agrop 1

 На фото Віталій Скоцик і Ольга Ходаківська

Торгівля замість реформ

«Сьогодні в Україні залишився один важливий ресурс – земля. Це 25 % світових чорноземів. За наступні 4 роки потреба в продуктах харчування на планеті зросте на 65 відсотків. Тому українською землею цікавляться як іноземці, так і наші олігархи. І методи застосовують досить винахідливі», - підкреслив лідер Аграрної партії Віталій Скоцик.

Нині є ризик скасування мораторію на продаж землі через Конституційний суд.

«Не змігши протягнути через Верховну Раду закон про купівлю-продаж землі, 53 народні депутати подали минулого тижня петицію до Конституційного суду, щоб, обходячи думку українського суспільства, зняти мораторій на продаж землі. Цікаво, що ці депутати - представники різних партій. І це говорить про те, що нині в парламенті немає ні влади, ні опозиції. Якщо йде мова про те, щоб вкрасти в народу землю, то всі солідарні», - розповідає політик.

Він нагадав, що Аграрна партія вісім разів влаштовувала загальнонаціональні страйки з вимогою продовження мораторію на продаж землі. Але робила це для того, щоб підготувати законодавство для завершення земельної реформи, розпочатої ще в 1990 році.

«Мораторію вимагали з надією на те, що Верховна рада і Мінагрополітики відпрацюють стратегію завершення земельної реформи, обговорять її з людьми і розроблять пакет законопроектів, який врегулює всі земельні питання на довгі роки. Але віз і нині там. Теперішня влада, як і попередня, побачивши величезний ресурс, на якому можна поживитися, виставили в пріоритет: замість впровадження земельної реформи впровадити дикий ринок землі. Тому Аграрна партія сама зібрала кращих експертів, відпрацювала стратегію завершення реформи. Для цього і проводимо земельні форуми – обговорюємо її з експертами, громадами, всім суспільством», - пояснив політик.

За словами Сергія Таровика, голови Кіровоградської обласної організації Аграрної партії, нині Україна фактично в тій самій ситуації, що і 100 років тому.

«Сто років тому були великі фермери, малі, одноосібники. Всі були роз’єднані. Як результат прийшла радянська влада і продуктивну частину населення у 33-му році стратила. Ми на 70 років відстали від світового поступу. За роки Незалежності сільське господарство показало динаміку росту, яку не показала жодна галузь. Але сьогодні в нас можуть вкрасти цю землю. Тому нам треба згуртуватися і захистити її», - зазначив Таровик.

 На фото Віталій Скоцик

Стратегія збереження землі

Партія обіцяє боротись проти впровадження поспішного ринку землі. Необхідність розроблення стратегії реформи стоїть дуже гостро, - пояснює Ольга Ходаківська, голова Аграрної ради партії, доктор економічних наук.

«Проблемні земельні питання з роками не зникають, а навпаки примножуються. Попри публічні заяви органів виконавчої влади про передачу земель за межами населених пунктів органам місцевого самоврядування, проходження цього законопроекту нині блокується, хоч він і успішно пройшов перше читання. Триває блокування проведення інвентаризації земель сільгосппризначення. Існує також багато тіньових схем, які в обхід мораторію дозволяють змінювати власника земельної ділянки. Така політика опосередковано направлена на знищення фермера і малого товаровиробника», - каже Ольга Ходаківська.

В Україні створили хибну думку про те, що все готове до запровадження ринку землі. Насправді ж за 25 років інвентаризацію земель не проведено, земельний кадастр не наповнено. Розмежування земель приватної, державної, комунальної власності не проведено, нормативну грошову оцінку земель не зроблено, - каже Віталій Скоцик.

«Зараз відкрити ринок землі - це все одно, що випустити свійську корову до дикого лісу. Треба зробити те, що робили всі цивілізовані країни, які вступали до Європейського Союзу: вони мали 7-8 років для адаптації свого земельного законодавства до законодавства ЄС. Із тими напрацюваннями, які є в нашому експертному середовищі, з консолідацією думки ми віримо, що можемо завершити підготовку швидше. Вважаємо, ми можемо завершити цей процес за 3-5 років. У цьому році, до 1 липня, має з’явитись покрокова стратегія із чіткими датами», - каже Віталій Скоцик.

На фото Ольга Ходаківська

 14 кроків до цивілізованого обігу земель

Учасники форуму затвердили резолюцію, в якій зокрема йдеться про необхідність створити повний пакет законодавства, яке:
1) Визначає власником землі виключно громадян України.
2) Встановлює кваліфікаційні та фахові вимоги до осіб, які беруть в оренду чи прагнуть обробляти землю.
3) Закріплює обмеження щодо площі земель, яка може перебувати: у володінні однієї особи, в обробітку одного землекористувача, в оренді одного землекористувача.
4) Забезпечує роботу відкритого реєстру прав власності на землю, передбачає проведення інвентаризації земель за формами власності та суб’єктами господарювання.
5) Передбачає створення правових і соціально-економічних механізмів ефективної реалізації прав власності на землі сільськогосподарського призначення (у першу чергу особами літнього віку, які не мають спадкоємців).
6) Визначає і законодавчо закріплює баланс земель, встановлює граничні показники розораності та інші у прив’язці до чіткого районування, забороняє вести господарську діяльність у заповідних зонах та прибережних захисних смугах.
7) Встановлює граничні мінімальні орендні ставки на землі сільськогосподарського призначення та чіткий механізм їх встановлення, виходячи з оцінки якості земель.
8) Передбачає перегляд показників нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, у тому числі земель під господарськими будівлями і дворами, знизивши їх вартість до рівня орних угідь.
9) Передбачає створення Земельного банку, основним завданням якого є збереження кількості та якості земель, а також контроль за їх обігом.
10) Закріплює параметри охорони земель, їх консервації та рекультивації, а також збереження й відтворення родючості ґрунтів.
11) Упорядковує і визначає статус земель для суспільних потреб (земля, що належить церквам або громадським товариствам, таким як товариство сприяння армії тощо), а також гарантує задоволення потреб громади у земельних ділянках, у першу чергу для сінокосіння і випасання худоби, городництва та індивідуального житлового будівництва.
12) Передбачає розроблення Загальнодержавної і регіональних програм підтримки малих і середніх господарств та заснованих ними сільськогосподарських кооперативів шляхом забезпечення доступу до дешевих кредитів, земельних і матеріально-технічних ресурсів, ринків збуту.
13) Забезпечує усебічний захист і гарантування прав селян-орендодавців.
14) Закріплює переважне право орендаря (фермера, ОСГ) на продовження договору оренди земель державної і комунальної власності без участі його у земельних торгах (аукціонах).

24 березня у Києві буде проведено завершальний форум центрального регіону і за підсумками дискусій буде сформоване бачення земельної реформи, за яким експерти Аграрної партії розроблятимуть конкретні законопроекти.

На фото Сергій Таровик

Поширюйте

Коментуйте


Реклама