Врадіївці дійшли до Києва: громадянський порив чи політичний піар?

Опубліковано . в Політика

Кількість переглядів - 1060

Середина липня. Розпал курортного сезону.

Зазвичай про долю Батьківщини у цей час найбільше гомонять на закритих кримських віллах. Саме цей період, згідно з традиціями українського політикуму, чималою мірою визначає: хто впродовж наступного політичного року отримає “дозвіл” на ведення начебто “самостійної гри”, а хто тимчасово виконуватиме “ролі другого плану” (в тому числі й на відомих всім телешоу по п'ятницях).

Врадіївка, про яку більшість жителів Кіровоградщини, мабуть, донедавна мали уявлення лишень завдяки існуванню однойменної залізничної станції на маршруті “Знам'янка-Кіровоград-Новоукраїнка-Помічна-Одеса”, сплутала усталений алгоритм політсезону.

Але чому так заметушилися проурядові ЗМІ, вишукуючи нові й нові подробиці бузувірств тамтешніх “стражів правопорядку”?

Схожі запитання з'являлися й під час череди гучних журналістських розслідувань, присвячених одному досить відомому, надто у Голованівському районі, бізнесменові й політику. До речі, теж у минулому міліціянтові. Злодіянь, скоєних VIP-персонами, трапляється чимало. Ще більше — правопорушень, що не тягнуть на визначення “особливо тяжкий злочин”. Та кампанія, скерована проти Віктора Л., була явно схвалена кимось “нагорі”. На Печерських пагорбах.

Учора про схожу “боротьбу під ковдрою”, з інтервалом у кілька годин, заявили декілька відомих особистостей. Першим “секрет Полішинеля” відкрив глава міністерства внутрішніх справ. Згодом його приклад наслідували лідери непарламентської опозиції.

НА БОГОМОЛЬЦЯ, 10 ВРАДІЇВСЬКУ ХОДУ ВІДНЕСЛИ ДО “ВРАЖЬЇХ ПРОІСКОВ”

Приблизно так схарактеризував її міністр внутрішніх справ України під час імпровізованої прес-конференції після своєї зустрічі з представниками акції протесту, що проходила сьогодні біля будівлі МВС.

Громадяни прийшли зі своїми проблемами, з тими питаннями, які їх хвилюють. І їх не цікавить взагалі питання політичних гасел. Народні депутати, ті які привели з собою своїх однопартійців, ті, хто підтримує певні політичні партії, вони, безумовно, прийшли з відповідними політичними гаслами. Але на цих подіях, врадіївських, дехто хоче заробити якусь політичну, важко сказати, що вони взагалі хочуть заробити”, - сказав Віталій Захарченко.

Міністр зауважив, що спочатку мав намір вийти до учасників акції під МВС. Однак з’ясувалося, що під МВС... немає нікого із мешканців Врадіївки – учасників ходи. За його словами, коли акція вже відбувалася, учасники ходи були ще у Голосіївському районі.

При цьому журналістам було продемонстровано відеоролик, на якому один із лідерів «Спільної справи» Олександр Данилюк повідомляє, що один із організаторів ходи з Врадіївки - народний депутат з фракції «УДАР» Сергій Каплін, змінив маршрут ходи.

Крім того, Захарченко наголосив, що йому надали інший відеоролик, в якому «показані активісти КУПРу, які продають врадіївську ходу». За словами міністра, з цього ролику видно, як «журналісти проводять розслідування і, як я зрозумів по відеосюжету, пропонують їм не йти на цю ходу і відповіді громадських діячів. Вони вносять таку пропозицію, що якщо ви нам дасте спочатку 350 тисяч доларів, а потім йде торг, і кажуть: “Ну добре, 100 тисяч доларів, то ми людей не поведемо до Міністерства внутрішніх справ, а поведемо їх в інше місце”.

- Під час зустрічі, на якій були присутні, зокрема, троє жителів Врадіївки, вони попросили мене, щоб я зробив все, щоб людей, які емоційно висловлювались і емоційно діяли відносно працівників міліції, відносно нападу на райвідділ, щоб я, як міністр, зробив все, щоб їх не притягували до відповідальності. Я таку обіцянку їм дав, сказав, що я, як міністр, буду робити все, щоб цих людей не притягували до відповідальності, - сказав Захарченко. В той же час він зазначив, що з приводу нападу на райвідділ міліції у Врадіївці треба зробити юридичні висновки.

Міністр додав, що під час зустрічі громадяни повідомили, що впродовж більше 10 років у цьому селищі відбувались певні протизаконні дії.

ЗАМІСТЬ “5 КАНАЛУ - “МВС-ТБ”

Ще до пояснень Віталія Захарченка, який начебто у ці дні мав би перебувати у відпустці, в Інтернеті зарясніли ЮТьюбівські сюжети. До них додавався безкомпромісний коментар типу “отакі вони, політики, - всі продажні!..”

Герої відеороликів, навпаки, стверджують: все, що змонтоване невідомо якими людьми, є насправді пропагандистською операцією нашого МВС.

Олександр Данилюк, згаданий генералом Захарченком, в одній соціальній мережі написав: флеш-інтерв'ю він взагалі давав молодим людям, які відрекомендувались творчою бригадою “5 каналу”...

Що ж до лідера Коаліції учасників помаранчевої революції Сергія Мельниченка та глави Київської організації УНА-УНСО Ігоря Мазура, - обидва на терміновій сьогоднішній прес-конференції докладно розповіли, навіщо запросили у провінційного міліцейського провокатора аж $350 тисяч.

- Кілька днів тому до нас надійшла пропозиція про зустріч з людиною, яка «хоче поговорити», - розповідає І. Мазур. - КУПР та УНА не хотіли допустити зриву «врадіївської ходи» і силового придушення акції, тому ми пішли на переговори, щоб дізнатися про плани влади.

Зі свого боку С. Мельниченко зазначив: «Ми розуміли, що це провокація. Проте вирішено було дізнатися, чия йде гра». Адже говорили, що у владному середовищі є протистояння, котре вони хочуть використати один проти одного, застосувавши проти учасників акції силові методи.

Голова Київської організації, один з лідерів УНА-УНСО Ігор Мазур («Тополя») розповів, що «на розмову прийшов типовий донецький майор», який почав пропонувати гроші за припинення акції.

- Співпраця, запропонована нам типовим донецьким міліціянтом, який не володіє державною мовою, передбачала наступне, - веде далі І. Мазур. - Ми мали поїхати до Врадіївки і на місці розібратися, що там робиться і як надалі належить діяти. Були певні натяки на те, що “там є певні люди, які на вас вийдуть”. Виходячи з того, що “співпраця” передбачала не одноденний бліц-візит, а кількаденну роботу подалі від Києва, з певними переговорами, зустрічами, збиранням інформації, ми зустрілися в обід і пішла розмова, як цю акцію “заглушити”. Ми пояснили, що було б дуже добре, якби на зустріч з врадіївчанами прибув особисто пан міністр (Віталій Захарченко — авт.). Утім, ще зранку протилежна сторона пропонувала інший варіант: всі протестанти, що пішою ходою дістались Києва, повинні сісти до автобусів (для цього ми їх мали переконати) та їхати до Криму, де начебто відпочиває глава МВС та... Президент країни. Ми відповідаємо: “Звісно, поговорити про це можна. Але, як на вашу думку, наскільки це реально? Люди стільки сотень кілометрів пройшли — і тут раптом посідали до автобусів...”. З нашого боку були свої пропозиції. Розмова точилася немовби ділова: як цю ситуацію розрулити, виходячи з того що один клан “донецьких” “мочить” другий клан “донецьких”. Розмова торкалася й грошей, це ви бачите на відео.

Тема грошей, як пояснює один з лідерів УНА-УНСО, не могла не звучати, аби все виглядало реалістично й правдоподібно.

- Вже з самого початку у кафе, куди ми прийшли, були десь три парочки людей. вони виглядали такими, що знаходяться “на роботі”. Приміром, двоє сидять навпроти один одного, п'ють каву. Було зрозуміло, що в цей час ведеться якась зйомка. Ми в нашій організації таке передбачали: про манеру міліціонерів “фіксувати” неофіційні зустрічі давно обізнані, - наголошує І. Мазур.

На відео, яке з подачі співробітників МВС посилено “розкручується” в Інтернеті, закадровий голос промовляє щось про “кульок”. Мабуть, із грошима.

- По-перше, той “кульок” нам ніхто не передав, - уточнює пан Мазур. - Коли пан майор відлучився до “кімнати для хлопчиків”, ми дали один одному “маячок”: мовляв, це “серйозна засада” і ніякої нашої поїздки до Врадіївки не буде. Зважаючи на наявність принаймні кількох співробітників міліції та спецслужб, можливе навіть затримання нас одразу після “передачі хабара”. Андрій (як він себе назвав) намагався нам той кульочок передати, але ми його в руки не взяли. На всяк випадок у мене був “чистий” телефон, щоб перемовлятись зі своїми (наші постійні номери прослуховуються...) про хід переговорів.

УНА-УНСО розповсюдила серед працівників ЗМІ заяву з приводу невдалої спроби підкупу опозиційних діячів. Серед іншого, в ній йдеться про нездатність міліції вдаватися до цивілізованих методів комунікації.
- До речі, під час розмови донечанин неодноразово казав, мовляв, з багатьма ми питання вже вирішили, - згадує пан Мазур. - От вирішити б ще з вами...

УНСОвці зізнаються: інформаційно міліція їх таки випередила. Та й відеоролік у їхньому виконанні вийшов досить пристойний.

“НАЧЕБТО ТАМ ВІЙНА ЛЬОВОЧКІНА З ФІРТАШЕМ ТА ЗАХАРЧЕНКОМ...”

- Реформувати міліцію наміру ніхто не має, - впевнений опозиціонер. - Про це свідчить навіть те, що вони не довіряють київській міліції. На перемовини скерували людину, яка, як би це м'якше сказати, трохи поступається інтелектом киянам. Він взагалі думав, що ми з Сергієм з одної організації. В наступній розмові, дякувати Богу, він вже розібрався, що наші організації різні, і просив, щоб Сергій по своїм людям вирішував, а я — по своїм. Нашого співрозмовника видавала російська мова і ще він, мабуть, для правдивості, казав, що ніби йому має “капнути” за успішне виконання завдання $5 тисяч.

Сумно, але провладні телеканали сьогодні та завтра “крутитимуть” ту приховану відеозйомку. Не менш сумно, що співробітники телеканалів змушені за державний кошт служити міліції, у “послужному списку” якої вбивства, згвалтування, катування, розгін похоронних процесій тощо.

- Я нагадую: сьогодні, 18 липня, - 18-та річниця розгону похоронної процесії Патріарха Володимира (Романюка), глави УПЦ Київського Патріархату, - каже лідер УНА-УНСО. - Я брав участь у цій похоронній процесії, так само “отримав” від “Беркута”. Брав згодом участь у русі “Україна без Кучми”, провів роки за гратами. Вийшов звідти і йшов разом із сумськими студентами (які протестували проти злиття кількох вишів у своєму обласному центрі — авт.) на Київ, коли ми вели їх полями. Була кримінальна справа у Харкові, де потерпілим від мене проходив майор міліції... Любові до міліції в мене не було ніколи. Вірити їм так само не було ніяких підстав. Єдине моє бажання в цій ситуації було: зрозуміти, що вони готують на вечір 18 липня?
Мазур наголосив, що про ці перемовини знали в обох організаціях, були розмови з цього приводу з деякими народними депутатами. Він відмовився назвати прізвища депутатів, але додав, що партійці, які разом з ними обговорювали подальші кроки в цих переговорах, можуть підтвердити, що про ніяку матеріальну зацікавленість не йшлося. Ні до яких дій, щоб “загасити” акцію врадіївців, УНА-УНСО все одно б не вдалася.

Щоправда, була ідея “контрнападу” на корупціонерів у погонах. Адже в Києві планувалося вручити аванс, основна ж сума мала бути передана безпосередньо у Врадіївці. От там, на Миколаївщині, склалися б ідеальні умови для виявлення тої “гнилі”, що є не лише у середовищі міліціянтів, а й у середовищі тих, хто видає себе за невдоволених владою. Провокатори-гопники — то є невичерпний “резерв” МВС, нікуди вони не ділися.

Лідери опозиційних організацій констатували: хоч Захарченко — типовий донецький “мент”, прямолінійний і недалекоглядний, в його оточенні таки працюють здібні аналітики. Про це свідчить несподіване “відкликання з відпустки” пана міністра та його запрошення декотрим з учасників “врадіївської ходи” зайти до будівлі МВС на бесіду. Мабуть, пан Віталій пообіцяв їм “реформу міліції”...

- Стосовно суми у $350 тисяч, що лунала у ролику, - каже Сергій Мельниченко, - то будь-яка людина зрозуміє: якщо людина відразу на таку суму погоджується, у протилежної команди переговорників може виникнути підозра. Ми ж назвали завідомо “непідйомну суму”, аби у наших супротивників очі мало не повилізали з орбіт. Задля видимості донечанин провів “торг” і у підсумку зупинились на 100 тисячах. Люди добрі, я працював в “органах”, Ігор теж має досвід спілкування з міліцією; по очах нашого візаві було видно, що “щось не те...”. Шкода, що ми не мали такої ж можливості технічно підготуватись до зустрічі (тобто встановити підслуховуючі пристрої — авт.). Автобус “Неоплан” мав би забрати весь актив ходи і везти або до Захарченка, або до літньої резиденції Президента Януковича, мовляв, обоє перебувають у робочій відпустці і завжди готові до зустрічі зі співгромадянами. Коли ж ми сказали, що прийдуть тисячі людей і не буде так легенько вивезти актив, нам пообіцяли забезпечити більшу кількість автобусів. Та саме той автобус, де зберуться люди, здатні конкретизувати свої вимоги, дорогою до Криму мав... поламатися. Не просто заглухнути. Цей сценарій ми обговорили. Ідеальний варіант, звичайно, полягав у тому, що люди не дійшли до Києва, тобто відвернути їх на півдорозі.

Тривалість відеоролику із “викриттям” - 12 хвилин. Якби ж він був показаний повністю (бо було аж три зустрічі впродовж двох днів), телеглядач зрозумів би, хто чого хотів і які вимоги ставив.

Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
0 # Oleg 19.07.2013, 10:51
Жителі Врадіївки досить різняться. Там є й такі, хто непомітно "підточують" сили та самосвідомість земляків, що прокинулася...н і, не на початку липня, а ще торік у період осінньої кампанії кандидата по 132 округу Корнацького. Не випадково ж переговорник з міліції сповістив Мазура з Мельниченком: до вас у Врадіївці підійдуть "наші люди"...
Цитата
 
 
0 # Михайло 18.07.2013, 23:27
Політичний піар!!! Не даремно самі жителі Врадіївки про це заявляли.
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити