Кличко обійшов завгара з Єнакієво

Опубліковано . в Політика

Кількість переглядів - 947

Якби президентські вибори проходили наприкінці травня цього року, за лідера партії «УДАР» Віталія Кличка проголосували б 15,9% виборців, за чинного Президента Віктора Януковича - 14,3%. Про це свідчать передані «Гречці» результати всеукраїнського опитування громадської думки, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС). При цьому за лідера фракції «Батьківщина» Арсенія Яценюка проголосували б 9,5% виборців, за лідера ВО «Свобода» Олега Тягнибока - 5,8%, за лідера Компартії України Петра Симоненка - 3,7%. Опитування проводилося 21-30 травня. Всього опитано 2030 респондентів. Статистична похибка вибірки не перевищує 3,3%.

Звісно, скептики можуть зауважити, мов, двотижнева пауза з оприлюдненням результатів якось пов'язана з об'єднавчим з'їздом кількох опозиційних партій та рухів, що відбувся у столиці за 2 дні до появи цієї сенсації. Та маємо сподівання: це - проста випадковість, пов'язана суто з обробкою отриманих даних. Надто вже серйозною є соціологічна компанія під проводом Володимира Паніотто, представника ESOMAR в Україні з 2000 року.

Отже, у КМІС відзначають, що в порівнянні з червнем 2012 року збільшилася електоральна підтримка Кличка - на 7% і Тягнибока - на 3%. За цей час електоральна підтримка Януковича зменшилася на 3%, Яценюка - на 2%, Симоненка - на 1%.

Проти всіх проголосували б 18,1%, важко було відповісти 15,8% респондентів. Не братимуть участі у виборах 13,5%.

Електоральна підтримка Віталія Кличка з регіонального поділу сконцентрована в центральному та західному регіонах (по 23% у кожному). У південному регіоні за нього готові проголосувати 10%, а в східному - 6% населення.

Електоральна підтримка В. Януковича, як і раніше, сконцентрована у східному (26%) і південному (21%) регіонах. У центральному регіоні його підтримує 7% населення, у західному - 5%.

А. Яценюка підтримують 18% жителів західного регіону, 12% - центрального, 5% - південного і 4% - східного регіонів.
О. Тягнибока підтримують 12% жителів західного регіону, 8% - центрального, 2% - східного і 1% - південного регіонів.

П. Симоненка найбільше підтримують у південному (6%) та східному (5%) регіонах. У центральному регіоні його підтримують понад 2% населення, а в західному - менше 2%.

Для порівняно молодої політичної сили, якою є Український демократичний альянс за реформи, обійти на віражі Партію регіонів, - з її 15-річною «кредитною історією»! - звичайно ж, втішно.

Однак не слід забувати: напередодні минулорічних виборів до Верховної Ради соціологам у цей же спосіб вже вдавалося «спокусити» «УДАР», що вважався тоді напрочуд стійким й монолітним.

За два тижні до дня голосування партія, чиїм лідером є всесвітньо відомий боксер, Герой України, вперше вийшла на 2-е місце в країні, поступаючись лише ПР. У штабі Віталія Володимировича, швидше за все, подумали: «Гру зроблено!». Активна фаза роботи з потенційними виборцями пішла на спад, агітаційні намети з волонтерами у червоних куртках випарувалися з міських вулиць немов за помахом чарівної палички.

Внаслідок такого ось «запаморочення від успіхів» на друге місце, причому з дивно високим результатом, вийшла «Батьківщина». Прихильники ж Кличка аж до останнього виборця, що завітав на свою дільницю наприкінці жовтня аби виконати свій громадянський обов'язок, були на 85 відсотків впевнені: різкий спурт друзів-суперників, за відсутності Юлії Тимошенко, в принципі неможливий ...

Тому штабісти «УДАР» упродовж всього вчорашнього дня утримувалися від самовихваляння.

Сам Віталій Володимирович високому досягненню нітрохи не здивувався. У теперішній економічній ситуації, що її переживає Україна, мабуть, не один я замислююся: а чи не совісно взагалі будь-кому з лідерів опозиційних об'єднань відставати від рейтингу чинного Президента?!

Під час учорашньої «прямої телефонної лінії» газети «Аргументи і факти в Україні» Кличко обмежився обережно-нейтральною сентенцією: «Я сподіваюся, що опозиційні сили до весни майбутнього року зможуть визначитися з підтримкою єдиного кандидата. Наразі ж ми (Кличко мав на увазі лідерів «Батьківщини» і «Свободи» - авт.) коригуватимемо наші зусилля в майбутній політичній роботі для того, щоб висунути єдиним кандидатом того, хто має максимальну підтримку виборців, хто має найбільші шанси перемогти кандидата від влади».

Вгадати зміст «активних контрзаходів» команди Президента Януковича неважко. Днями Віктор Федорович визначив першочергове завдання влади: виплатити народонаселенню ще по тисячі гривень в рахунок погашення боргів Ощадбанку СРСР перед його вкладниками-українцями. Торішні виплати «вітіної тисячі», судячи з замірів все тих же соціологів, подіяли на вибір як мінімум 5 відсотків електорату. Отримуючи на так звану «національну карту» Ощадбанку України неабияк знецінену частину власних трудових заощаджень, виборці не дуже-то й замислювалися, що Янукович ідею з «купівлею» голосів немолодих співгромадян банально «поцупив» у своєї опонентки Юлії Тимошенко і що торішня “вітіна тисяча” насправді дорівнювала 3/4 “юліної тисячі”. Цьогоріч “... тисяча” також “полегшає”...

Грудневе опитування Київського міжнародного інституту соціології покаже, чи лишатимуться надалі наші виборці “ласими” до відверто образливих подачок.

Довідка “Гречки”. Київський міжнародний інститут соціології - громадсько-аналітична компанія, створена у 1992 році. КМІС вивчає громадську думку громадян України, проводить різного роду маркетингові дослідження, використовуючи при цьому різні якісні та кількісні методовметоди: екзит-поли, приватні інтерв'ю, фокус-групи, глибинні інтерв'ю, ціновий аудит тощо. Теми: мовна ситуація в регіонах, здоров'я, політичні пристрасті і інші. Має місцеві філії в 24 областях України та в Автономній Республіці Крим, у бригадах яких задіяно до 400 осіб-інтерв'юерів. Фінансування діяльності здійснюють в основному за рахунок західного капіталу і грантів із США, Німеччини, Швейцарії та інших країн.

Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити